Koupelny

7. května 2018 06:00

Tereza Javorová

8 tipů, jak s minimálním rozpočtem získat koupelnu snů

Možná žijete v pronájmu a nechce se vám investovat do toho, co vám nepatří. Nebo prostě zrovna nemáte dostatek prostředků na kompletní rekonstrukci. Jenže vaše koupelna by to potřebovala. Máme tipy, jak k nepoznání proměnit i to nejošuntělejší místo.

Vobýváku nebo vložnici kolikrát stačí vymalovat a vyměnit pár doplňků, případně přeskupit nábytek. Smodernizací koupelny to ale bývá trochu složitější. Přiznejme si, tím, že vyměníme předložku u vany nebo sprchový závěs žádnou velkou změnu nenastolíme. Chcete se i vkoupelně cítit příjemně a při tom nebýt chudší o desetitisíce? Zkuste hledat inspiraci vnašem manuálu.

1. Začněte u papíru

Vkoupelně a na toaletě není zase tolik možností, na co se zaměřit. Zvláště, pokud jste jedním zmnoha obyvatel prostorově úsporných panelákových bytů. Naším tipem číslo jedna je tedy nový držák toaletního papíru – zkuste ho vybrat tak, aby na první pohled zaujal. I designové kousky se dají sehnat od několika stovek do dvou tisíc korun.

2. Nelamte hůl nad starými kousky

Ano, staré koupelnové skříňky můžete bez problémů odvézt do sběrného dvora. Ale také znich můžete za rozumný peníz vykouzlit moderně a originálně vyhlížející nábytek. Zkuste nový nátěr, výměnu dvířek nebo alespoň jejich úchytů.

Změřte dvířka starých skříněk a zkuste sehnat nová. Při troše štěstí na internetu najdete přesně rozměr, který potřebujete. Foto: Superfront.com

3. Investujte do textilií

Nepodceňujte sílu odvážně vyhlížející textilie. Platí to pro celý byt, samozřejmě včetně koupelny. Právě nákup ručníků a osušek je jednou zideálních možností pro obyvatele nájemních bytů. Přesvědčte se sami o tom, jak nudnému prostoru prospěje, když se přestanete bát výrazných barev a jejich odvážných kombinací.

Pohrajte si s barvami a oživte fádně vyhlížející koupelnu barevnými ručníky z přírodních materiálů. , Foto: Hawkinsnewyork.com

4. Dejte nad vanu umění

Další zmožných cest, jak vylepšit koupelnu, je zaměřit se na zdi, tedy spíše na to, co na nich chybí. Vyhlaste válku nudě, holou bílou zeď vylepšete obrázkem, případně tapetou svýrazným vzorem. Pro malou koupelnu vybírejte spíše menší rámečky a drobnější vzory. Při koupání vás stoprocentně potěší pohled na pláž, plachetnici na širém moři, maják nebo hejno ryb.

Vhodným motivem pro koupelnovou zeď může být voda a všechno, co s ní souvisí. Vlhkosti nejlépe odolají obrázky zasklené nebo lakované. Foto: domino.com

5. Pohrajte si sdlaždicemi

Ano, řeč je o obkladech, ale určitě ne o jejich kompletní výměně, což rozhodně není záležitost za pár korun. Vyměňte jen pár dlaždic, nahradit je můžete mozaikou vkontrastních barvách nebo několika kousky hodně luxusních obkladaček. Ještě jednodušší možností je oživení starých dlaždiček nebo skla sprchového koutu dekorační samolepkou.

Zaměřte se pouze na poškozené dlaždice, nahradit je můžete například mozaikou kombinovanou s netradičními materiály. Výsledek? Koupelnový originál. Foto: Demarianyc.com

6. Dopřejte si malý luxus

Další, na co se při proměně koupelny můžete zaměřit, jsou kohoutky, případně sprcha. Pokud vám nechybí odvaha, doporučujeme vyzkoušet matně černou umyvadlovou baterii nebo retro sprchovou hlavici vmosazném provedení. Nádech luxusu obyčejné koupelně vtisknete i svěží zelení vkvětináči.

Květiny posunou vaši koupenu o level výš. Vhodnější jsou ale do prostornějších místností s alespoň malým oknem. Foto: The Sill

7. Víte, co chybí vaší vaně kdokonalosti?

Police na vanu je přesně tou věcí, na kterou by neměli zapomenout milovníci koupání. Díky této drobnosti budou mít vše potřebné pěkně po ruce, navíc získají ideální místo pro knihu, vonné svíčky, sklenku vína nebo misku sovocem.

Koupel bude dokonalá i díky polici na vaně. I tento doplněk je k dostání v ceně už od několika stovek korun. Foto: Anthropologie.com

8. Zaměřte se na detaily

Tento bod je určen hlavně těm, kteří si zpředchozích sedmi nevybrali. Jedná se snejvětší pravděpodobností o variantu nejméně pracnou a také nejlevnější. Naše rada zní: Proměňte dosud nevyhovující koupelnu vmalé lázně tak, že do ní pořídíte nové košíčky, dávkovače, luxusní mýdla a vonné soli.

Vyplňte prostor drobnostmi, které dobře vypadají a navíc krásně voní. Foto: Dougles Friedman

(brass)

Další články a inspirace:


Přečtěte si také