Ložnice

12. června 2018 06:00

Matouš Hartman

Španělsko, nebo Skandinávie? Designéři se inspirovali obojím a výsledek je úžasný. Zkusíte to taky?

Svět se zamiloval do severského stylu a jeho jednoduchosti. Ten nabízí sice spoustu možností, ale také poměrně omezenou škálu barev. Dilema mezi účelností a výraznými barvami vyřešilo jedno španělské studio a vytvořilo svůj vlastní styl, který si získává ohlas po celé Evropě.

Valencijské studio Masquespacio vede kolumbijsko-belgický designérský pár. O propagaci se stará Belgičan Christophe Penasse a interiéry navrhuje jeho přítelkyně Ana Milena Hernández Palacios z kolumbijské Bogoty. Jejich projekty hýří výraznými barvami a inspirují se tradičními španělskými domy, stejně jako nenáročnými interiéry severní Evropy. Vzniká tak styl, který nabízí jak jižanský temperament, tak severskou pohodu. Studio stojí za projekty nejen v domovském Španělsku, ale také v Německu nebo Spojených státech.

Inspirovat se u nich můžeme právě díky přirozenosti jejich návrhů. Nepracují s nedosažitelnými materiály a nabízejí spoustu nápadů, které můžeme použít i ve svých domovech. Jejich projekty ukazují, že třeba jen vhodným umístěním obrazů nebo zajímavou kombinací barev dokážeme proměnit nudný pokoj v naprostý unikát.

Ana a Christophe ze studia Masquespacio. Foto: Masquespacio

Třeba jejich návrh jedenáctipokojového hostelu ve Valencii ukazuje, jak originálně se dá pracovat s prostorem. Každý z pokojů nabízí trochu jiný styl. Zatímco některé ložnice jsou křiklavě barevné, jiné jsou mnohem klidnější. Základem se tu stalo vyhrát si se stěnami. Nikdo neříká, že je potřeba vymalovat stěny jednou barvou nebo použít jen jednu barvu na jednu stěnu. Geometrické obrazce posloužily jako základ a vhodně vybrané obrázky dotvořily optimistický náboj pokojů.

Podívejte se do valencijského hostelu, ve kterém můžete najít inspiraci i pro svůj domov:

Studio pracuje s jednoduchými tvary, minimalistickým nábytkem a výraznými barvami. Tato kombinace nabízí prostor pro experimentování a snadnou obměnu pokoje v budoucnosti. Stačí se nebát jasně žluté stěny nebo červené židle. Jejich svítivost můžete ztlumit doplňky a dalším nábytkem v neutrálnějších barvách.

Takový obývací pokoj by se nám líbil! Foto: Masquespacio

Podstatné je také pracovat s tím, co už interiér nabízí. Třeba právě v případě hostelu se studio inspirovalo původním vzhledem španělských domů s podlahami z dlaždiček nebo štuky na stěnách. Výrazné barvy pak přenesou starý interiér do současnosti a ozvláštní ho.

Je také potřeba dát si pozor na to, kolik barev použijete. Nelze dát do místnosti všechny, které vás napadnou, a doufat, že to vyjde. Kupříkladu projekty pizzerie ve Valencii nebo bistra v německém Bonnu (fotografie najdete v galerii) ukazují, že je potřeba vybrat si pár dominantních barev a s nimi následně pracovat. Výsledek je pak k nakousnutí…

Další články:


Přečtěte si také