Pokojové květiny

7. ledna 2023 10:00

redakce Prima Living

Nebezpečné pokojovky: Jsou jedovaté a stejně je máte doma

Bramboříky, diefenbachie, dračince, filodendrony. Také je máte rádi? Avšak pozor, běžně pěstované pokojové rostliny jsou vlastně jedovaté. Někdy je jed obsažen v jejich listech, někdy je jedovatá jejich šťáva.

V těsné blízkosti žijeme s rostlinami, které jsou trochu, ale některé dokonce i velmi jedovaté a dokážou způsobit pěknou polízanici, přinejmenším zažívací problémy. Přitom jsou to běžné kytičky, které většina z nás pěstuje pro radost. Ať už klasické pokojové rostliny, nebo rychlené cibuloviny jako narcisy, petrklíče či krokusy, které sice rostou normálně venku, ale v zimě si jimi krášlíme naše domovy.

O nebezpečí je třeba vědět

Neznamená to, že bychom teď měli přijít domů a – pokud máme malé děti – jít od rostliny k rostlině a vyhazovat. Pravděpodobnost, že se malé děti zakousnou do hlízy bramboříku, je docela nízká, pokud hlízy zrovna nebudete mít vyndané někde na parapetu.

Ale u běžně v bytech pěstovaného amarylisu nebo snad ještě rozšířenější klívie je jedovatá celá rostlina – a ta už je velmi lehce dostupná. Uškubnout si kousínek listu není pro děti, ale ani pro kočku nebo psa vůbec žádný problém. Zkrátka a dobře je dobré o tomhle nebezpečí vědět. Vždyť když uřezáváte list třeba tchýnina jazyku, může vám skápnout kapka tekutiny z rostliny na prst a určitě si hned neběžíte umýt ruce.

I ty, dračinci?

Bohužel mezi jedovaté pokojové rostliny patří řada i dnes módních květin, jako jsou třeba dračinec či kroton, nebo i rostliny, které se pěstují od pradávna, jako je právě tchýnin jazyk, který byl nezbytným inventářem socialistických školních tříd.

Na druhou stranu doma pěstujeme i pokojové rostliny, které můžeme směle zařadit mezi léčivky. Máte doma rýmovník, angínovník nebo aloe?

Zdroj: Příjemný život s květinami (J. Brookes) a (mar)


Přečtěte si také