Design a architektura

22. července 2019 14:00

besosdegranada@gmail.com

Byt z 50. let architekt proměnil v čistý prostor ve skandinávském stylu

V pražském Suchdole stojí celá řada bytových domů, ve kterých se zastavil čas. Konkrétně v 50. letech minulého století. Jeden z nich se přece jen dočkal renovace. Nahlédněte do zrekonstruovaného bytu v novém skandinávském stylu.

V bytě zařízeném v dobách československého socialismu vyrůstala většina z nás. Pamatujeme si umakartové koupelny, kuchyňské linky s plastovými úchytkami na skříňkách, dveře vyplněné zrnitým sklem... V bytech z 50. let minulého století ale žije mnoho lidí dodnes.

Na pražském Suchdole prošel jeden takový byt kompletní rekonstrukcí. Architekt Jan Brůha navrhl celkovou renovaci od stavebních úprav, úpravy dispozičního řešení až po výměnu dveří a renovace parket.

Vzájemné propojení

"Hlavním cílem bylo vytvořit příjemnéprostředí, kde by jednotlivé pokoje spolu navzájem ladily a doplňovaly se. Místnosti byly lehce dispozičně upraveny, aby působily ve vzájemné harmonii a funkčně podle současných standardů," popisuje rekonstrukci architekt.

Byt je zařízený v severském stylu, ve kterém dominují čisté linie, jednoduché barvy a kvalitní materiály. Dub se střídá s výraznou kresbou, bílá s industriální šedou. Moderní interiér přitom neztrácí na útulnosti.

Útulnost i praktičnost

Požadavkem majitelů bylo mít v bytěnejvíce úložných prostor. Je sice hezké mít nově zrekontruovaný byt, ale kam se všemi věci, nastřádanými za celý život? Prostor pro uskladnění věcí se podařilo do interiéru zakomponovat, a to i přesto, že se nově propojila kuchyň s obývacím pokojem. Díky tomu je byt lépe čitelný a jednotlivé místnosti se harmonicky prolínají.

Ačkoliv pro severský styl jsou typické odstíny bílé a spíše se vyhýbá pastelovým barvám, v ložnici zdobí jednu stěnu blankytně modrá tapeta s jemným vzorem. Ložnice ale díky tomu získává něžný ráz a působí příjemně útulným dojmem.

Nahlédněte v naší galerii na zrekonstuovaný byt včetně nákresů.


Přečtěte si také