Jak se zbavit potravinových molů? Postupujte tvrdě a nepříjemný hmyz zlikvidujete
Máte doma nezvané létající hosty a nemůžete se jich zbavit? Rádi bychom vám řekli, že se jedná o jednoduchý boj, ale opak je pravdou. Moli jsou vytrvalí škůdci, kteří nás vytáčí k šílenství. Máme pro vás několik tipů, jak si s moly poradit.
Vprvé řadě zjistěte, odkud moli vylétají. Nemusí se totiž jednat o šatní padouchy, ale potravinové moli. Ti se vyskytují v domácnostech častěji. Na každý druh však platí něco jiného. A jak rozeznat mola šatního od potravinového? Základním rozdílem je velikost. Potravinový mol je dvakrát větší než šatní a na křídlech má tmavé skvrnky.
Jak se knám potravinový mol dostal?
Do domu se dostává zvenčí. Nejčastěji si ho přineseme vnákupních taškách. Oblíbenou pochoutkou potravinových molů jsou sypké suché potraviny -mouka, cukr, ořechy, těstoviny, rýže, ale také například koření. Vtěchto potravinách si je můžeme přinést domů zobchodů. Proto doporučujeme potraviny zkontrolovat ihned po příchodu domů a nejlépe je přesypat do uzavíratelných dóz. Mol také může vletět do bytu oknem nebo se vkradnout od sousedů stupačkami.
Nástrahy proti molům jsou oblíbenou zbraní v domácnostech. Máme je ve skříních asi všichni. Jsou ale případy, kdy právě tyto nástrahy přilákaly moly ze sousedního bytu. Největší prevencí tedy zůstává čistota a pravidelná kontrola potravin.
Potravinový mol 2 Zdroj: profimedia.cz
Jak se potravinového mola zbavit?
Pokud létajícího škůdce u sebe doma objevíte, čeká vás dlouhý boj. Úplné vyhubení může trvat i několik měsíců. A jak začít? Nejprve projděte suché potraviny a vyhoďte všechno, co se zdá podezřelé. Návštěva molů tak člověka většinou přijde na spoustu peněz.
Jak poznat, že se mol dostal do potraviny?
Přítomnost mola poznáte podle téměř neviditelných vláken, na která se přichytávají kousky potravin. Takže když nakloníte sklenici nebo pytlík s rýží a uvidíte, že některá zrnka visí od obalu jakoby na nitkách, mol se dostal dovnitř.
Co vyhodit?
Všechno, kam se moli mohli dostat. Sjistotou budouv otevřených nádobách a pytlících. Hlavně nemějte žádnou lítost – všechno musí pryč! Jinak boj smoly nemáte šanci vyhrát. Zahrajte si na detektiva a hledejte stopy také ve všech uzavřených nádobách.
Až se zbavíte všeho, kam se moli mohlidostat, je nutné skříně důkladně vymýt. Ujistěte se, že jste prošli všechna místa, všechny škvíry a zákoutí. Samička za život naklade kolem 700 vajíček. Pravděpodobnost, že vajíčka někde máte, je tudíž vysoká.
Koš 1 Zdroj: profimedia.cz
Tím boj nekončí
Následně skříňky vyčistěte, použijte prostředek proti lezoucímu hmyzu a pravidelně opakujte alespoň po dobu 3 měsíců. Alternativou je teplá voda smíchaná soctem jedna ku jedné. Nezapomeňte vyčistit také nádoby a odpadkový koš od prachu a nečistot. Všechna místa, kde by larvy mohly být ukryté.
Larvy jsou totiž tím hlavním problémem. Kontaminují potravinyi svými výkaly. Bohužel jsou téměř nerozlišitelné například od zrnka rýže. A to víte, co znamená, že? Ano, pravděpodobně jste už nějakou larvu snědli.
Boj smoly je zkouška vaší trpělivosti a důslednosti.
Co molům chutná a co ne?
Ačkoli se zdá, že molům chutná prakticky cokoli, i oni si dokáží vybírat. Zatímco mouku přímo zbožňují, do skořice nevlezou.
V jakých potravinách jsou moli stoprocentně:
- mouka
- ovesné vločky
- rýže
- těstoviny
- bulgur
- kuskus
- kořenící směsi(bez skořice), paradoxně jim chutná i pálivé koření
- bujónové kostky
O které potraviny se nemusíte bát:
- cukr
- skořice
- kari koření
- kukuřičný škrob