Fotogalerie

10. května 2022 15:26

Radka Wallerová

Vyhořelý Libušín je zpět. Po opravě vyhrál soutěž o nejlepší dřevěnou stavbu

Když před více než sedmi lety lehla popelem slavná stavba Dušana Jurkoviče na beskydských Pustevnách, málokdo si dovedl představit, že se znovu vrátí v původní kráse. Ale podařilo se to a nyní sbírá ocenění odborníků i veřejnosti. Vyhrála i soutěž Dřevěná stavba roku 2022, porota ocenila exteriér i interiér.

Mezi devíti vítězi letošního ročníku Dřevěná stavba roku 2022 se krom obnovené významné historické památky dostal i dřevěný kostel, včelín, školka pro děti s handicapem či lávka. Některé z nich už stojí, jiné bodovaly v kategorii návrhů.

Do ročníku 2022 se přihlásilo 73 soutěžních děl napříč soutěžními kategoriemi. Přehled vítězů i s kompletní fotodokumentací k projektům je k vidění na stránkách Nadace dřevo pro život, organizátora soutěže.

Dřevostavbu Libušín, jejímž autorem je slavný architekt Dušan Jurkovič, zachvátil požár v březnu 2014. Příčinou byla špatně provedená oprava komínů. Následný oheň zásadně poškodil hlavně pravou část stavby, v níž byla jídelna, umělecky nejhodnotnější část stavby.

Nový Libušín vznikl jako vědecká rekonstrukce, tedy za použití původních technologií. U všech oprav byly dodrženy tradiční rukodělné řemeslné postupy, používaly se původní materiály a technologie, uvedl k projektu ateliér Masák & Partner.

Obě tyto chaty, kromě Libušína ještě Maměnka, zvané útulny byly postaveny ve slohu takzvané lidové secese s valašskými prvky a slavnostně otevřeny 6. srpna 1899.

Mech do spár a složitý hasicí systém

Spáry vyplňuje mimo jiné mech přikrytý trojhrannou lištou, na západní straně pak konopný provazec, který ze spár odvádí přebytečnou vodu. Zvenčí je Libušín natřený olejovou polokrycí barvou podle historické receptury.

Při obnově barevnosti se vyšlo z toho, jak památka vypadala v roce 1925, kdy znovu otevřela po první světové válce, proto vypadá chata jinak než před požárem. Tehdy bylo průčelí bílé, nyní je do žluta. Jako podklady pro obnovu sloužil projekt z roku 1985 a 3D model z roku 1995. Důležitým zdrojem informací byly historické fotografie, zachycující autentický vzhled chaty.

Objekt je nově vytápěn tepelným čerpadlem systémem země-vzduch a před požárem ho chrání stabilní hasicí zařízení. Plynové v nejcennějším prostoru jídelny s bohatou výmalbou a vodní v ostatních prostorách. Inertní plyn vypuštěný do jídelny v případě požáru během několika vteřin sníží množství kyslíku ve vzduchu a zamezí tak hoření.

Původní podobu získal i interiér secesní lidové stavby, kde řemeslníci tradiční metodou vytvořili například fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí od Mikoláše Alše. Barvy vyrobené dle původní receptury ze lněného oleje a přírodních pigmentů nanášeli na omítku ručně. Interiér je kopií původního interiéru Dušana Jurkoviče z doby kolem roku 1925.

Do soutěže Dřevěná stavba roku se mohli hlásit architekti, realizátoři i projektanti dřevěných staveb, dřevěných rodinných domů, dětských hřišť, rozhleden či dřevěných interiérů z celé České republiky.

„Chceme inspirovat veřejnost a motivovat ji k využívání dřeva, proto podporujeme a oceňujeme architekty a projektanty, kteří se dřevěnému stavění věnují a umí ze dřeva vykouzlit nádherné věci. Zároveň je naším cílem veřejnosti připomínat, že využíváním dřeva chráníme naše životní prostředí. Dřevo jako přirozeně obnovitelná surovina, je tradiční materiál, který spojuje vysoké nároky na bezpečnost i krásu, navíc s respektem k přírodě, uvádí ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák.

Kdo všechno vyhrál v soutěži  Dřevěná stavba roku 2022?

  • Včelín Hostivař, vítěz kategorie Malá dřevěná konstrukce  realizace.
  • Kostel Panny Marie Dobré rady, vítěz odborné poroty v kategorii Velké dřevěné konstrukce - návrhy
  • 3D bludiště Lesní království, vítěz veřejného hlasování v kategorii Velké dřevěné konstrukce - návrhy
  • Šébr – lávka přes Stožecké sedlo, vítěz odborné poroty a zároveň vítěz veřejného hlasování v kategorii Velké dřevěné konstrukce - realizace
  • Madlenka, vítěz odborné poroty v kategorii Dřevěné budovy - návrhy
  • Mateřská škola Ibsenka Brno, vítěz veřejného hlasování v kategorii Dřevěné budovy - návrhy
  • Obnova objektu Libušín, vítěz odborné poroty a zároveň vítěz veřejného hlasování v kategorii Dřevěné budovy - realizace

Zdroj: autorský text s využitím podkladů Nadace pro dřevo

Kangaroo Island, vítěz Ceny Ministerstva průmyslu a obchodu
Sdílejte článek

Přečtěte si také