Kuchyně

18. května 2019 16:00

Markéta Kašková

8 stylově rozdílných kuchyní: Inspirujte se pořadem Jak se staví sen

Další série pořadu, která se zabývá proměnou interiérů, je úspěšně za námi. Dohromady jsme zhlédli 10 příběhů rodin, kterým jsme alespoň na moment rozsvítili chmurné chvíle, do kterých je dostal nevyzpytatelný osud. Dohromady jsme zrekonstruovali 8 kuchyní, na které se ještě jednou podrobně podíváme.

Vpořadí 18. řada pořadu Jak se staví sen za sebou zanechala 10 zrekonstruovaných interiérů lidí, kterým osud ne vždy zahrál do karet. Pojďme si připomenout proměny kuchyní, které jsme letos vpořadu mohli vidět. Vmnoha případech designéři nechali příčky mezi kuchyní a obývákem zrušit. Vznikly tak praktické otevřené prostory.

Venkovská kuchyň: Proměna na farmě pro paní Lucii

Lucie žije s partnerem a dcerkou na farmě. Chovají zvířata a mají i velký dům. Jeho kuchyň ale byla neodkončená, skříňky v kuchyňské lince ani neměly dvířka. Interiér potřeboval odborný zásah designérů. Ti vytvořili světlý prostor plný pastelových barev, kde je příjemné nejen vařit, ale také jíst. Interiér je zařízen v rustikálním stylu, které doplňují retro doplňky a retro spotřebiče. Do místnosti přibyl i velký jídelní stůl, kde se může rodina potkávat.

Lucie je velká bojovnice. Nejprve s manželem vybudovala farmu a dodnes musí bojovat se zákeřnou nemocí. Jejím snem vždy byla právě velká kuchyň, jenže nikdy nebyl čas nebo dostatek prostředků. To změnily Lucčiny sestry, které aktivní ženu přihlásily do pořadu Jak se staví sen.

Moderní kuchyň: Proměna panelákového bytu pro sportovce Martina

Mezi kuchyní a obývacím pokojem zmizela zbytečná příčka a hostinský pokoj se proměnil v domácí posilovnu s běžeckým pásem. Martin tak může cvičit i doma. Staré lino se vyměnilo za dřevěnou podlahu a proměnou prošla i chodba. Bytu dominují odstíny šedé, černé a kov doplňují přírodní materiály, jako je třeba kůže na židlích u jídelního stolu.

Martin Hejtyk vyhrál boj nad zákeřnou nemocí, ale zůstal v invalidním důchodu a na rekonstrukci bytu mu nezbývaly prostředky. Jeho maminka Věra tak poprosila Jak se staví sen o pomoc. Za pět dní se ze zastaralého bytu stalo moderní bydlení inspirované industriálním stylem pro sportovce, příznivce feng shui, který neztratil chuť do života.

null

Industriální kuchyň: Proměna proAndreu a jejího syna

V bytě nebyl žádný zásadní problém stavebního rázu, ale spíše chyběla koncepce a vize do budoucna. Důležité bylo správně uchopit design interiéru. Aby balancoval na hraně surového industriálního pojetí a stále byl příjemný a milý k bydlení. Jelikož byt byl vyklizený a již určený k rekonstrukci, změnilo se naprosto vše. Vytvořili jsme zcela nové komfortní bydlení.

null

Andrea je maminkou pětiletého Filipa. Vychovává ho sama, ale to jí nebrání v tom, aby mu dopřála nádherné dětství. Minulý rok však byl pro ni velmi náročný. Diagnostikovali jí rakovinu prsu. Nemoc ji dostala na kolena, ale nezlomila ji. Je to velká bojovnice a za svůj život bojuje nejen kvůli sobě, ale hlavně kvůli svému synovi.

null

Rustikální kuchyň: Proměna pro Věru, která pomáhá svému okolí

Designéři šli cestou moderního stylu s lehkými rustikálními prvky. Vybrali krásné retro vypínače, nebáli se sukatější podlahy s velkými prkny. Dřevěný obklad propsali i na stěnu. Celkově interiér nechali v neutrálních tónech, pouze v jídelní části se vyskytlo pár červených akcentů.

Věra žila spolu s maminkou a svými dvěma dětmi ve starém rodinném domě. Je po mozkové mrtvici a sama bez pomoci v domě nic neopraví. To byl další příběh pro naše designéry a pořad Jak se staví sen!

null

Kuchyň sobývákem: Proměna pro statečnou tanečnici a její maminku

Bylo celkem hned jasné, co budou designéři muset udělat. Anička chtěla větší pokojíček, jediné možné řešení bylo umístit jej místo stávajícího obývacího pokoje. Prohozením místností se dostal obývák přímo vedle kuchyně, nabízelo se tedy příčku mezi nimi zbourat. Vznikl tak nový otevřený prostor.

null

Maminka Vlaďka chtěla splnit sen pro svoji dceru Aničku. Mladá slečna prodělala onkologické onemocnění mandlí, a i když bojovala s takto těžkou nemocí, nikdy neztrácela optimismus do života. Moc si přála svůj vlastní pokojíček. Podívejte se, jak se proměna našim designérům povedla.

Změna dispozic a velká kuchyň: Proměna pro babičku s vnoučaty

Pomáhali jsme i paní Zdeně s proměnou domu, kde již čtvrtým rokem vychovává svá vnoučata. Jejich bydlení však nebylo vhodně řešené. Zdena si přála pokojíčky pro děti, ale naši designéři zvládli i kuchyň s obývákem.

Největší výzvou byla pro designéry odvaha pustit se do jejich vizí, a to odhalit trámy ve stropě a otlouct některé původní omítky až na cihlu. Proměna nakonec respektuje dům a má vztah k lidem, kteří v něm bydlí. Designéři se snažili tvořit a zároveň neuhýbat z jeho původního charakteru. Styl je venkovský, jemně rustikální s využitím původních konstrukčních prvků domu, které se staly hlavní nosnou estetickou hodnotou proměny.

Paneláková kuchyň: Proměna pro Janu, která je silná bojovnice

Jana s Vlastou si pořídili před 23 lety třípokojový byt v paneláku. Zhruba 8 let žili v bytě v takovém stavu, v jakém ho koupili, a až poté se pustili do rekonstrukce. Ta však probíhala za chodu a ještě k tomu s dvěma dětmi. Před pěti lety zrekonstruovali obývák a ložnici, ale šlo spíš o kosmetické úpravy – vymalování, nové skříňky a tapeta.

Janu do pořadu přihlásili dcera a syn, kteří chtěli nemocné mamince splnit sen. Jejich maminka si vždy přála novou kuchyň, ale poslední roky na rekonstrukci nezbývalo sil kvůli těžké nemoci. Proměna nebyla nejen pro maminku, ale i pro tatínka, který je teď Janě velkou oporou.

Skandinávská kuchyň vmontovaném domě: Proměna pro paní Vlaďku

Nový domeček pro paní Vlaďku je zcela moderní, a to nejen jeho plášť, ale i interiér. Vytvořilo se bydlení s prvky skandinávského stylu, kde nechybí základní potřeby pro spokojený život.

Byla to proměna všech proměn. Je to zatím nejrozsáhlejší, největší, nejtěžší a nejbláznivější akce v pořadu Jak se staví sen, v mnoha ohledech pro nás nová a přelomová.

A nezapomeňte, že další sezóna Jak se staví sen se už připravuje!Budeme ji vysílat na jaře 2020. Více informací o pořadu a všechny epizody najdete ZDE.


Přečtěte si také