Sporýš tuhý se u nás dříve pěstoval jako letnička. Dnes už se mu daří i jako krátkodobé trvalce

Neustálé zvyšování letních teplot a absence velkých mrazů v zimě přináší přírodě mnohé problémy, ale i nemnoho docela příjemných zjištění pro milovníky květin. Rostliny, které se v našich podmínkách ještě před pár lety pěstovaly jenom jako letničky, dnes u nás zvládají i přezimovat. To platí i pro sporýš tuhý.

Od června až do října vykvétá půvabná letnička, kterou však klidně můžete na záhonech ponechat i po celou zimu a nechat jen na přírodě, jestli vám dopřeje těšit se z ní i příští rok. To samé platí i o její velmi blízké příbuzné, sporýši klasnatém (Verbena bonariensis), který dorůstá do úctyhodné výšky až 120 cm. I on dokáže pár let žít životem trvalky. A vzhledem k tomu, že se i velmi snadno rozmnožuje samovýsevem, tak můžete mít během pár let zahradu plnou nádherných rostlin s netradičními fialovými květy. Užitečný hmyz sporýš klasnatý přímo miluje, a dokonce si můžete být téměř jisti, že ho objeví i taková krasavice, jako je dlouhozobka svízelová, tedy motýlí kolibřík.

Oblíbený a hojně pěstovaný je však na našich zahradách i balkonech i další sporýš, kterému se mnohem častěji říká jen jednoduše verbena, sporýš zkřížený (Verbena x hybrida). Ten už se skutečně pěstuje jenom jako letnička, i když i on ve své domovině, v Americe, roste jako trvalka. U nás je to oblíbená balkonová květina do truhlíků a květináčů, která kvete po celé léto. Výborně se jí bude dařit především v polostínu.

Sporýš tuhý (Verbena rigida)

Tento druh sporýšů pochází z Jižní Ameriky, tedy z Argentiny, Chile, Uruguaye, Paraguaye a jižní Brazílie. Do Evropy se dostal už v první polovině 19. století a od té doby se tu pěstoval jako letnička. V teplejších oblastech Evropy však často zplaňoval do volné přírody a v posledních letech můžeme sporýš tuhý pěstovat jako krátkověkou trvalku i na našich zahradách. Její růst sice zakončí první tuhá zima, ale i tak to stojí za to.

Sporýš tuhý vytváří plazivé oddenky, které se rozrůstají do délky 30–70 cm. Vstřícné okrouhlé listy se zubatým okrajem bývají 4–12 cm dlouhé, tuhé a pokryté drobnými chloupky. Sporýš tuhý nakvétá po celé léto zářivě fialovými nebo i bílými květy.

Jak pěstovat sporýš tuhý

Tento sporýš stejně jako i všechny ostatní druhy sporýšů se může stát v příštích letech velmi oblíbenou zahradní květinou, protože délka jeho kvetení a zároveň úžasná odolnost vůči suchému počasí je přímo obdivuhodná. Preferuje umístění na slunci a sušší až úplně suchou půdu, s velmi dobrým odvodněním. Velmi dobře se hodí k vysazení na okraje štěrkových nebo prérijních záhonů.

Pokud chcete zvýšit naději, že sporýš tuhý přežije i mrazivější období, pak do na zimu zakryjte chvojím.

Zdroj: https://botany.cz/cs/verbena-rigida/; https://www.zahradnictvi-flos.cz/verbena-rigida-venosa-sporys-tuhy-venosa.html


Přečtěte si také