Trendy

5. května 2019 14:00

Markéta Kašková

Vesnice z PET lahví: Domy jsou odolné vůči zemětřesení a nepotřebují klimatizaci

Existuje mnoho úžasných iniciativ a projektů po celém světě, které lidé podporují, aby zastavili katastrofický dopad na životní prostředí, který se na naši planetu bezpochybně řítí. Svět čelí hrozbám od nedostatku vody přes znečištění ovzduší po vyhynutí zvířat. S tím se rozhodl bojovat podnikatel Robert Bezeau, který postavil plastovou vesnici. Tyto domy jsou navíc odolnější než z ty běžných materiálů.

Na této planetě jsme zkrátka napáchali obrovský nepořádek a je důležité najít nové a kreativní způsoby, jak zastavit tyto škody. Přece jen, za nás to nikdo jiný neudělá.

Sociální sítě pomáhají propagaci

Není tedy žádným překvapením, že jakmile někdo přijde s nápadem šetrným k životnímu prostředí, lidé sradostí projekt podpoří minimálně na sociálních sítích. Dostává se tak do podvědomí široké veřejnosti.

Vesnice zPET lahví

Příkladem takového projektu je plastová vesnice vPanamě. Jednoho dne se kanadský podnikatel Robert Bezeau unavil zplastového odpadu všude kolem něj natolik, že se rozhodl vytvořit nový způsob jejich opětovného využití. Robert se přestěhoval do Bocas del Toro v Panamě, kde začal vytvářet doslova plastovou vesnici.

Robert se přestěhoval do Bocas del Toro v Panamě, kde začal vytvářet plastovou vesnici. Hlavním cílem této obce je omezit plastový odpad, který znečišťuje naše skládky, a přivést tento použitý plast zpět do života začleněním do staveb.

Na co všechno lzePET lahvevyužít?

Robert ve své veřejné zprávě uvádí: Chci, aby si svět uvědomil, že v těchto případech, můžeme PET lahve využívat pro:

  1. Izolace domova
  2. Rychlé dočasné útočiště po katastrofách
  3. Budovy pro zvířata na farmách
  4. Budování bazénů
  5. Povodí
  6. Septiky
  7. Zemědělské vodní cesty (odvodnění půdy)
  8. Výstavba komerčních skladů
  9. Stodoly
  10. Silnice

Na začátku nic hezkého, výsledek však neuvěřitelný

Co nemusí vypadat tak pěkně během výstavby, vypadá perfektně jako hotový projekt. Na výstavbu domu o rozloze 100 metrů čtverečních vtéto vesnici se spotřebuje přibližně 14 000 plastových lahví.

PET Domy jsou navíc odolné vůči zemětřesení a je vnich velmi příjemná teplota, takže není třeba klimatizovat.

Ale budování domovů není jediná věc, o kterou se tato iniciativa zajímá. Hlavním cílem je zvýšit povědomí o tragickém stavu naší planety a významu snižování plastového odpadu. Jejich internetové stránky také analyzují historii plastového odpadu po celém světě a jaké události v historii měly nejhorší dopad na znečištění plastových lahví.

Když za příklad vezmeme ostrov snávštěvností 100 000 lidí ročně, kteří zůstanou po dobu pěti dnů, a kteří vypijí dva nápoje zplastové láhve denně, máme na malém ostrově za jeden rok 1 milion vyhozených plastových lahví.

Vesnice také nabízí pobyt na plastovém zámku

Dokončení hradu trvalo dva roky, má čtyři úrovně a je postaven na 40 000 PET lahvích.

Hlavní myšlenkou hradu je inspirovat ostatní k tomu, aby pochopili, kolik plastů nás obklopuje každý den, a povzbudit mladou generaci k tomu, aby ho méně využívala. K dispozici jsou dva pokoje v zámku a jeden královský apartmán, je zde také jídelní bar, stejně jako jídelní kout a balkon s fantastickým výhledem.

O odpadu bychom zkrátka měli přemýšlet, aby se z toho ta naše Země jednoduše nezbláznila. Přece jen neexistuje prozatím žádná planeta jako plán B. Tak si jí važme a hýčkejme ji.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také