Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Svatba doma? Tady jsou pro a proti (a přehled, kolik vás to bude stát)

Vydáno: 05.08.2014
Jedním z úskalí svatby na vlastní zahradě je počasí. Ale jsou chvilky, kdy ani průtrž mračen nevadí
Jedním z úskalí svatby na vlastní zahradě je počasí. Ale jsou chvilky, kdy ani průtrž mračen nevadí Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

S požadavkem na zorganizování svatby v domácím prostředí klienta se svatební agentky setkávají stále častěji, potvrzují, že se jedná o jeden ze současných trendů. Ne vždy jsou ale tímhle nápadem bezvýhradně nadšené.

Svatbu chci uspořádat u nás na zahradě, nechceme nic nuceného a strojeného a navíc mě odrazují ty výdaje za hostinu a logistická náročnost, kdyby byl oběd pro rodinu zvlášť. Co myslíte, dá se to zvládnout?“ Takhle podobně začíná spousta diskusí na svatebních serverech, jako je například Beremese.cz. Dnes tolik oblíbené svatby ve vlastním prostředí mají své výhody i nevýhody, my jsme se zajímali i o to, na co si dát při jejich pořádání pozor.

Svatba doma je ideální pro menší společnost. 20 lidí je maximum. Na závěr našeho textu najdete orientační rozpis, co kolik stojí

 Výhody a nevýhody domácí svatby:
+ Vše na jednom místě, odpadají problémy s přejížděním
+ Domácké prostředí
+ Finance (za určitých podmínek)
- Hrozba špatného počasí
- Absence tanečního parketu
- Menší komfort
- Nutnost řešit případné problémy s přístřeškem, elektřinou, toaletami nebo skladováním potravin

„Ano, požadavek na uspořádání svatby na vlastní zahradě, v bytě nebo domě přichází opravdu stále častěji,“ potvrzuje směr, kterým se ubírají dnešní snoubenci, svatební agentka Jana Kubáčová. Podle ní s tímhle nápadem přicházejí nejčastěji ti, kteří chtějí ušetřit, ale ona sama není podle vlastních zkušeností přesvědčena, že je tato varianta skutečně nejlevnější. „Uvědomte si, kolik stojí například pronájem kvalitního stanu. A je tady spousta dalších problémů, jako je vedení elektřiny nebo taneční parket. Pokud jsou hlavním důvodem svatby doma hlavně finance, svým klientům raději doporučuji pronájem jiného vhodného místa, například sokolovny,“ říká Kubáčová.

Cena svatební agentky je od 10 000 do 20 000 Kč

Podle svatební koordinátorky Lucie Bilanové, mohou být pro svatbu doma i jiné motivy než peníze: „U nás na Olomoucku se například setkávám s tím, že se lidem nepodařilo najít žádné vhodnější místo, ono ale vždy záleží na tom, co kdo od svatby očekává.“ Dalším důvodem, kvůli kterému nastávající manželé uvažují o svatbě ve vlastním, bývá domácké prostředí, v němž se spousta lidí cítí daleko lépe než v obřadní síni a mnohdy sterilním salonku restaurace.

Kdy tedy o svatbě doma uvažovat? „Tahle varianta je ideální pro menší společnost, dejme tomu do dvaceti pozvaných. Také u lidí, kteří nelpí na výzdobě a kteří se v případě nepříznivého prostředí mohou kdykoliv bez větších problémů přesunout do domu,“ vysvětluje agentka Jana. To potvrzuje i její kolegyně Lucie. Podle ní může domácká svatba skutečně vyjít nejlevněji, ale to jen za určitých podmínek, například právě když není potřeba půjčovat nebo pořizovat party stany.

Jednou z oblíbených dekorací, které se na domácí svatby půjčují, jsou potahy na židle
Jednou z oblíbených dekorací, které se na domácí svatby půjčují, jsou potahy na židle
Svatebni-koordinace.cz

Strašáci domácích svateb

Pokud si nejste jistí, že svatbu ve vlastních podmínkách zvládnete, poraďte se raději s odborníkem. Agentka přijede vaši zahradu či dům obhlédnout a pokud má na svém kontě řadu kladných referencí, můžete na její názor bez obav dát. Nepřekonatelným problémem bývá nedostatek prostoru, s tím nic nenaděláte, ale pak jsou tady další oříšky, které mohou v případě, že je nerozlousknete, zásadně ovlivnit úspěšnost vaší plánované akce. „Já se vždy zajímám o elektřinu, jedna zásuvka vyvedená na zahradu vám provoz celé oslavy zaručeně neutáhne, pak je tu problém s kapacitou toalet a s možností správného uskladnění potravin a nápojů. Určité věci prostě na slunci nechat nemůžete,“ prozrazuje Jana Kubáčová a Lucie Bilanová dodává, že problémy také nastávají při konkrétních požadavcích na hudbu a pohodlí svatebčanů.

Máme na to?

