Trendy

2. ledna 2019 11:01

Tereza Javorová

Hotely z ledu: Jak se spí v ledovém království? A bude vám v něm zima?

Chcete zimní zážitek na celý život? Vypravte se na sever a vyzkoušejte unikátní hotely z ledu, které jsou místní specialitou. Jak se v nich bydlí?

Kdo by nechtěl zkusit bydlet jako Elsa z Ledového království. Pokud nutně netoužíte po prohřátých plážích na druhém konci světa, zkuste se letos vypravit za dokonale zimním zážitkem na sever Evropy nebo do Kanady. Už několik let je tu možnost ubytovat se v hotelích, které jsou celé vystavěné z ledu.

Jeden je ve Švédsku ve městě Jukkasjärvi, které leží asi 200 kilometrů od severního polárního kruhu. Jde samozřejmě o velikou místní atrakci, která právem strhává pozornost turistů mířících do severního království.

Jak se v hotelu bydlí?

Návštěvníci se musí připravit na konstantní teplotu kolem –5 stupňů Celsia, což může být v porovnání s venkovním mrazem docela selanka. Při vyšších teplotách by byl hotel už poněkud nestabilní. Tak jako tak na jaře komplet roztaje a “vypůjčená” voda se vrátí do řeky Torne, ze které ji při stavbě čerpali.

Aby se dalo v minusových teplotách nocovat, jsou samozřejmě ve výbavě pokojů k dispozici speciální zateplené spací vaky, které bez problému zvládnou i polární výpravu. Zima tedy v noci nebude. Nicméně, i samotná lůžka jsou v podstatě vytesaná z ledu, na kterém pak leží matrace.

Design se nezanedbává

Nepředstavujte si ovšem nějaké primitivní iglů. V Icehotelu najdete velice kultivovaný severský design, krásné linie, dekorace, sochy, kožešiny a světla v ledu. Pro náročné klienty jsou připraveny pokoje v kategorii super deluxe, a pokud chcete, můžete si připlatit za výhled na polární záři!

Co tu ovšem nenajdete, jsou klasické dveře a koupelna. Hotelem totiž nevedou žádné trubky, odpady ani vodovody, a proto se osobní hygiena musí provádět mimo unikátní stavbu.

V Kanadě mají bar i kapli

Podobný hotel je také v Kanadě v Quebecu. Existuje tu od přelomu tisíciletí a sjíždějí se sem návštěvníci z celého světa. Otevírá se každoročně na začátku ledna a každý rok vypadá trochu jinak, má totiž vždy nový koncept. Ani zde nechybí nábytek ze sněhu a ledu, bohatá výzdoba s odkazem na severní kanadskou přírodu, speciálně vyteplené postele a spousta zábavy. Ale i duchovního života, protože součástí kanadského ledového hotelu je i působivá kaple celičká z ledu.

Občerstvit se a pobavit s přáteli můžete samozřejmě v ledovém baru a ve speciálních místnostech na návštěvníky čekají vyhřívané vířivky a krby s plápolajícím ohněm.

(KU)

Nahlédnětě do jednoho z ledových hotelů.Mezi ty nejpůvabnější patří třeba Hotel de Glace v Kanadě.


Přečtěte si také