návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Chryzantémy a Dušičky k sobě patří! Víte proč?

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 01.11.2020
Chryzantémy mají tu nejlepší pověst jako smuteční květiny na Dušičky
Autor: istock.com Chryzantémy mají tu nejlepší pověst jako smuteční květiny na Dušičky
Chryzantémy neboli listopadky nebo taky dušičky jsou mezi květinami patrně nejkrásnějším symbolem podzimu. A je to docela logické. Za prvé krásně barevně kvetou až do příchodu mrazů a rozzáří zahradu nebo balkon v pošmourných listopadových dnech, když ostatní rostliny už odkvetly či odkvétají. Za druhé udělají spoustu parády v bytě, ať už coby hrnkové květiny, nebo řezané ve váze. A za třetí mají tu nejlepší pověst jako hřbitovní a smuteční květiny na Dušičky. Prozradíme vám nejen jak chryzantémy pěstovat, ale taky proč jsou právě ony dušičkovými květinami, pokud to ještě nevíte

reklama

Chryzantémy neboli listopadky nebo také dušičky (Chrysanthemum) jsou trvalky pocházející z Asie, kde dodnes patří k nejrozšířenějším květinám. Chryzantémy existují v různých druzích a mnoha vyšlechtěných kultivarech. Nabízejí nepřebernou škálu tvarů i barev květů, jsou velkokvěté a drobnokvěté, jednoduché i plné a ve všech barvách a odstínech kromě pravé modré.

Chryzantémy neboli listpadky nebo také dušičky (Chrysanthemum) pěstované na zahradě kvetou zhruba od září až do příchodu mrazů
Autor: istock.com Chryzantémy neboli listpadky nebo také dušičky (Chrysanthemum) pěstované na zahradě kvetou zhruba od září až do příchodu mrazů

Proč jsou chryzantémy tradiční květiny na Dušičky

Pravděpodobně každý z nás někdy přemýšlel o tom, proč je právě chryzantéma tou nejtypičtější dušičkovou květinou… Můžeme se pouze domnívat, že je tomu tak proto, že i navzdory nevlídnému sychravému a tak trochu depresivnímu podzimnímu počasí zůstává dlouho krásná, barevná a svěží. Nebo je tomu tak možná na základě květomluvy, která chryzantému považuje za symbol věčnosti. Chryzantéma v magii symbolizuje ochranu proti zlu a špatným silám. Kdo ví, ale ať už je to jakkoli, chryzantémy a Dušičky k sobě patřily, patří a asi i patřit budou!

Dušičkové věnce a dekorace zvládnete vytvořit sami

Dušičkové věnce a dekorace zvládnete vytvořit sami. Použijte větve stříbrného smrku i túje

Dušičky

Na Dušičky se mrtvým chystalo máslo, pekly se kosti aneb lidové zvyky o Svátku zesnulých

Mohou se použít nejen hrnkové a řezané, ale i zdobené věnce, mísy a koše, v nichž jsou chryzantémy dominantním prvkem. Pokud chceme dát na hrob chryzantému v květináči, je výhodné zapustit ji do země i s květináčem, aby mohla čerpat přirozenou vláhu. Navíc bude stabilnější a lépe odolá nepřízni listopadového počasí.

Víte, proč je právě chryzantéma tou nejtypičtější dušičkovou květinou?
Autor: istock.com Víte, proč je právě chryzantéma tou nejtypičtější dušičkovou květinou?

