Trendy

8. května 2025 09:50

Lenka Valjentová

Drahá vejce vyvolala zájem o chov slepic: Můžete je mít i v paneláku! Známe pravidla

Chcete mít svá vlastní domácí vajíčka? Pořiďte si slepice. Jaké jsou podmínky chovu? Co chovatel může a co musí? Chovat slepice navíc můžete klidně i na balkoně v paneláku, tedy pokud to nevadí sousedům. Připravili jsme pro vás několik užitečných rad.

Domácí chov slepic je poslední léta opět značně populární. V době závratných cen vajíček se není čemu divit. A není nad vajíčka domácí, která mají nádherně žluté žloutky. Pokud o chovu slepic uvažujete, máme pro vás několik dobrých rad.

Přečtěte si: Kde koupit slepice a na co si dát pozor

Podmínky chovu slepic

Registrace chovu slepic je nutná, plánujete-li je mít i pro komerční prodej vajec. „Tedy pokud budete chovat například 100 slepic a budete vejce nabízet k prodeji „ze dvora“, povinnost se na vás vztahuje. Jestliže chcete chovat slepice pouze pro své domácí využití, zatím se vás registrace netýká. Před zahájením chovu slepic se ale ujistěte, že dodržujete místní předpisy, které zjistíte na obecním či městském úřadě,"  vysvětluje Vojtěch Bílý, mluvčí Ministerstva zemědělství.

  • Některé obce mohou omezovat počet chovaných zvířat nebo vyžadovat povolení. Chov hospodářských zvířat může být v některých bytových domech zakázán vyhláškou nebo domovním řádem.
  • Chcete-li chovat slepice v bytové zástavbě, je nezbytné si nejprve vše dojednat se sousedy, kteří mohou špatně snášet jejich kvokání či kokrhání kohouta nebo jejich typický zápach. Zajistěte si souhlas vlastníka domu, SVJ či bytového družstva. Než se rozhodnete pro chov slepic v paneláku, určitě vše důkladně promyslete.

Vyplatí se chov slepic?

Je pravda, že od svých slepic budete mít vejce zadarmo. Ale stavba kurníku, zabezpečení výběhu, případně voliéra na balkon, pořizovací cena nosnic a další počáteční výdaje na chov slepic nejsou zrovna malé. Pozdější náklady na provoz jsou již relativně nízké.

Přečtěte si: Krvavé skvrny ve vejci: Můžete takové vajíčko bez obav sníst? Určitě!

Proč chovat slepice

Slepice si většina chovatelů pořizuje kvůli vlastním vajíčkům. Kromě snášení vajec navíc například také zhodnocují kuchyňské zbytky a jejich trus je výživné hnojivo.

Vlastní vejce by neměly být jediný důvod, proč si pořídit slepice. Jsou to živí tvorové a vyžadují pozornost. Chov slepic není jen o sběru vajec, ale také o odpovědnosti. Slepice potřebují bezpečné prostředí, kde budou chráněné před počasím a predátory, pravidelnou údržbu kurníku a přísun vody a krmiva.

Kolik slepic si pořídit na začátek?

Počet slepic závisí na velikosti vaší rodiny a spotřebě vajec. Nejprve si spočítejte, kolik vajec týdně spotřebujete. U běžných plemen se snůška pohybuje mezi 3-4 vejci týdně na jednu slepici. Pokud si pořídíte takzvaná nosná hybridní plemena, budete mít až 6 vajec týdně od každé slípky.

  • Začátečníkům se doporučuje začít s menším počtem slepic. Slepice je zvyklá žít v hejnu, proto je dobré mít minimálně tři. Tento počet vám umožní seznámit se s jejich potřebami a zvládnout péči bez zbytečného stresu.
  • Obvykle se v domácnostech chovají slepice pro vlastní potřebu, což znamená, že většina chovatelů má kolem 5 až 10 slepic.

Kolik prostoru potřebuje slepice?

Každá slepice by měla mít minimálně 1 m² prostoru ve výběhu, aby se mohla volně pohybovat, hrabat a hledat potravu. V kurníku je možné mít na 1 m² přibližně 3 slepice v závislosti na jejich velikosti podle plemene.

Slepice na přání: Vyberte si do svého chovu to správné slepičí plemeno

Plemena slepic pro domácí chov

V Česku jsou oblíbená plemena:

Pořizovací ceny slepic se mohou lišit nejenom podle plemene, ale hlavně podle stáří mladých kuřic. Začínají zhruba na 250 Kč za nosné kuřice staré devět až deset týdnů.

Slepice v bytě?

Možná si říkáte, že když lidé mohou na balkonech pěstovat rajčata a brambory, proč by to nešlo i se slepicemi. Pokud si na chov slepic v paneláku troufnete, pamatujte, že se slepicemi se pojí spousta nepořádku, připravte se na víření prachu, roztoče a částečky výkalů. Slepičí obydlí je nutné pravidelně a důkladně čistit. Existuje přímo zákon o hnojivech, který určuje, kam máte vyhodit slepičince a použitou podestýlku. Odpad ale můžete využít jako perfektní hnojivo.

Slepice mají pronikavý a velmi hlasitý zvukový projev, který doprovází každé zdárné snesení vejce. Sousedé si mohou na kvokání slepic stěžovat.

Výhodou chovu slepic v paneláku naopak může být to, že nebudete muset řešit, že vám vajíčka zanáší na ta nejméně obvyklá místa.

Inspirujte se: Jak poznat čerstvá vejce a proč je skladovat špičkou dolů?

Plemena na balkon

Na balkoně jim bohužel nebudete moci zajistit dostatečný výběh. Tomu se však dá přizpůsobit výběr plemene. Existují malá plemena, která se dobře přizpůsobí voliéře. Například tzv. vousáčci váží kolem půl kilogramu.

Další alternativou jsou japonské křepelky. Snášejí drobná, avšak chutná vajíčka, přičemž jejich nosnost si v ničem nezadá se slepicemi. Každá křepelka obvykle snese denně jedno vejce, méně snáší jen v období zimy, kdy odpočívá.

Zdroje: moulik.cz, zahradajezek.czmze.gov.czcs.wikipedia.org


Přečtěte si také