Nechvalně proslulý noční klub Discoland Sylvie Ivana Jonáka nahradily nové byty
Noční klub Discoland Sylvie byl v devadesátých letech ikonou zábavy a nové doby. V klubu, který založil Ivan Jonák (†59), se potkávali nejznámější lidé, Discoland hostil i Karla Gotta, Lucii Bílou nebo Václava Havla. Legendární podnik byste ale v pražské Libni nedaleko Palmovky hledali marně, dnes tu jsou nové byty a místo znovu ožívá.
Libeňský noční klub Discoland Sylvie bylo soukromé království Ivana Jonáka, legendární postavy pražského byznysu i podsvětí.
PŘEČTĚTE SI: Unikátní fotky z vily Františka Mrázka. Obávaný kmotr si potrpěl na luxus a soukromí
Discoland Sylvie byl pevnost
Metr a půl tlusté zdi, pancéřové dveře a neprůstřelná skla. Discoland Sylvie byl doslova pevností. Podnik pojmenovaný po Jonákově dceři měl tři nadzemní podlaží. K tomu patřilo ještě podzemní patro, erotický bar pojmenovaný po druhé Jonákově dceři Veronice. Tady se konaly hříšně bujaré večírky a scházeli se tu politici, umělci i lidé z polosvěta.
Magnet na peníze
Nechvalně proslulý podnikatel Ivan Jonák byl ve své době magnetem na peníze, říkalo se, že dokázal vydělat i milion za jeden večer. Bohatství a slávu, které mu jeho podnikání přinášelo, si uměl užívat. Jonák nešetřil okázalým chováním, mezi jeho nejznámější kousky patřila projížďka Prahou v kabrioletu s nahými ženami.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bydlení mafiána Krejčíře. Vila, kde zářil zlatý výtah, dnes stojí 55 milionů korun
Jonákova hvězda zhasla
Jonákova hvězda ale začala pohasínat poté, co kvůli sporům o vlastnictví podniku nechal zavraždit manželku Ludviku. Po uvěznění Ivana Jonáka za objednání vraždy své ženy klub upadal až zavřel úplně. Jeho sláva však zůstala v devadesátých letech a do nového tisíciletí vstoupil Discoland už jen jako stín slavného podniku, kde si podávala dveře pražská smetánka.
Co řekl Ivan Jonák v jednom z posledních rozhovorů:
Discoland definitivně zmizel
Kontroverzní podnikatel se sice po odpykání 18letého trestu ještě snažil zašlou slávu Discolandu obnovit a chystal velkolepý návrat, ale zlatá devadesátá už byla pryč. A také už mu chyběly síly i finance. Budova byla navíc zatížena dvacetimilionovou exekucí. Po Jonákově smrti v roce 2016 veškeré snahy o obnovu proslulého podniku utichly. Dům v Libni pomalu chátral a loni v květnu byl srovnán se zemí. Když se těžká technika pustila do budovy, jejíž jméno znal v devadesátkách asi každý, byl to definitivní konec jedné porevoluční éry.
NENECHTE SI UJÍT: Honosná Gottova vila v Jevanech má nového majitele. Zpěvák prodal vilu za 11 milionů korun
Příběh Discolandu Sylvie a Ivana Jonáka je svým způsobem jedinečnou kapitolou české porevoluční historie. Je odrazem doby plné nadšení a naděje, ale i temných stránek. A tak stejně jako sláva nechvalně proslulého podnikatele v bílém obleku, zůstala i sláva Discolandu Sylvie v devadesátých letech.
Dnes tu jsou nové byty
Dnes tu stojí nový bytový dům s 21 bytovými jednotkami a klubovým zařízením, zastavěna je proluka a dům navazuje na vedlejší hotel. Jak píše Blesk.cz, v domě jsou tři podlaží po sedmi bytech: osm bytů s dispozicí 1+kk, osm bytů 2+kk a pět bytů 3+kk. Byty jsou přístupné ze společné chodby, většina z nich má lodžii nebo terasu.
Podle webu ŽivotvČesku.cz se cena za měsíční pronájem bytů podle velikosti pohybuje od přibližně 20 tisíc korun po téměř 40 tisíc korun.
Zdroje: zivotvcesku.cz, blesk.cz, poznatsvet.cz, CNN Prima NEWS