Výlety

29. července 2022 14:33

Radka Wallerová

Poslední den na dole Mayrau, kladenské věžáky nebo starý Slaný: Tip na výlet pro celou rodinu

Cože, na výlet nebo na víkend do Kladna nebo Slaného? Proč ne. Region spojený s průmyslem a těžbou uhlí se mění. Je v něm překvapivě mnoho zajímavých historických památek, industriálních areálů a také stále krásnější příroda.

Pokud máte v oblibě moderně pojaté industriální památky, mohlo by se vám líbit v Hornickém skanzenu Mayrau na Kladensku. Přímo v Kladně pak rozhodně stojí za pozornost unikátní Muzeum věžáků a spousta atrakcí v místním zámku.

Možná vás zaujme i letní sídlo našich prezidentů ležící na okraji křivoklátských lesů nebo si budete chtít připomenout tragický osud Lidic při procházce v místech bývalé obce. Minout byste neměli i město Slaný.

„Oblast bychom mohli popsat jako hory a doly zážitků. Jednak zde můžete vystoupat na místa s krásnými výhledy, ale podíváte se také pod zem, protože oblast je historicky spojena s hornictvím. Chceme zajímavá místa představit, zasadit je do rámce oblasti a pozvat k nám další návštěvníky. Chceme vybudovat z regionu s průmyslovou minulostí krásné místo pro relax a zábavu v srdci Česka," říká ředitel nové destinační společnosti Kladensko-Slánsko Luboš Karlovec.

Když pod zem, tak na Mayrau

Poblíž vesnice Vinařice na místě bývalého lomu Mayrau najdete hornický skanzen, který je jediným zpřístupněným areálem v celé oblasti. V jámách Mayrau, hluboké 527 metrů, a Robert, bylo za 120 let důlní činnosti vytěženo 34 milionů tun uhlí. Těžba skončila v roce 1997 a obě jámy byly zasypány.

Dnes si areál dolu můžete projít s průvodci, z nichž velkou část tvoří bývalí důlní pracovníci. Ti vám přiblíží, jak těžba probíhala a na co se používaly jednotlivé stroje. Prohlídka se odehrává v modelu tzv. expozice posledního pracovního dne. Vše tedy působí tak, jako by horníci právě odešli.Pro děti je připraveno industriální hřiště.

Kladenský zámek nabízí zajímavé spojení architektury, historie, umění, zábavy i odpočinku. Původně středověkou tvrz nechali v polovice 18. století přestavět Benediktini za pomoci slavného barokního architekta K. I. Dientzenhofera do současné podoby. Nejcennější částí je Kaple sv. Vavřince, ve které se dochovala původní výzdoba interiérů.

Součástí historického okruhu je také pracovna opata nebo důlní štola. Milovníci umění by neměli minout Galerii nebo Kabinet fotografie, malí návštěvníci zase jistě ocení jedinečnou stálou expozici s názvem Zdeněk Miler – nejen Krtek, která přibližuje život a dílo slavného kladenského rodáka.

Nemusíte patřit zrovna mezi zaryté milovníky architektury, Muzeum věžáků je jedinečným zážitkem pro všechny. Kladenské věžáky patří právem mezi nejzdařilejší realizace bytových staveb 20. století. Zažijte atmosféru 50. let a poznejte příběh těchto unikátních staveb.

Projdete reprezentativní vstupní halou, nahlédnete do jednoho z bytů, který je kompletně dobově vybaven, navštívíte stísněný kryt civilní obrany a nakonec můžete vystoupat až na střešní terasu, ze které je nádherný výhled. Věžáky jsou nejvýše položenými budovami v Kladně, za dobrého počasí tak můžete vidět Říp, České středohoří a za mimořádné viditelnosti i Ještěd a hraniční hory.

Pramen, který už není ani slaný, ani pitný

Královské město Slaný leží v Slánské tabuli tvořící severozápadní část celku zvaného Pražská plošina. Jak píše Václav Hájek z Libočan ve své kronice, jméno dostalo údajně podle slaného pramene, který na úpatí Slánské hory objevil kníže Nezamysl se svou družinou. Místo, kde Slaný pramen vyvěrá, bylo roku 2019 zrekonstruováno, ale voda není v současné době už ani slaná, ani pitná.

Z městského opevnění se dochovala Velvarská brána a návštěvníky lákají další významné památky jako stará radnice, kostel sv. Gotharda nebo klášter bosých karmelitánů s kostelem Nejsvětější Trojice. V bývalé piaristické koleji sídlí už od roku 1885 Vlastivědné muzeum.

Dominantu města tvoří Slánská hora, která se nachází velmi blízko městského centra a představuje nejjižnější výběžek sopečné činnosti Českého středohoří. Na vrcholu jsou tři kříže znázorňující utrpení místních obyvatel během třicetileté války a množství vyhlídek, které poskytují krásné výhledy na město a jeho okolí.

Zhruba 12 km od centra Slaného stojí největší český menhir známý pod jmény Zkamenělý pastýř, Kamenný muž nebo Zkamenělec. Podle pověsti postoupí při každém zvonění nedalekého klobouckého kostela o krok směrem blíže k němu. Až ke kostelu dojde, nastane konec světa.

Na severním okraji křivoklátských lesů leží obec Lány. Díky své poloze a skvělým podmínkám pro myslivost si získaly pozornost císaře Rudolfa II., který je na konci 16. století koupil a nechal zde vybudovat jednoduchý lovecký zámeček. Od té doby jsou Lány spjaty s českými panovníky. Původně renesanční zámeček byl později přestavěn do nynější barokní podoby a od roku 1921 slouží jako oficiální letní sídlo českých prezidentů. I když je samotný zámek veřejnosti nepřístupný, návštěvníci mohou zavítat do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku z roku 1879.

Vesnice, která měla zmizet

Nad bývalou obcí, která byla roku 1942 vyhlazena nacisty, byl vystavěn Památník Lidice připomínající její tragický osud. Kvůli možné spojitosti místní rodiny s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, se rozhodli nacisté srovnat se zemí celou vesnici a její obyvatele vyvraždit. Celkem 173 mužů bylo zastřeleno, ženy byly poslány do koncentračního tábora v Ravensbrücku a děti, kromě vybraných na poněmčení a do jednoho roku, byly otráveny výfukovými plyny v polském Chełmnu nad Nerrem.

V ochozech památníku se nachází muzeum, které bylo oceněno mnoha cenami, mimo jiné cenou za nejlepší interiér. Multimediální expozice s názvem A nevinní byli vinni… seznamuje návštěvníky s životy a osudem lidických obyvatel.

Zdroj: tiskové podklady https://kladensko-slansko.cz/, autorský text

Sdílejte článek
Štítky příroda muzeum uhlí Kladno Středočeský kraj Lidice Slaný Třicetiletá válka Hornický skanzen Mayrau Slánská hora

Přečtěte si také