Ukrajinci slaví Velikonoce až tento víkend: S kraslicemi, paskou a bez pomlázky

Na pasky se používají speciální formy Zdroj: Getty Images

Pasky před upečením Zdroj: Getty Images

Bohatě zdobené pasky jsou součástí slavnostní hostiny Zdroj: Getty Images

Ukrajinské pysanky mají často symbolické vzory s hlubokým významem Zdroj: Getty Images

Tradiční ukrajinské kraslice zvané pysanky se vyskytují zejména na západě země Zdroj: Getty Images

Ukrajinské sváteční pečivo paska Zdroj: Getty Images

Pestré barvy pysanek Zdroj: Getty Images

Paska neboli kulič Zdroj: Getty Images

Ukrajinské pasky v plné parádě Zdroj: Getty Images

Upečená paska se zdobí bílkovou polevu a kandovaným ovocem Zdroj: Getty Images

Paska a typická červená vajíčka coby upomínka na Kristovu krev Zdroj: Getty Images

Ukrajinská bohatě zdobená paska s červenými vajíčky zvanými krashenky Zdroj: Getty Images

Žena maluje kraslice s tradičním ukrajinským vzorem Zdroj: Profimedia.cz

Podobné zdobení vajec pomocí vosku a barev je známé i v Česku Zdroj: Profimedia.cz

Ukrajinské kraslice zvané pysanky Zdroj: Profimedia.cz
Velikonoce jsou na Ukrajině největším svátkem během roku, a i když se v některých rodinách a oblastech už neslaví tolik, jako tomu bylo dříve, stále se během nich konají velká příbuzenská setkání.
Velikonoce se ukrajinsky řeknou Velykden neboli Velký den a příprava na ně začíná, podobně jako u katolíků, už dva měsíce předem, obdobím půstu, který se na Ukrajině často drží mnohem přísněji než u nás.
Na svátky lidé připravují tradiční pochoutky pro celou širokou rodinu – stůl je plný ryb, masa a zejména mléčných pokrmů a zdobí ho většinou jarní květiny jako narcisy nebo tulipány. Ukrajinské Velikonoce by nebyly Velikonocemi bez tradičního svátečního pečiva zvaného paska, vysoké buchty se smetanovou polevou zdobenou kandovaným ovocem.

K ukrajinským Velikonocům patří sladký koláč zvaný paska Zdroj: Getty Images
Někdy se tomuto koláči říká také kulič, což je označení pocházející z ruštiny. Pozor, nezaměňovat ukrajinskou pasku s ruskou paschou, což je sice rovněž velikonoční pochoutka, ale nepečená, připravuje se z tvarohu.
Jak se liší pysanka a krashenka?
K ukrajinským Velikonocům patří, podobně jako k českým a moravským, zdobené kraslice. Ty se většinou označují jako pysanky nebo krashenky, přičemž nejde o synonyma. Pysanky jsou kraslice zdobené různými ornamenty a lidovými vzory, vznikají především na západě Ukrajiny, zatímco krashenky se barví červeným potravinářským barvivem. Krashenka symbolizuje krev, kterou Ježíš prolil za hříchy všech lidí. Dnes už se běžně i na Ukrajině vajíčka barví všemi barvami.

Paska a typická červená vajíčka coby upomínka na Kristovu krev Zdroj: Getty Images
Ukrajinci milují tradice, proto má každá rodina svůj vlastní způsob, jak slavit Velikonoce, mnoho z nich ale dodržují všichni – například bdí v noci ze soboty na neděli, kdy se mnozí scházejí v pravoslavných chrámech při bohoslužbě a nechávají si mimo jiné posvětit sváteční jídlo jako koláče, vajíčka, maso, víno nebo místní vodku zvanou horilka. Je to podobné katolické vigilii, mši sloužené v noci z Bílé soboty na neděli.
Po bohoslužbě nastává čas na hodování u plného stolu na oslavu Kristova zmrtvýchvstání. Nejdříve se sní právě paska, z níž nesmí zbýt ani drobek. Zatímco si dospělí povídají u stolu, děti hrají některé tradiční hry – jedna z nich spočívá třeba v tom, že se snaží natvrdo uvařeným vejcem ještě ve skořápce rozbít vejce někoho jiného, nikoliv svoje.
Bez šlehání děvčat pomlázkou
Hostiny někde trvají až několik dní. Součástí oslav, zejména na střední Ukrajině, bývají i takzvané provody, návštěvy hrobů zemřelých příbuzných, které částečně připomínají české Dušičky. Během ukrajinských provodů se však na hřbitovy nosí i jídlo a děti mezi hroby mohou hledat ukryté sladkosti.
Zvyk s pomlázkou a šleháním dívek na Ukrajině neznají. „Místním navíc, když vyslechli vyprávění o českých zvycích, připadalo poněkud netradiční či nepatřičné šlehat děvčata pomlázkou, tedy způsobovat jim bolest, a navíc za to obdržet vařené vejce,“ napsal na webu My a Ukrajina Luděk Jirka, který zažil oslavy ukrajinských Velikonoc přímo na místě.
Zdroje:
https://theculturetrip.com/europe/ukraine/articles/how-do-ukrainians-celebrate-easter/
https://www.myaukrajina.cz/node/294
https://www.timeanddate.com/holidays/ukraine/easter-sunday