Trendy

19. září 2019 08:00

Markéta Kašková

Barva roku 2020 má odstín mrtvého korálu. Dáte si ji do bytu?

Každý rok vyhlašuje společnost Pantone barvu roku. Letos je novou jedničkou bělený korál nesoucí označení Pantone 115-1 U (Bleached Coral). Má s barvou minulého roku společného více, než se na první pohled zdá.

Minulý rok se za královnu barev považovala oranžově korálová nazývaná Living Coral, která upozorňovala na zhoršující se ekologickou situaci a postupnou smrt Velkého korálového útesu.

Proč bělený korál?

Vzhledem k tomu, že za poslední tři roky zahynulo více než 45 % korálů právě na Velkém bariérovém útesu, navrhlo duo kreativců Jack + Huei z Melbourne barvu pro rok 2020 se stejným posláním. Jde o zdůraznění aktuálního nebezpečí, které se týká největšího systému korálových útesů na světě.

Letošní Barvou roku je bělený korál, tedy barva mrtvého korálu, označován jako Pantone 115-1 U (Bleached Coral). Značka, jako je právě Pantone, by měla zaujmout zodpovědný postoj k problémům, kterým společnost čelí. Upozorňuje tedy na změnu klimatu pomocí barev, aby dokázala promluvit k tvůrcům vmnoha odvětvích.

Jak korálovou kombinovat v interiéru?

Barva je velmi světlá a vesměs nenápadná. Může se kombinovat svýraznými detaily a sluší jí i hořčicově žlutá a cihlová. Velmi si rozumí i se dřevem a kovovými doplňky. Neuděláte ani chybu, pokud bělavý korál nakombinujete stmavší modrou a zelenou. Vyhněte se však šedé a bílé. Kontrast dvou barev by byl minimální a váš záměr vtéto kombinaci nemusí dopadnout dobře.

Hodí se do malých místností

Jedná se o světlý odstín, který se dokonale hodí do místností, které si přejete opticky zvětšit. Je dobrou volbou i pro ty, kteří nechtějí mít vše vbílé nebo šedé. Místnosti dodá nenápadný šmrnc.

Další články:


Přečtěte si také