9 pravidel, jak pěstovat chryzantémy 

 1. Chryzantémy pěstované na záhonu kvetou zhruba od září až do příchodu mrazů a svými květy dodávají zahradě romantickou podzimní atmosféru.
 2. Zahradní druhy nejsou na pěstování příliš náročné. Vyžadují dostatek slunce, vykvetou ale v podstatě kdekoliv.
 3. Chryzantémy sázíme na jaře, protože na podzim by nám nevykvetly a nestihly by dostatečně zakořenit a mohly by přes zimu vymrznout.
 4. Předpokladem správného růstu je zasadit sazenice na větrem chráněné místo, ale slunné, jelikož sluneční záření má důležitý vliv na kvalitu i na rychlost růstu rostliny.
 5. Pro pěstování chryzantém je vhodná středně těžká a dostatečně propustná půda zásobená živinami. Proto záhon před sázením pohnojíme kvalitním kompostem.
 6. Během růstu je hnojíme a zaléváme často, půda by měla být neustále vlhká, aby rostlina mohla plodit mnoho květů. Zaléváme je pouze ke kořenům, zbytečně nekropíme listy. Nedoporučuje se zalévání studenou vodou, protože zpomaluje růst rostliny.
 7. Na jaře je dobré chryzantémy přihnojit dusíkatými hnojivy na květiny. Odborníci doporučují poslední hnojení v září, a to podzimním hnojivem s větším množstvím draslíku. Pak vykvetou i pozdější květy, kterým neublíží ani přízemní mrazíky. I přesto je vhodné rostliny na noc zakrývat netkanou textilií.
 8. Pěstujeme-li na záhonu velkokvěté odrůdy, musíme je pravidelně zaštipovat, odkvetlé květy odstraňovat, abychom podpořili vznik nových květů. U velkokvětých kultivarů, jejichž květy mohou dosáhnout až 20 cm v průměru, opatrně odstraníme všechna postranní poupata a necháme na každém vrcholovém výhonu pouze jediné.
 9. Co se stále populárnějších hrnkových rostlin týče, ty se liší od zahradních pouze menším vzrůstem a bohatším rozvětvením. Hrnkové chryzantémy vyniknou na okně v bytě i na terase či balkoně. Jak správně pěstovat chryzantémy v nádobách se dozvíte zde.
Chryzantémy vyniknou na okně na terase, na balkoně, na okně i jako pokojová květina
Autor: istock.com Chryzantémy vyniknou na okně na terase, na balkoně, na okně i jako pokojová květina

5 rad, jak se starat o řezané květy chryzantém

 1. Chryzantémy jsou velmi vděčnými květinami k řezu, protože při správném zacházení vydrží v bytě ve váze v plné kráse zhruba tři týdny.
 2. Pokud se chceme krásou květů chryzantém těšit co nejdéle, je nutné odstranit ze stonku všechny listy, které by jinak zůstaly ve vodě.
 3. Konce stonků je nutné šikmo seříznout ostrým nožem, nikdy je nestříháme nůžkami!
 4. Může se stát, že stonky díky vzduchovým bublinám nemohou přijmout dostatečné množství vody a květy začínají chřadnout. V tom případě je stačí znovu nožem seříznout a do vázy přidat několik kostek ledu, protože při nižší teplotě stonky vodu lépe přijímají.
 5. Vodu ve váze se vyplatí kontrolovat, po zhruba pěti dnech vyměnit, stonky opět seříznout a přidat výživu pro řezané květiny.
Chryzantémy: jak se starat o řezané květy ve váze
Autor: istock.com Chryzantémy: jak se starat o řezané květy ve váze

Mohlo by vás taky zajímat:

Květiny budou v kombinaci s dýní nádhernou dekorací.

10 rad, jak správně pěstovat chryzantémy, aby dlouho zdobily vaši terasu

Cryzantéma / Chrysanthemum

Posvátné chryzantémy: Jak je pěstovat a co dělat, aby vám kvetly až do zimy?

Upečte si kosti svatých

Dušičkový recept: Upečte si kosti svatých a oslavte tradičně Dušičky

Dušičky se neobejdou bez pečlivé výzdoby: Vsaďte letos na mech, vřes, rozchodník a netřesk

Dušičky se neobejdou bez tradiční výzdoby: Vsaďte na mech, vřes, rozchodník a netřesk

reklama

Článek je zařazen v: chryzantémy Dušičky , řezané chryzantémy , hrnkové chryzantémy , chryzantémy pěstování , chryzantémy zahrada

reklama

Přečtěte si také