Koupelny

9. března 2017 06:00

Jana Brass

Dejte sbohem zbytečnostem a zkuste minimalismus. Provzdušníte byt i svůj život

Minimalismus je v podstatě umění pohodlně žít ve vkusném prostředí s minimem věcí kolem sebe.

Vypadá to snadněji, než je možné v dnešním zběsilém životním tempu a útoku reklam s množstvím věcí uskutečnit? Neděste se, zvládnout se to dá! Pokud se vám minimalistický styl líbí, můžete jím prodchnout i váš domov. Nabízíme vám pár tipů, jak si byt či dům v takovém stylu upravit.

Minimalismus – maximum prostoru pro vás

Začít můžete zcela nevinně. Třeba ve vašem šatníku. Podle průzkumů nosíme jen cca 20 procent z toho, co nám v něm visí. Zbylých 80 procent se nám zrovna nehodí, nepadne nám apod., a tak odkládáme příležitost si tyto kousky na sebe obléknout. Když zredukujete váš šatník alespoň na 50 procent, ve skříni se vám nebude oblečení mačkat a možná, že i nějaká ta skříň se stane přebytečná.

V každé domácnosti je spousta nábytku. Avšak jako s oblečením, najdou se mezi ním kusy, které jsou také zbytečně navíc. Darujte je, nebo vyhoďte do velkoobjemového kontejneru. Rázem se váš byt provzdušní.

Podobně je to s různými serepetičkami, suvenýry a ozdobami. Přinášíme je domu jako do nějakého skladiště, až nám za chvíli ani nic neříkají. Jen na ně sedá prach. Ponechte si jen ty pro vás opravdu nejcennější. Uvidíte, že vás míň oprašovaných hloupůstek potěší třeba při snadnějším úklidu.

A teď konečně do úprav!

Minimalistický styl vychází z jednoduchého principu: čisté linie, funkčnost a praktické využití nábytku i prostoru. Jako byste se ocitli v moderní galerii, kde nic není, a tak se plně můžete soustředit na umělecký objekt, který je ve výstavním sále umístěný. V přeneseném slova smyslu dá minimalismus vyniknout vaší osobnosti a životu, můžete se na něj (na sebe a rodinu) konečně soustředit a ne se zabývat všemi těmi věcmi a nepořádkem okolo.

Při hledání vhodného nábytku myslete na jednoduché linie. Neznamená to ale vězeňskou postel a tvrdý gauč. Moderní nábytek dokáže být pohodlnější, než na první pohled vyhlíží. Svou kvalitu projevuje až v detailu a neruší celkový vjem z prostoru.

Dýchat!

Málo, ale zato pěkného a účelného nábytku provzdušní každý pokoj. V tomto smyslu je vynikajícím materiálem sklo a tvrzený transparentí plast. Například průhledné konferenční stolky a nějaké ty židle nejen poslouží, když je třeba, ale dají vyniknout rozloze místnosti.

Kvalita

V minimalistickém stylu se věří na kvalitu zdánlivě opomíjeného vybavení místností. Například podlaha. Kde je málo nábytku, tam právě ona může vyniknout. Úchvatné jsou především ty ze dřeva s jeho výraznou strukturou. V levnějším provedení to může být laminátová podlaha s propracovaným dezénem.

Okouzlující kousek

Je to tak, něco by v každé z místností mělo zrak příchozího upoutat. Může to být sedačka, konferenční stolek, obraz, cokoli. Minimalismus není o ztrátě radosti z něčeho pěkného. V „nepřeplácaném“ prostoru vynikne třeba přírodní samorost, nevšední obraz, stará či moderní socha, zděděné houpací křeslo, stojací lampa, kusový koberec, vzrostlá pokojová rostlina… Cokoli, co vás naplňuje příjemnými pocity nebo prakticky využíváte. Plní to tedy svůj účel a důvod, proč s takovým předmětem sdílíte u sebe doma místo.

Hra na schovávanou

A ještě jeden tip na konec. U úložného nábytku myslete hlavně na to, že by měl nezbytné drobnosti, bez kterých se neobejdete, převážně skrýt. Takové jsou i minimalistické kuchyně, koupelny a ložnice. Praktické jsou zejména takové skříňky a komody, které mají uvnitř dostatek zásuvek a dělených prostor, abyste už ze zvyku věděli, kam pro co sáhnout.

V naší galerii vám nabízíme několik interiérů, které vás mohou na vaší cestě za minimalismem inspirovat.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také