Vše o houbách

4. dubna 2019 14:00

Markéta Kašková

HOUBY: Tyhle druhy už vystrkují klobouky. Co v lese určitě najdete a kdy porostou hřiby?

Houbaři mohou brousit nožíky ve velkém. První houbová nadílka je v plném proudu, a to dokonce už od března. Co v lese najdeme?

Prvním poslem houbové sezony jesmrž, který se dříve hojně prodávali na trzích. Jehovzhled by vás mohl na první pohled odradit, ale jeoblíbenou pochoutkou houbařů. Nepropásněte ani kačenky, které rostou od března do dubna.

Smržrostedo května

Vlhkost, kterou nabízí sychravé počasí, milují smrže. Jsou to houby prakticky nezaměnitelné sjiným druhemdíky svému zvláštnímu klobouku, který připomíná včelí plástev. Můžete si je nasbírat od března do konce května na okrajích lesů, podél cest nebo ve vlhkých hájích. Rostou prakticky všude, například i vparcích.

Tmavě hnědý, až černý klobouk, láká nedočkavé houbaře, kteří smrže rádi přidávají do svých pokrmů. Tato houba je totiž všestranně kulinářsky využitelná, a je proto oblíbenou jarní houbou.

Kde najít kačenku českou?

Jednu zprvních jedlých hub můžeme najít již od března. Jmenuje se kačenka česká a je oblíbenou pochoutkou houbařů. Protože se jedná o vynikající jedlý druh,bývá uváděna mezi nejchutnějšími houbami vůbec. Je široce kuchyňsky využitelná a lze ji i sušit. Bohužel se vyskytuje jen vzácně a navíc jen do dubna. Musíte mít tedy opravdu štěstí nebo vědět, kde se jim daří. Obecně je najdeme podjasany, hlohy, trnkami a osikami.

Kdy začínají růst první hřiby?

Houby, bez kterých se neobejde žádná správná houbovka, můžeme vnašich lesích najít již v květnu. Jako první vám udělají radosthřiby dubové a borové. Ten dubový najdeme především pod duby a buky. Zatímco hřib borový najdeme tam, kde roste borůvčí.

Houby jsou velmi náchylné na počasí. Potřebují déšť a vláhu. Pokud se vám je nedaří během března či dubna nalézt, neházejte flintu do žita. Co nevidět vypukne houbová sezona naplno a my si užijeme nejen pravé hříbky.


Přečtěte si také