Vánoční stromek do kontejneru ani popelnice nepatří. Nehodí se ani pro zvířata

Vánoce jsou za námi a mnozí už se začínají zbavovat i vánoční výzdoby. Každoročně tak především větší města zdobí hromady oschlých stromků, povalujících se kolem domů. Kam s nimi, aby opravdu doputovaly tam, kde najdou další využití?

Do zoo použité vánoční stromky nepatří

Vánoční výzdobu včetně vánočních stromečků tradičně likvidujeme na svátek Tří králů, tedy 6. ledna, někdo i dříve. A tak se krátce po Novém roce mění města ve skládky suchých stromků, někdy i se zbytky řetězů a háčků z ozdob.

Právě z důvodu nedokonale odstrojených větví nemohou stromky končit v zoologických zahradách nebo na farmách jako krmivo pro některá zvířata, která by si suchými větvemi i ráda zpestřila svůj jídelníček. Zoologické zahrady přijímají pouze vánoční stromky neprodané, přímo od prodejců, nikdy stromky použité od jednotlivých lidí. Vánoční stromky zvířatům nenoste ani v případě, že jste si jisti dokonalým očištěním stromku.

Kam vánoční stromek odložit

Na vesnicích bývá likvidace stromku velmi jednoduchá. Poslouží jako palivové dříví v kamnech či v kotli, drobnější větvičky s jehličím mohou projít drtičem na větve a skončit na kompostu.

Ve městech můžete použité vánoční stromky odkládat na hromady vedle kontejnerů nebo popelnic na směsný odpad nebo vedle nádob na odpad tříděný. Do kontejnerů stromky nepatří. Zabíraly by tam zbytečně mnoho místa a z hromady se většinou dostanou ke zpracovatelům, kteří je dále využijí. Část vánočních stromků se využije na palivové dříví, část se rozdrtí na štěpku a skončí v kompostárnách.

Pokud nechcete, aby se váš starý vánoční stromek, byť jen dočasně, povaloval u kontejnerů, můžete ho odvézt přímo do sběrného dvora, kde se o jeho likvidaci také postarají.

Kde mohou končit stromky umělé

Umělé vánoční stromečky sice mají mnohem delší životnost než stromky živé, ale i jejich krása jednou pomine. Pak byste je neměli v žádném případě vyhazovat do směsného odpadu, ale raději odvézt do sběrného dvora.

Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/343-jak-zlikvidovat-vanocni-stromek; https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kam-s-odstrojenym-vanocnim-stromkem-poradime.ale-do-popelnice-ne


Přečtěte si také