Pokojové květiny

10. července 2023 08:00

redakce Prima Living

8 pokojovek, které přežijí bez vody vaši dovolenou

Býváte často i několik dní mimo domov, případně jste leniví či zapomnětliví, takže nepatříte k nejpříkladnějším pěstitelům? Máme pro vás tipy na pokojovky, které to nějakou dobu zvládnou i bez vody.

Pokud si to doma bez zeleně nedokážete představit, ale zároveň není ve vaší moci pravidelně a dostatečně často zalévat a přihnojovat, zaměřte se na nenáročné pokojovky. Nechte se inspirovat naším výběrem a nebudete se muset obávat, že vám květiny kvůli špatné péči začnou chřadnout před očima. A dokonce si klidně můžete naplánovat třeba dvoutýdenní dovolenou.

1. Sukulenty

Tyhle rostlinky jsou vhodné i pro vášnivé cestovatele. Jsou doma v subtropech a tropech, takže potřebují dostatek světla, ale přespříliš vody jim spíše uškodí. Zalévejte je až tehdy, když je jejich substrát úplně vyschlý. Některé ze sukulentů stačí zalít třeba jednou za dva měsíce, takže kvůli nim z dovolené skutečně spěchat nemusíte. Navíc dík lesklým dužnatým listům a roztodivným tvarům dobře vypadají.

2. Zamiokulkas

Zamiokulkasy jsou krásné, úžasně dekorativní a poslední léta patří k největším hitům mezi pokojovkami. A navíc jsou nenáročné, vydrží poměrně dlouho bez vody – hlíza v podzemní části rostliny totiž slouží jako jejich zásobárna. Ideální zálivka během letního období je jednou za jeden až dva týdny.

3. Scindapsus (potos, šplhavník)

Tuto popínavou rostlinu pěstovaly už naše babičky a stále patří mezi nejoblíbenější. A je to i díky její nenáročnosti. Přemokření nesnáší, naopak bez vody to zvládá i dva týdny, teprve potom svěsí lístky, případně začne žloutnout, ale její existenci to neohrozí. Je vhodná i k hydroponickému pěstování.

4. Sloní noha

Úzké listy vyrážejí z tlusté „sloní nohy“, jejíž spodní baňatá část slouží i jako zásobárna vody. Rostlina pochází z pouštních oblastí, takže zvládá i vysoké teploty a sucho. Ani o tuto pokojovku se při odjezdu na letní dovolenou bát nemusíte.

5. Tchynin jazyk (tenura)

Další rostlina z kategorie „nezničitelných“, ne nadarmo se jí v češtině říká právě tchynin jazyk. I kvůli pěstitelské nenáročnosti prožívá v našich domácnostech velký comeback. Dobře snáší i suchý vzduch a vyžaduje mírnou zálivku, v zimním období bude úplně stačit, když si na ni vzpomenete jednou do měsíce.

6. Tilandsie

Těmto zvláštním rostlinám slouží kořeny pouze k přichycení k podkladu, což může být jiná rostlina, kámen nebo dřevo. Vodu a živiny jim dodáváme pravidelným rosením nebo tak, že je zhruba jednou za deset dní namočíme na dvě až tři hodiny do vody. Bez našeho povšimnutí přežije tilandsie až dva měsíce, ale aby to zvládla bez úhony, nesmí se dlouhá období bez rosení opakovat častěji.

7. Difenbachie

Oblíbenou pokojovku je dobré chránit před průvanem a chladem. Dobře prospívá při vysoké vzdušné vlhkosti a pravidelné zálivce, i ona ale bez problémů zvládne vaši dvoutýdenní dovolenou.

8. Kořenokvětka (Domácí štěstí)

Další nenáročná rostlina, která bude dělat radost i začínajícím pěstitelům. Chraňte ji před průvanem a přímým slunečním světlem, ublížit by jí mohlo i přemokření substrátu. Naopak proschnutí zeminy v době vaší nepřítomnosti nebo opomenutí nebude na škodu.

Zdroj: Adéla Skřivánková, autorský text


Přečtěte si také