Jak na to

25. února 2025 07:00

Ema Bártová

Litinu, varné desky, vany ani dřevěné povrchy raději jedlou sodou nečistěte

Nahrazovat spoustu chemie běžně používané při úklidu domácností přírodními prostředky je dobrá cesta. Ale někdy je lepší se po ní nevydat. Platí to třeba o jedlé sodě, kterou bychom si mohli zbytečně poškodit zařízení domácnosti nebo třeba šperky.

Pomocí octa a jedlé sody můžete vyčistit ve vaší domácnosti skoro všechno a stejně dobře, jako kdybyste sáhli po čisticím prostředku z drogerie. Někdy je ale lepší snahu dělat všechno co nejpřírodněji trochu potlačit, protože zrovna jedlá soda, neboli hydrogenuhličitan sodný, může v některých případech napáchat více škody než užitku.

NENECHTE SI UJÍT:  Zapomenutý čistič našich babiček aneb Kde v domácnosti může být užitečný borax

„Jedlá soda se běžně používá jako čisticí prostředek, protože díky mírně abrazivní schopnosti je účinná při drhnutí a odstraňování skvrn na většině povrchů. Často se používá pasta ze sody a octa,“ řekla Marla Mock, šéfka úklidové společnosti Molly Maid, pro web marthastewart.com.

Podle ní je nebezpečné zkoušet vytvořit čisticí směs například ze sody a chlorového bělidla nebo sody a alkoholu, což lidé rovněž někdy zkoušejí, protože to může vést k nebezpečným chemickým reakcím a uvolňování toxických výparů.

  • Někdy však může uškodit i soda jako taková. Ona sama či pasta z ní mají mírně brusný efekt a mohou tak poničit jemné povrchy a na dřevě může zůstat našedlý film. Také u některých skvrn je použití sody bez efektu, týká se to třeba fleků od inkoustu a propisovaček a některých dalších barviv. Výsledkem použití sody a usilovného drhnutí by paradoxně mohlo být, že se skvrna více zažere.

PŘEČTĚTE SI: Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Přehled věcí, které je lepší čistit třeba s použitím speciálních prostředků

1. Elektronika

Jedlá soda je abrazivní a drsná – což jsou vlastnosti, které ji vylučují z použití pro čištění elektronických zařízení s citlivým povrchem. Nepoužívejte ji na věci, jako jsou telefony, tablety a počítače, hlavně ne na obrazovky a displeje.  Nehodí se ani na očistu klávesnic a obecně ani na čištění kovových či plastových povrchů elektroniky, poškrábali byste si je.

2. Dřevěné podlahy

U dřevěných podlah má smysl investovat do speciálních čisticích prostředků určených právě pro dřevěné podlahy. Jedlá soda je může poškrábat, nemluvě o tom, že na nich často zanechává šedavý povlak, kterého je těžké se zbavit. Pokud se vám to nezdá, vyzkoušejte si to na malém kousku podlahy někde v rohu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nebojte se amoniaku: Vyčistí troubu, vyžene z kuchyně moly i pohnojí květiny

3. Varné desky

Zatímco jedlou sodu lze použít třeba na plynový sporák se smaltovaným povrchem, u sklokeramických nebo indukčních desek se ji raději vyhněte. Soda může poškrábat povrch - nejdříve si toho nemusíte všimnout, ale časem se v těchto škrábancích může držet nečistota a mohou se zvětšovat.

4. Hliníkové nádobí

Obecně platí, že čištění nádobí jedlou sodou je v pořádku, ale vyhněte se jí u hliníkových hrnců a pánví. Jedlá soda může reagovat s hliníkovým povrchem nádobí, což může způsobit změnu jeho barvy.

5. Litina

Litinové výrobky, jako jsou pánve a hrnce, byste měli vypalovat pomocí oleje při vysoké teplotě, čímž se dosáhne nepřilnavosti jejich povrchu. Pokud je drhnete pomocí sody, tuhle vrstvu ničíte. Lepší bude použít sůl s citrónem. Soda je nicméně dobrou volbou, pokud se chcete zbavit rzi na litině -  pak ovšem nádobí znovu vypalte.

6. Kamenné desky

Pracovní desky z přírodního kamene bývají o něco poréznější než jiné typy kuchyňských povrchů. Zkuste se při jejich čištění vyhnout jedlé sodě, ať si je nepoškrábete, ohrožené jsou především ty leštěné.

  • Pozor i na mramor. Kromě potenciálního poškrábání tady hrozí ještě poškození způsobené chemickým složením jedlé sody, kvůli němuž může vzájemně s mramorem reagovat. Lepší proto bude použít roztok vody a pH neutrálního saponátu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nebojte se amoniaku: Vyčistí troubu, vyžene z kuchyně moly i pohnojí květiny

7. Sklolaminátové vany

Pokud je vana poněkud zašlá nebo ji hyzdí proužek špíny od někoho, kdo po své koupeli vanu neopláchl, můžete být v pokušení použít jedlou sodu. Ale zadržte, riskujete poškození povrchu, který pak už nikdy nebude vypadat dobře, a naopak se bude snáze špinit.

8. Skleněné povrchy

Jedlá soda se nehodí k čištění skleněných povrchů, jako jsou zrcadla nebo okna. Nezdá se to, ale hrozí poškrábání, které se časem bude zvětšovat. V lepším případě ne moc vzhledný šedavý povlak, zvláště pokud použijete směs sody a octa. Jedlou sodou můžete ze skla odstranit i žádoucí tónování nebo ochranné vrstvy.

9.  Voskovaný nábytek

Voskovaný nábytek a starší dřevěný nábytek můžete při použití jedlé sody poškrabat nebo ho zbytečně zbavit potřebné ochranné vrstvy. Lepší je použít speciální čisticí přípravek.

10. Některé šperky

Je pravda, že existují šperky, které s pomocí jedlé sody vyčistíte jedna báseň. Ale na jemné klenoty a vzácné kousky to s ní raději nezkoušejte, platí to i pro zlato a stříbro, na kterých by se mohlo objevit mikroskopické oškrábání a mohli byste také nevědomky odstranit povrchovou úpravu šperků. Ohrožené jsou především starší kousky.

Zdroj: marthastewart.comhomesandgardens.comsouthernliving.com

Sdílejte článek
Štítky úklid životní prostředí šperk podlaha jedlá soda čisticí prostředek hydrogenuhličitan sodný

Přečtěte si také