Koupelny

1. května 2018 06:00

Tereza Javorová

Balkon jen na věšení prádla? Nesmysl, vytvořte si z něj osobní relaxační zónu

Mnoho lidí nebere balkon jako plnohodnotnou součást bytu. Skladují na něm kola, věší prádlo a je pro ně jakýmsi druhým sklepem. To je ale věčná škoda! Zkuste tohle léto přestěhovat veškeré harampádí do suterénu a proměnit váš balkon na osobní svatyni. Máme pár tipů, jak na to!

Soukromí

Pokud se máte na balkoně uvolnit a relaxovat, soukromí by mělo být vaší prioritou číslo jedna. Nikdo nechce být pod pravidelným drobnohledem lidí promenujících se dole na ulici. Skvělým řešením jsou lehké závěsy, které vám navíc uleví před přímým slunečním žárem. Další možnost je podél zábradlí natáhnout rohož, ať už klasickou rákosovou, ratanovou nebo například vyrobenou zbambusu. Pocit intimity umocníte i popínavými rostlinami, jako je břečťan nebo přísavičník tříprstý.

Posezení

Základem je pohodlné místo ksezení. I vtomto případě máte několik možností. Plánujete na balkoně romanticky večeřet se svým partnerem? Pak byste měli sáhnout po menším skládacím stolku a židličkách sopěradlem. Pokud balkon zamýšlíte čistě jako vaši relaxační zónu, sáhněte po zahradní lavici. Můžete se na ni uvelebit sknihou a i ve stísněném prostoru si pohodlně si natáhnout nohy. Třetí alternativou je závěsné křeslo nebo vak, který zároveň poskytne vdobách tropických veder příjemný stín. Pokud se vám ale nechce příliš investovat, vystačíte si hravě shrubšími polštáři a dekami.

Foto: istock.com

Obklopte se zelení

I když nebudete balkon používat jako domácí zahradu, trocha zeleně působí jako balzám na duši. Do rohu můžete umístit několik květináčů spetúniemi, lobelkami nebo maceškami. Truhlíky zavěšené na zábradlí jsou pak ideálním místem pro pěstování bylinek. Čerstvé chutnají nejlépe a jako bonus vám krásně provoní balkon. Nápadům se ale meze nekladou, kdo říká, že nemůžete za okny vašeho bytu pěstovat například rajčata?

Foto: istock.com

Důraz na detail

Jak už tomu tak bývá, jsou to malé drobnosti, které nejlépe utvářejí celkový dojem. Co takhle do rohu zavěsit éterickou zvonkohru? Nebo vedle lavice postavit stojan s časopisy? Během vlahých letních večerů se také může skvěle hodit kyblík na led. Parné dny vám pak zase zpříjemní slunečník. A další tip – pokud se vám v doma povaluje malý odložený bluetooth reproduktor, na balkoně ho jistě využijete. Samotné vás určitě napadne milion dalších vychytávek, jak si vaši oázu klidu a pohody zpříjemnit, jen nezapomínejte – všeho moc škodí. Určitě nechcete, aby se vám z balkonu opět stalo skladiště nepotřebných věcí.

Foto: istock.com

A co po setmění?

Noci strávené na balkoně mohou být nadmíru romantické. A nic nedotváří atmosféru lépe než tlumené světlo svíček! Skvělé jsou například ty s příchutí citronely, která skvěle voní nám lidem, zaručeně ale odpuzuje veškerý otravný hmyz. Hlavně se ujistěte, že nehoří poblíž stojanu na noviny, rákosové rohože nebo jiných vznětlivých materiálů. Pokud ale máte tendenci o všechno zakopávat a bojíte se požáru, sáhněte do krabice se svátečními dekoracemi. Když totiž zábradlí omotáte bílými vánočními světýlky, budete se na vašem balkoně rázem cítit jako v pohádce.

Foto: istock.com

(az)

Další články:


Přečtěte si také