návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

HOUBY: Tyhle druhy už vystrkují klobouky. Co v lese určitě najdete a kdy porostou hřiby?

, Vydáno: 04.04.2019
První letošní houby
Autor: istock.com První letošní houby
Houbaři mohou brousit nožíky ve velkém. První houbová nadílka je v plném proudu, a to dokonce už od března. Co v lese najdeme?

reklama

Prvním poslem houbové sezony je smrž, který se dříve hojně prodával i na trzích. Jeho vzhled by vás mohl na první pohled odradit, ale je oblíbenou pochoutkou houbařů. Nepropásněte ani kačenky, které rostou od března do dubna.

Jarní procházku můžete spojit s hledáním prvních hub.
Autor: istock.com Jarní procházku můžete spojit s hledáním prvních hub.

Smrž roste do května

Vlhkost, kterou nabízí sychravé počasí, milují smrže. Jsou to houby prakticky nezaměnitelné s jiným druhem díky svému zvláštnímu klobouku, který připomíná včelí plástev. Můžete si je nasbírat od března do konce května na okrajích lesů, podél cest nebo ve vlhkých hájích. Rostou prakticky všude, například i v parcích.

Smrže si pusťte do kuchyně.
Autor: istock.com Smrže si pusťte do kuchyně.

Tmavě hnědý, až černý klobouk, láká nedočkavé houbaře, kteří smrže rádi přidávají do svých pokrmů. Tato houba je totiž všestranně kulinářsky využitelná, a je proto oblíbenou jarní houbou.

Kde najít kačenku českou?

Jednu z prvních jedlých hub můžeme najít již od března. Jmenuje se kačenka česká a je oblíbenou pochoutkou houbařů. Protože se jedná o vynikající jedlý druh, bývá uváděna mezi nejchutnějšími houbami vůbec. Je široce kuchyňsky využitelná a lze ji i sušit. Bohužel se vyskytuje jen vzácně a navíc jen do dubna. Musíte mít tedy opravdu štěstí nebo vědět, kde se jim daří. Obecně je najdeme pod jasany, hlohy, trnkami a osikami.

Kačenky jsou vzácnou pochoutkou.
Autor: istock.com Kačenky jsou vzácnou pochoutkou.

Kdy začínají růst první hřiby?

Houby, bez kterých se neobejde žádná správná houbovka, můžeme v našich lesích najít již v květnu. Jako první vám udělají radost hřiby dubové a borové. Ten dubový najdeme především pod duby a buky. Zatímco hřib borový najdeme tam, kde roste borůvčí.

Na hříbky si ještě chvilku počkáme.
Autor: istock.com Na hříbky si ještě chvilku počkáme.

Houby jsou velmi náchylné na počasí. Potřebují déšť a vláhu. Pokud se vám je nedaří během března či dubna nalézt, neházejte flintu do žita. Co nevidět vypukne houbová sezona naplno a my si užijeme nejen pravé hříbky.

Houbové nepravdy

5 málo známých mýtů o houbách. Víte, proč byste neměli nechávat podhoubí v zemi?

Hřib kovář

Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý?

reklama

Článek je zařazen v: kde hledat houby , kdy porostou hříbky , kam na smrže , kde najít kačenky , kdy rostou houby , jarní houby , houby , smrže , jedlé houby , houbovka , smaženice , jak vypadá kačenka , jak vypadá smrž

reklama

Přečtěte si také