31. ledna 2017 20:07
Markéta ZídkováNávod: Jak zužitkovat domácí odpad a vyrobit si přírodní hnojivo. Třeba pro pokojovky
V záhoně na zahradě má rostlina neskonale větší životní prostor než v truhlíku. O to více ji v truhlíku nebo květináči musíme hnojit.
Kořeny omezený prostor květináče či truhlíku prokoření rychle a živiny obsažené v půdě v květináči brzy přestanou rostlinám stačit. V přírodě jim je doplňuje okolí a fungující koloběhy, tady to musíte dělat vy. Na trhu je dnes velké množství hnojiv, protože je to dobrý byznys. K dostání jsou i čistě přírodní hnojiva, která jsou jediná doporučitelná v případě, že pěstujete jedlé rostliny. Ale i u nejedlých rostlin je z hlediska ekologie lepší průmyslová hnojiva ze své peněženky nepodporovat. Existují metody, jak si zajistit květináčovou úrodnost. Máte-li možnost založit někde venku kompost na organické zbytky a odpady, je to obrovské plus. Menší kompost na bázi žížalí bedny lze mít i v bytě nebo na balkoně. Říká se tomu vermikompostér.
Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.
Další skvělé hnojivo si vyrábíte sami. Navíc je to hnojivo, které o vás kořínkům vašich zelených přátel předá důležité osobní informace. Budou vědět, co vás zrovna trápí, a mohou vás ještě efektivněji uzdravovat svými léčivými látkami. Tím zázračným hnojivem je vaše moč smíchaná v poměru 1 : 8 s vodou. Moč je při opouštění těla v podstatě sterilní, a pokud ji nenecháte dlouho stát v podmiskách nebo v konvi, tak nehrozí žádné nepříjemné pachy. Jedná se o takovou urinoterapii pro rostliny.
Alternativou je rostlinná jícha, kterou získáte vykvašením kopřiv, kostivalu nebo i jiných rostlin v kbelíku s vodou. Pěkně smrdí, ten zápach dobře znáte z vázy s květinami, kterým zapomenete měnit vodu. Po začátku kvašení to můžete něčím přiklopit, aby vás zápach neobtěžoval. Zhruba za dva týdny po založení bývá jícha nejlepší.
Lze ji ředit vodou a zalévat s ní veškeré rostlinstvo. Sám nechápu, co na ní ty rostliny mají, ale je známo, že zvyšuje přirozenou odolnost rostlin, doplňuje vyčerpané minerální látky a užitečné enzymy.
Článek je ukázkou z knihy Kompletní návod k vytvoření EKOZAHRADY a rodového statku od Jaroslava Svobody, vydal Smart Press, Více informací na www.smartpress.cz.
Mohlo by vás zajímat: