Zahrada

31. října 2020 14:00

Simona Sedláčková

Dušičkové věnce a dekorace zvládnete vytvořit sami. Použijte větve stříbrného smrku i túje

Blíží se Dušičky, svátek všech zesnulých, kdy se všechny hřbitovy rozzáří blikajícími plamínky svíček, květinami, věnci i nejrůznějšími dekoracemi z chvojí. Pokud máte čas a chuť, můžete si výzdobu hrobu svých blízkých připravit sami. Máme pro vás jednoduché návody, podle kterých to určitě zvládnete.

Vytvořte malé pugétky zjehličnanů

Nejjednodušší je kytice zvětviček jehličnanů dozdobená vřesem a sušenými přírodninami. Aby byla kytice krásná jako od profesionála, chce to jen malý fígl. Nejprve svažte několik pěkných větví jehličnanů, nejlépe stříbrného smrku nebo jedle, na ně položte snítky vřesu a suché rostliny, a jejich stonky překryjte krátkými větvičkami stejného jehličnanu, jaký jste použili pro základní vrstvu. Kytici svažte vázacím drátem a ozdobte pěkně uvázanou stuhou.

Využijte děrovanou cihlu jako stojan

Připravte si děrovanou cihlu a nastříhejte větve zjehličnanů, buxusu, tújí nebo mahonie a jednoduše je zapíchejte do děr vcihle. Větev, zapíchnutá do středu by měla být nejvyšší a postranní větvičky by se měly postupně snižovat. Použít můžete nejrůznější přírodní materiál, ale vybírejte takový, který vydrží dlouho bez vody.

Dekoraci můžete doplnit svíčkou, sušenými květinami nebo stuhou, ale není to nutné. Různé druhy zeleného materiálu úplně stačí.

Jednoduchý věnec ztújí a cypřišů

Na jednoduchý dušičkový věnec využijte nastříhané větve zživého plotu. Je jedno, jestli máte kdispozici túje, cypřišky nebo jalovce.

Vkvětinářství si kupte obyčejný slaměný základ na věnce a vázací drát a nastříhané krátké větvičky na něj drátem navazujte.

Stejným způsobem můžete vytvořit i věnec zvětviček jehličnanů, smrku zeleného i stříbrného nebo zjedle. Základní věnec pak ozdobte smrkovými i borovými šiškami, stálezeleným buxusem nebo mahónií, sušenými květinami i kousky mechu.

Na věncích se budou krásně vyjímat i červené šípky, cesmína nebo černé bobule ptačího zobu.

Dekorace na kovové mřížce

Máte doma zbytek pletiva zplotu? I ten můžete využít jako základní kostru na výrobu dušičkové dekorace. Kratší větvičky postupně vsunujte do jednotlivých ok mřížky, ale poslední dvě řady položte opačným směrem, aby zakryly okraje.

Svátek všech svatých neboli Dušičky:


Přečtěte si také