Bydlení

1. září 2016 04:30

Markéta Zídková

Na co nesmíte zapomenout v pokoji předškoláka a malého školáka

Pokud s vámi zpočátku vaše dítě sdílelo ložnici, kolem tří let jeho věku už opravdu nastává čas na jeho vlastní pokoj. Jeho zařizování berte vážně a přemýšlejte u toho, jenom tak se vám podaří bez dalších velkých investic plynule přejít do školního věku.

Co vlastně takové tříleté nebo pětileté dítě potřebuje? Bezpečné místo pro hry, zdravé spaní, pracovní koutek a spoustu úložného prostoru. Nároky školáků se nijak podstatně neliší, na pracovní stůl přibudou stohy sešitů a učebnic a je jenom otázkou času, kdy dopřejeme potomkovi také vlastní počítač. Při zařizování dětského pokoje pro předškoláka mějte tohle na paměti a vybírejte nábytek, který s ním „poroste“ až do školního věku.

Kolem svého třetího roku dítě pomalu vyrůstá z dětské postýlky a nastává čas k nákupu první „dospělácké“ postele. Na trhu jsou k dispozici i lůžka, jejichž délku můžete nastavit od zhruba 130 centimetrů až do více než dvou metrů. Pokud se obáváte padání z postele, dočasně můžete pořídit bezpečnostní zábradlí. V domácnostech, kde bojujete s každým metrem, proměňte místo pod postelí v úložný prostor. Nezapomeňte na kvalitní matraci, ta je základem kvalitního a zdravého spaní, ta dětská by měla být podle odborníků vzdušná a optimálně tuhá, aby páteř dítěte ve vývinu dobře podpírala.

Už i předškolák by měl mít svůj vlastní pracovní kout. Zařiďte ho tak, aby vyhovoval i po nástupu do školy. Vybírat můžete z nepřeberného množství rostoucích stolů nebo židlí. Jednodušší a levnější variantou jsou takzvané rostoucí židle, díky kterým mohou děti zdravě a bezpečně sedět zhruba od 1,5 roku i u velkého stolu. Tyhle židličky mívají takovou nosnost, že je můžete používat až do studentských let. Rostoucí stůl je poněkud nákladnější záležitostí, vaším bonusem však bude možnost nastavit i sklon pracovní desky. K takovému stolu pořiďte ergonomickou židli na kolečkách.

Pokud se při zařizování dětského pokoje potýkáte s nedostatkem prostoru, zbytečně jím neplýtvejte. Místo šatníku vaše děti určitě ocení například žebřiny. Jestliže tedy máte tu možnost, ušetřete drahocenné metry přesunutím dětského ošacení do vestavěných skříní nebo šatny v jiné části bytu. Určitě ale nezapomeňte na dostatek úložného prostoru pro hračky, knihy a učení. Věřte, že dostatečně chytrým a velkorysým řešením si zachováte pevné duševní zdraví a navíc své potomky naučíte udržovat pokojík uklizený.

Rozmístění nábytku v pokoji zkuste vymyslet spolu s dětmi, hlavně ony by se v něm měly cítit dobře. Ideální je rozdělení pokoje na klidovou, hrací a pracovní zónu, což se poněkud komplikuje, pokud místnost obývají sourozenci. Každý z nich by totiž měl mít svůj pracovní kout v dosahu denního světla, tedy čelem nebo bokem k oknu. Ke každému psacímu stolu nezapomeňte pořídit lampičku a odpadkový koš.

Dalším oříškem při zařizování pokoje pro sourozence je umístění postelí, připomínat, že každé z dětí by mělo mít svou vlastní, je snad zbytečné. Řada rodičů si už léta pomáhá zakoupením paland. Jenže zvláště v panelákových bytech s nízkými stropy dítě na horním patře dýchá přehřátý vydýchaný vzduch a to ani nemluvíme o ztíženém přístupu na lůžko. Zapátrejte u výrobců nábytku a pokuste se najít vhodnou alternativu – vysouvací postele. Inspirovat se můžete také v naší fotogalerii.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také