Při svatbě na vlastní zahradě budete podle odborníků postrádat taneční parket. Ale ono to nakonec nějak půjde…
Při svatbě na vlastní zahradě budete podle odborníků postrádat taneční parket. Ale ono to nakonec nějak půjde…
Thinkstock

Důležitým vodítkem při plánování svatby jsou, jak už jsme zmiňovali, finance. Každá správná svatební agentka (ceny za jejich služby se orientačně pohybují v rozmezí od deseti do dvaceti tisíc korun) vám řekne, že jenom tím, že se zkušeným odborníkem projdete všechny možnosti a necháte si doporučit vhodné dodavatele, ušetříte nemalé prostředky. Poraďte se s přáteli, jaké oni mají zkušenosti se službami agentky nebo koordinátorky a pokud vám tento názor potvrdí, berte jejich kontakt a zkuste alespoň úvodní konzultaci. Střílet naslepo v takové zásadní a intimní záležitosti, jakou je svatba, by byla hloupost. Právě na serveru Beremese.cz najdete i hořké zkušenosti, které potvrzují, že reference jsou v tomto případě zásadní podmínkou úspěchu. Kvalitní agentku poznáte i podle toho, že vás nebude tlačit do varianty, kterou je zařizovaní celé svatby na klíč. Jako samozřejmost berou, že se přijdete jenom poradit nebo je využijete jenom částečně. Koordinátorka Lucie říká, že její klienti si většinu starostí spojených s pořádáním svatby ve vlastním domě nebo na zahradě řeší svépomocí, ona nejčastěji poskytuje konzultace, půjčuje dekorace a další drobnosti, jako jsou potahy na židle nebo ubrusy. Naprostá většina jejích zákazníků ale vyžaduje, aby byla k dispozici přímo na svatbě. Konkrétně ona si například za svatební poradenství účtuje 200 korun na hodinu a za koordinaci svatebního dne 3900 korun.

Připravit zahradu na svatební den nemusí být jenom nervy a stres. Pokud nezapomenete na detaily a začnete se jejich přípravě věnovat včas, zažijete i spoustu hezkých chvil.

Svatba na zahradě: Tipy na jednoduché dekorace


Pro vaši informaci přinášíme podrobný rozpočet, podle kterého si můžete udělat představu, kolik si na svatbu nejenom v domácích podmínkách budete muset našetřit:

Položka Cena

správní poplatek 0–10 000 Kč

svatební šaty 6500 Kč

doplňky pro nevěstu 3000 Kč

vizážistka 1000 Kč

kadeřnice 1000 Kč

zapůjčení obleku pro ženicha a vše s ním spojené 3500 Kč

koupě obleku pro ženicha a vše s ním spojené 8000 Kč

prstýnky (pár) 10 000 Kč

svatební oznámení 1000 Kč

květiny 4000 Kč

výzdoba 10 000 Kč

fotograf (celodenní focení) 10 000 Kč

kamera 10 000 Kč

svatební koordinátor 10 000 Kč

hudba 6000 Kč

pronájem místa konání hostiny 5000 Kč

jídlo (svatba v pronajatých prostorách s cateringem) 750 Kč/osoba

jídlo (svatba v restauraci, hotelu…) 1000 Kč/osoba

alko a nealko 10 000 Kč

dárečky pro hosty 50 Kč/osoba

dárečky pro rodiče (nedáte-li jim děkovací dort) 1000 Kč/osoba

pronájem vozů 1500 Kč/vůz

svatební dort 5000 Kč

cukroví 9 Kč/ks

svatební koláčky 6 Kč/koláček

hlídání dětí (cena za 1 tetičku na hodinu) 180 Kč

zábavný program pro svatebčany 6000 Kč

Zdroj: Svatba.cz (jedná se o průměrné ceny aktuální v roce 2014)

Zkuste to, ale nebojte se volat o pomoc

Na závěr se ještě vraťme k naší plánované svatbě na zahradě. Díky uvedenému rozpočtu už asi tušíte, co si budete moci dovolit, případně rozmýšlíte, kde by se dalo ušetřit. Právě na možnosti úspor při svatbě v domácím prostředí jsme se zeptali agentky Jany. Podle ní je u této varianty svatby klíčovou položkou catering: „Tady hraje opravdu důležitou roli výběr dodavatele. Ideální je firma, která vám umožní, abyste si dodali vlastní nápoje, právě tady, hlavně v případě nealka, ušetříte nákupem ve vlastní režii nejvíc.“

Nebojte se uspořádat svatbu u vás doma, ale nezůstávejte v tom sami. Vždycky je tu někdo, kdo podá pomocnou ruku. U vás v domě nebo na zahradě to nebudete mít zřejmě tak načančané a pohodlné jako v luxusním hotelu, ale bude to v prostředí, kde se cítíte dobře a nakonec si vždycky budete moc říct: „Zvládli jsme to!“

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Do vlasů mi bláznivej kluk...

Svatební kytice z bodláků

Kytice z městkého kvítí

Návod: Udělejte si svatební kytici z lučního kvítí

Převislá kytice z kal

Trendy ve svatebních kyticích

Kurkuma je květina původem z Indie

Chcete svatební kytku z exotiky? Kurkuma bude ideální


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama