Vánoční stromek jako lék: Smrkové jehličí léčí kašel, klouby i stres
Ať už jste si letos jako vánoční stromeček pořídili jedli, borovici nebo smrk, vězte, že jste si s voňavým jehličnanem přinesli domů i kus zdraví. Tak například z jehličí smrku, u nás stále nejoblíbenějšího vánočního stromku, můžete podle našich receptů připravit léčivé nápoje proti kašli a rýmě, stresu a nervozitě či masážní olej na bolavé klouby.
Smrkové jehličí je navíc jedna z mála léčivých rostlin, kterou můžete sbírat v zimě Smrkové jehličí obsahuje kromě množství vitaminu C i terpentýnovou silici, která působí antibakteriálně a pomáhá rozpouštět hleny, usnadňuje vykašlávání, uvolňuje dýchací cesty a celkově posiluje organismus. Zevně se smrkové jehličí osvědčilo při revmatismu, bolestech kloubů svalů, vnitřně ve formě čajů především při kašli a chrapotu, ale i stresu a nervozitě.
Smrkový čaj proti kašli i stresu
Čaj ze smrkového jehličí pomáhá při kataru dýchacích cest, chrapotu, rýmě, kašli, revmatismu, slouží jako močopudný prostředek. Osvědčil se také proti stresu, melancholii a podrážděnosti a v neposlední řadě se využívá jako kloktadlo při bolestech v krku či k výplachům úst při problémech s dásněmi nebo u jiných zánětů dutiny ústní.
Smrkový čaj
Ingredience
- 10 g sušených smrkových jehliček
- 200 ml studené vody
Příprava
Zalijte jehličí studenou vodou a nechte 10 – 12 hodin macerovat. Potom přiveďte k varu, sejměte a zakryté nechte 10 – 15 minut vyluhovat.
Užívání
Pijí se dva šálky denně, do vlažného čaje můžete přidal lžičku medu. Nepijte nikdy déle než 10 dní!
Smrkový olej na bolavé klouby
Domácí smrkový masážní olej skvěle účinkuje na namožené svaly a bolavé klouby, pomáhá při revmatismu a dně. Smrkové jehličí zalijte 300 ml oleje (musí být ponořené) a nechte nejméně 2 týdny macerovat. Nezapomeňte každý den několikrát protřepat, aby se uvolnily účinné látky. Sceďte, nalijte do malých skleněných uzavíratelných lahviček a skladujte v lednici.
Smrkový elixír proti nachlazení
Studený nápoj z čerstvých smrkových větviček posiluje imunitu, dodává tělu vitamin C, je účinnou prevencí chorob z nachlazení.
Recept na smrkový elixír
Ingredience
- 1/2 velkého hrnku čerstvé smrkové větvičky
- 1 velký hrnek studené převařené vody
- 1 malý citron
- 1 nebo 2 lžičky medu
Příprava
Větvičky nejprve propláchněte vodou. Nastříhejte je asi do poloviny do hrnku, zalijte je studenou převařenou vodou a přidejte vymačkanou šťávu z citronu. Nechte macerovat asi 45minut, pak sceďte a přidejte med.
Užití
Zhruba 100 ml elixíru si dopřejte dvakrát denně. Skladujte v lednici.
Smrková koupel proti únavě
Koupel ze smrkového jehličí je vhodná při chorobách z nachlazení, ale doporučuje se i v rámci rekonvalescence po nemoci. Skvěle působí také proti nespavosti, únavě a vyčerpání i bolestech svalů a kloubů.
Smrková koupel
Ingredience
- 3 hrsti čerstvého smrkového jehličí
- 3 l vroucí vody
Příprava
Jehličí přelijte vroucí vodou a nechte vyluhovat do vychladnutí. Pak sceďte a nalijte do vany s vodou běžně teplou na koupání.
Užití
Ve smrkové koupeli byste měli pobýt zhruba 20 minut. Nezapomeňte si ale připouštět horkou vodu, abyste neprochladli. Nejlepší je koupel opakovat několik dní po sobě.
Zdroje: https://www.vitalia.cz/clanky/lecive-jehlici-smrk-obsahuje-zdrave-silice/,