Zahrada

Aktualizováno 14. dubna 2025 13:21

Markéta Zídková

Nezničitelné rostliny aneb 10 pokojovek, které porostou i ve tmě

Bez pokojových květin působí každá místnost neútulně a neosobně. Květiny uklidňují, čistí vzduch a navíc jsou opravdu pěkné. Tak proč si jich taky pár nepořídit? Možná jste však majitelem bytu, kam nesvítí slunce, a tak máte strach, že se u vás nebude pokojovkám dařit. Máme pro vás deset rostlin, které porostou i v tmavých koutech, takže váš byt už nemusí působit smutně a neútulně.

Bez pokojových květin působí každá místnost neútulně a neosobně. Květiny uklidňují, čistí vzduch a navíc jsou opravdu pěkné. Tak proč si jich taky pár nepořídit? Možná jste však majitelem bytu, kam nesvítí slunce, a tak máte strach, že se u vás nebude pokojovkám dařit. Máme pro vás deset rostlin, které porostou i v tmavých koutech, takže váš byt už nemusí působit smutně a neútulně.

Calathea

Je mnoho druhů calathey, liší se vzorováním listů, některé jsou bílé, jiné žluté, některé až do růžova, přičemž listy jsou úzké, zelené a zvlněné. Při pěstování calathey je nejdůležitější zvýšená vlhkost vzduchu a půdy, proto nezapomínejte rostlinu častěji rosit. Co ale naopak nepotřebuje, je sluneční světlo. Ba dokonce – sluneční paprsky jí škodí, protože může vyblednout barva a listy se zmenší.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se šetrně zbavit mravenců v zahradě, aby neškodili? Mraveniště přestěhujte

Difenbachie

Rostlina je krásná, a tak se v českých domácnostech a kancelářích hojně objevuje. Listy jsou široké a mají barevný vzor. Pro rostlinu je nejlepší filtrované světlo, mezi ní a slucem by měla být nějaká bariéra, a to zejména na jaře a v létě, kdy rostlina nasazuje na nové listy. Pozor, difenbachie je jedovatá, a proto je třeba ji bezpodmínečně odstranit z dosahu malých dětí.

Dracéna

Dracéna je rostlina se špičatými listy orámovanými červenou linkou, kterápochází z Madagaskaru, takže jejím domovem jsou tropy a subtropy. Je tedy zvyklá na světlo, nikoliv však na přímé slunce. A přesně takové stanoviště potřebuje i u vás doma, sluneční paprsky ji naopak poškodí.

Zelenec

Přizpůsobivost této rostliny ji dělá obzvlášť populární. Snadno se množí, snáší téměř jakékoliv zacházení, a je tedy vhodná pro začátečníky. Bude prospívat v jakémkoliv světle. U zelence bylo také prokázáno, že snižuje znečištění vnitřního ovzduší.

Filodendron

Filodendronů je 220 druhů a i v českých bytech se jich pěstuje několik. Jejich poznávacím znakem jsou vzdušné kořeny, které tyto rostliny vytvářejí. Tvar listů je velice rozmanitý, totéž platí i o velikosti rostlin a jejich barvě. Rostlinám vadí přímé slunce, hrozí jim úpal, naopak nedostatek světla většinou snášejí dobře. Pozor, šťáva z rostlin je jedovatá, může poleptat sliznice.

Bromélie

Možná jste nečekali, že v seznamu květin, které nepotřebují tolik světla, najdete i i tropické rostliny. Bromélie jsou však jiné. Jejich květenství je velmi dekorativní, rostliny mají zbarvené listeny, bubnovité hůlky, košťátka na silných barevných stoncích nebo květy ve tvaru kopí a meče. Rostliny nemají rády přímé slunce, ale ani tmu. Světlé místo z dosahu slunečních paprsků je ideální. Kromě toho rostlina potřebuje teplo, teplota v místnosti nesmí klesnout pod 18 stupňů. Mezi bromélie patří i ananas.

Lopatkovec

Pokud často zapomínáte své rostliny zalévat, zvolte jednu z těch, které nepotřebují skoro žádnou péči. A právě takové jsou lopatkovce, jim dokonce svědčí, když jejich půda mezi zálivkami vyschne. Přestože rostlina pochází z tropů, přímé slunce jí škodí.

Aglaonema

Tato rostlina je oblíbená díky svým listům, které vypadají téměř dokonale. Přestože je aglaonemě dobře i na přímém světle, daří se jí dobře v polostínu i stínu, je tedy velmi nenáročná. Listy na sobě mají stříbrné pruhy nebo skvrny a v létě se na rostlině objevují drobné bílé či žluté kvítky. Pozor, červené bobule, které z květů uzrávají, jsou velmi jedovaté!

Tchynin jazyk

Kdo by neznal tuto pokojovku, která zdobila parapety snad každé školní třídy. Pochází z rodu Sanseviera, starší český název jetenura. Patří k nejodolnějším pokojovým rostlinám, snáší stín i plné slunce, sucho i pravidelnou zálivku. Zničit ji může jen trvalé přemokření při nízkých teplotách v době vegetačního klidu, pak dochází k hnilobě kořenů.

ČTĚTE TAKÉ: Je oblíbená babka jedovatá houba? Není. Ovšem pozor na sekundární otravu

Kořenokvětka

Nejideálnějším stanovištěm pro pěstování téhle rostliny původem z Číny je stinné a klidné místo. Lze ji pěstovat i venku. Kořenovětka potřebuje dostatečnou zálivku, jinak listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny. Nejvíce rostlině vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 stupňů.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Je hřib kovář jedlý, nebo nejedlý? Kde houbu najdete a jaké recepty jsou nejlepší

Sdílejte článek
Štítky rostliny květiny pokojové rostliny stonek pokojovky bromélie pokojové květiny pokojová rostliny sluneční světlo diffenbachie zelenka

Přečtěte si také