Naše tipy

29. května 2022 07:07

Radka Wallerová

Tip na výlet: Boskovice, protože tady se o památky starají ze všech měst nejlépe

Možná jsou pro vás jihomoravské Boskovice jedním z mnoha městeček, kam by vás nenapadlo jet. To ale děláte chybu. Nad městem se tyčí zřícenina gotického hradu, pod ním stojí empírový zámek, ve městě najdete židovsku čtvrť i opravené historické jádro. Mají tu i aquapark a za humny pak začíná Moravský kras.

Boskovice najdete kousek od hlavní silnice z Brna do Svitav. Jejich historické jádro včetně náměstí, zámku, rezidence, bývalého kláštera, skleníku, hradu, torza židovského ghetta se synagogou bylo už v roce 1990 prohlášeno za Městskou památkovou zónu.

Boskovická židovská čtvrť se synagogou, lázněmi a hřbitovem představuje výjimečný urbanistický celek a patří k nejucelenějším a nejzachovalejším památkám židovské kultury v České republice. Největší pozornost přitahuje Synagoga maior na Traplově ulici, v níž si můžete prohlédnout stálou expozici o historii a památkách zdejší židovské komunity. Naproti ve sklepě domu U Templu č. 3/5 je k vidění židovská rituální lázeň – mikve, na západním okraji města si prohlédnete židovský hřbitov, doporučuje návštěvu web Kudy z nudy. Židovským městem vás může protáhnout naučná stezka.

Milovníky historické architektury a památek v městečku potěší hned několik panských sídel, které tu nechaly postavit tři různé šlechtické rody. Nejstarší je zřícenina gotického hradu, někdejšího rodového sídla pánů z Boskovic. Když panství získali Ditrichštejnové, vyměnili nepohodlný a špatně přístupný hrad za barokní rezidenci na úpatí kopce, v níž dnes sídlí Muzeum Boskovicka. Třetím památkou tohoto typu je elegantní empírový zámek s půvabnou zahradou, o který pečuje rodina Mensdorff-Pouilly.

Ne náhodou se dvanáctitíscové Boskovice staly Historickým městem roku 2021 – letos na jaře je jím vyhlásilo ministerstvo kultury. Jde o odměnu pro město, které dokáže co nejlépe využít peněz na obnovu památek z ministerského dotačního programu.

„Opravujeme průběžně, nejen loni, v uplynulém roce jsme se soustředili více na památky soukromé než ty ve správě města. Snažíme se také o regulaci reklamy, chceme eliminovat křiklavé svítivé nápisy a věříme, že to bude přívětivější pro obyvatele města i jeho návštěvníky,“ popsal starosta Jaroslav Dohnálek.

Za návštěvu stojí i okolí Boskovic – doporučujeme například přírodní park Řehořkovo Kořenecko, půvabné je arboretum Šmelcovna, milovníky Divokého západu nejspíše potěší Western Park a turisty spousta značených stezek v okolí. Městečko navíc leží v severní části Moravského krasu se Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi a dalšími lokalitami krasového území.

Zdroj: autorský text, ČTK, https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jihomoravsky-kraj/moravsky-kras-a-okoli/boskovice; www.boskovice.cz


Přečtěte si také