Koupelny

14. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Únik z reality: Přestěhujte se na strom nebo na hladinu vody

Také si někdy říkáte, jaké by to asi bylo splnit si své dětské sny a odstěhovat se z pohodlí městského bytu do domku na stromě? Nebo žít v iglú? Popřípadě usínat na vlnách? Máme dobrou zprávu. Svoje sny si můžete splnit a nemusíte ani jezdit daleko. Kde bydlet na stromě nebo v houseboatu?

Nudí vás hotelové pokoje a spát pod širákem pro vás kvůli komárům dávno ztratilo nádech romantiky? Až příště budete plánovat dovolenou, můžete pro jednou namísto tradičního hotelu zvolit o něco exotičtější ubytování.

Stromové domky

Možná vás to překvapí, ale stromové domky se poslední dobou stávají například na Airbnb čím dál tím větším hitem. Ať už plánujete cestu na exotické ostrovy, do Spojených států nebo “jen” do Británie či Španělska — fanoušky života vysoko v korunách naleznete všude. Vybrat si můžete z široké škály luxusně vybavených stromových vilek, až po rustikální chatičky, kde wi-fi je de facto sprosté slovo.

Stromový dům v Atlantě. Foto: pinterest.com/googelsenvoozels.blogspot.nl

Ceny jsou sice často poněkud přehnané (domek na obrázku v americké Atlantě vyjde v přepočtu na asi 8500 Kč za noc), vždy ale záleží na lukrativnosti destinace a na vybavení. Pokud vám nevadí absence fénu a internetového připojení, můžete s přehledem nalézt i místa až pětkrát levnější. A jestli se vám nechce cestovat za dobrodružstvím přes půl světa, na stránkách www.treehouses.cz nebo www.stromhouse.cz naleznete podobné stavby i u nás v Česku.

Ať už se rozhodnete jakkoli, domky jsou zpravidla vybaveny elektřinou a fungujícím sociálním zařízením, takže pokud stále ještě váháte, kam vyrazit na prodloužený víkend — vzhůru do korun stromů!

Stanování… ve vzduchu!

Jestli se vám život nad zemí zalíbí, můžete se rozhodnout investovat do vlastního. Ne, nemyslíme tím rovnou výstavbu nového stromového domku. Můžete si ale pořídit závěsný stan. Ten lze připevnit ke kmenům stromů tak, že celou noc strávíte bezpečně ve vzduchu. Kromě jistého adrenalinu to má ještě jednu nepopiratelnou výhodu — nemusíte se bát, že by vám uprostřed noci vlezl do stanu hladový divočák toužící ochutnat zbytky od večeře.

Závěsný stan. Foto: pinterest.com/WebUrbanist

Lepší stany stojí sice něco přes 10 000 Kč, dost možná se vám ale například na Amazonu podaří najít i levnější kousky.

Život na vodě

Ne každému se ale spí dobře s vidinou několikametrové propasti pod vlastní postelí. Pokud patříte mezi ty, kteří raději zůstávají nohama na zemi, máme tu pro vás další výzvu — co takhle víkend strávený na vodě?

Lodě kotvící u břehu upravené pro potřeby bydlení, takzvané houseboaty, nalezneme všude po republice. stačí jen navštívit rezervační portály jako booking.com nebo již zmiňovanou stránku Airbnb. Jen na Vltavě můžeme takových příbytků nalézt desítky. A to nejen tradiční loďky ve stylu tábornických chatek v oblastech odstřižených od civilizace, ale i moderní plující apartmány v centru Prahy, jen pár kroků od rušného nočního života v metropoli.

Rustikální houseboat. Foto: airbnb.cz

Dobčické rybníčky. Foto: dobcickerybnicky.cz

Uvnitř jsou zařízené skromně, ale tematicky. Foto: dobcickerybnicky.cz

Ale i pokud je mořská nemoc vaším věrným společníkem, nemusíte zoufat! Například chatky postavené nad Dobčickými rybníčky nedaleko Českých Budějovic jsou ideálním kompromisem mezi vysokými stromovými domy a houseboaty.

Něco navíc

Ani zmíněné alternativy nejsou pro vás dost exotické? Zkuste prozkoumat finská iglú v rezortu Kakslauttanen Arctic nebo se ubytujte v bývalých silech přestavěných na apartmány. Fantazii se meze nekladou!

Ubytování v iglú. Foto: pinterest.com/buzzfeed.stfi.re

(az)

Další články:


Přečtěte si také