reklama

8 pokojovek, které přežijí bez vody vaši dovolenou

skrivaa
24. června 2018
Býváte často i několik dní mimo domov, případně jste leniví či zapomnětliví, takže nepatříte k nejpříkladnějším pěstitelům? Máme pro vás tipy na pokojovky, které to nějakou dobu zvládnou i bez vody.
reklama

Pokud si to doma bez zeleně nedokážete představit, ale zároveň není ve vaší moci pravidelně a dostatečně často zalévat a přihnojovat, zaměřte se na nenáročné pokojovky. Nechte se inspirovat naším výběrem a nebudete se muset obávat, že vám květiny kvůli nedostatečné péči začnou chřadnout před očima. A dokonce si klidně můžete naplánovat třeba dvoutýdenní dovolenou.

1. Sukulenty

Tyhle rostlinky jsou vhodné i pro vášnivé cestovatele. Jsou doma vsubtropech a tropech, takže potřebují dostatek světla, ale přespříliš vody jim spíše uškodí. Zalévejte je až tehdy, když je jejich substrát úplně vyschlý. Některé ze sukulentů stačí zalít třeba jednou za dva měsíce, takže kvůli nim zdovolené skutečně spěchat nemusíte. Navíc dík lesklým dužnatým listům a roztodivným tvarům dobře vypadají.

2. Zamiokulkas

Jsou krásné, úžasně dekorativní a poslední léta patří knejvětším hitům mezi pokojovkami. A navíc jsou nenáročné, vydrží poměrně dlouho bez vody – hlíza vpodzemní části rostliny totiž slouží jako jejich zásobárna. Ideální zálivka během letního období je jednou za jeden až dva týdny.

3. Scindapsus (potos, šplhavník)

Tuto popínavou rostlinu pěstovaly už naše babičky a stále patří mezi nejoblíbenější. A je to i díky její nenáročnosti. Přemokření nesnáší, naopak bez vody to zvládá i dva týdny, teprve potom svěsí lístky, případně začne žloutnout, ale její existenci to neohrozí. Je vhodná i khydroponickému pěstování.

4. Sloní noha

Úzké listy vyrážejí ztlusté „sloní nohy“, jejíž spodní baňatá část slouží i jako zásobárna vody. Rostlina pochází zpouštních oblastí, takže zvládá i vysoké teploty a sucho. Ani o tuto pokojovku se při odjezdu na letní dovolenou bát nemusíte.

5. Tchynin jazyk (tenura)

Další rostlina zkategorie „nezničitelných“, ne nadarmo se jí včeštině říká právě tchynin jazyk. I kvůli pěstitelské nenáročnosti prožívá v našich domácnostech velký comeback. Dobře snáší i suchý vzduch a vyžaduje mírnou zálivku, vzimním období bude úplně stačit, když si na ni vzpomenete jednou do měsíce.

6. Tilandsie

Těmto zvláštním rostlinám slouží kořeny pouze kpřichycení kpodkladu, což může být jiná rostlina, kámen nebo dřevo. Vodu a živiny jim dodáváme pravidelným rosením nebo tak, že je zhruba jednou za deset dní namočíme na dvě až tři hodiny do vody. Bez našeho povšimnutí přežije tilandsie až dva měsíce, ale aby to zvládla bez úhony, nesmí se dlouhá období bez rosení opakovat častěji.

7. Difenbachie

Oblíbenou pokojovku je dobré chránit před průvanem a chladem. Dobře prospívá při vysoké vzdušné vlhkosti a pravidelné zálivce, i ona ale bez problémů zvládne vaši dvoutýdenní dovolenou.

https://www.istockphoto.com/photo/dieffenbachia-gm520912675-31659054

8. Kořenokvětka (Domácí štěstí)

Další nenáročná rostlina, která bude dělat radost i začínajícím pěstitelům. Chraňte ji před průvanem a přímým slunečním světlem, ublížit by jí mohlo i přemokření substrátu. Naopak proschnutí zeminy vdobě vaší nepřítomnosti nebo opomenutí nebude na škodu.

(br)

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama