reklama

Dracéna voňavá je na první pohled obyčejná pokojovka, překvapí ale voňavými květy

Simona Sedláčková
1. října 2021
Dracény patří mezi běžné pokojové rostliny, které prošly rukama snad všech pěstitelů pokojovek. Jen málokdo se však dočkal i zajímavých a velmi silně vonících květů. S kvetením si totiž dracény dávají na čas. Chce to hodně trpělivosti!
reklama

Dracény najdete vnabídce snad všech květinářství, patří mezi nejběžnější pokojové rostliny, ale také nejvděčnější. Jejich pěstování zvládne úplně každý. Stačí dodržet jen několik podmínek, důležitých pro jejich zdárný růst. Především vyžadují rozptýlené světlo a ne přímé sluneční paprsky. Potom pravidelnou, ale ne přehnanou zálivku a také občasné rosení listů. Knejoblíbenějším dracénám patří především dva druhy. Dracéna lemovaná a dracéna voňavá.

Dracéna voňavá (Dracaena fragrans)

Říká se jí také dračinec vonný a pochází ztropických oblastí Afriky a Madagaskaru. Ve volné přírodě a vpříhodných podmínkách běžně dorůstá do výšky i více než 4 m, ale i pěstovaná u násjako pokojovkapatří krostlinám, které po čase vyžadují hodně prostoru.

Dracéna jako palma jenom vypadá

Mladé rostliny ještě nemají kmínek, ale tvoří přízemní růžici řemenitých listů. Teprve později začínají spodní listy přirozeně zasychat a opadávat, a tím se začíná tvořit nejprve tenký, holý kmínek, který postupně sílí a rostlina začne připomínat svým vzhledem palmu. Jedná se však o tzv. palmu nepravou, protože ve skutečnosti nemá spalmou nic společného, pochází zčeledi chřestovitých (Asparagaceae).

Jak pěstovat dracénu voňavou

Všechny druhy dracén se pěstují vpodstatě stejně, jen kultivary sbarevnými listy jsou choulostivější než ty pouze zelenolisté. Všechny vyžadují pravidelnou zálivku a rosení listů. Vletních měsících, asi od dubna do září, by měla být zálivka mírně vyšší než vzimě, ale ani tehdy by voda nikdy neměla zůstávat stát vmisce, protože by mohlo dojít kzahnívání kořenů. To pak má téměř vždy fatální následky, rostlina uhnívá, i když se ji pokusíte rychle přesadit.

Rostlinám prospívá i pravidelné přihnojování tekutým hnojivem pro pokojové květiny, asi od března do srpna.

Dracénám vyhovují teploty okolo 20 °C. Teploty pod 15 °C a nad 25 °C vedou často kjejich postupnému uhynutí.

Rosení listů je pro dracény velmi důležité, protože pocházejí zvlhkého podnebí tropů a vsuchém prostředí bytu je pak mohou snadno napadat škůdci, především svilušky a molice.

Za dobrou péči se dracéna odmění květy

Ve vyšším věku rostlina dokonce vykvétá a její slabě narůžovělé květy jsou silně aromatické. Občas se po odkvětu vytvoří i kulaté, oranžové plody.

Dracénu můžete přes léto pěstovat venku

Dračinec můžeme vnašich klimatických podmínkách pěstovat pouze jako pokojovou rostlinu, alevyhovuje mui pravidelné letnění, tedy pobyt na přistíněné veranděnebo na balkoně. Spodzimním poklesem teplot pod 15 °C však potřebujeopět přemístit do interiéru, neboť nejen že není mrazuvzdorný, ale špatně zvládái chlad.

Zasychání a žloutnutí listů

Dracény vyžadují prostředí srozptýleným světlem, přímé sluneční paprsky vytvářejí hnědé skvrny na listech. Ještě horší následky pak má jejich umístění vprůvanu. Následkem je žloutnutí a postupné usychání celých listů, které začíná od špiček, ale většinou nejde nijak zastavit. Časem uhyne celá rostlina.

Zmlazování a řez dracény

Dracény nemívají sřezem žádný problém.Pokud je rostlina příliš vysoká, stonky můžete seříznout podle potřeby a časem se na nich začnou objevovat nové listové výhony. Netrvá to ani příliš dlouho, většinou za 4–5 týdnů po řezu.

Kdy dracény přesazovat

Mladé rostliny potřebují každoroční přesazení do mírně většího květináče a výměnu substrátu. Starší rostliny jen jednou za třiroky. Dracény přesazujte na jaře do rašelinového substrátu nebo do klasické zeminy pro pokojové rostliny.

Jak dracény množit

Dracény můžete množit řízkováním. Řízky snadno zakořeňují vmnožárenském substrátu, ošetřené přípravkem pro snadné zakořenění, při teplotě okolo 20 °C.

Je dracéna jedovatá?

Jako většina pokojových rostlin, i dracény jsou jedovaté, ale ne nijak fatálně. Většinou způsobují jen nadměrné slinění, nevolnost, nechuť kjídlu nebo zvracení.

Můžete pěstovat i zajímavé varianty dracén

  • Dracena fragrans ´Compakta´ – Vyšlechtěná, zakrslá varianta dracény voňavé, připomíná na první pohled ananas. Mívá sytě zelené listy se žlutými nebo bílými pruhy. Je to rostlina nenáročná, odolná a vhodná i pro začínající pěstitele. Na rozdíl od klasické dracény zvládá zakrslá varianta dokonce i přímé sluneční paprsky.
  • Dracena fragrans ´Golden´ – Oblíbený kultivar dracény se zelenožlutě vybarvenými listy. Má naprosto stejné nároky na pěstováníjako klasická dracéna.
  • Dracena fragrans ´Lemon lime´ – Kouzelně vybarvená varianta dracény. Většinou mívá limetově zelený střední pruh, lemovaný bílým pruhem a citronově žlutý okraj listu. Péče o ni je opět zcela stejná jako o ostatní dracény.
  • Dracena fragrans ´Dorado´ –Zajímavý kultivar spoměrně širokými, tmavě zelenými listy, lemovanými světle zeleným okrajem. Ani tato dracéna nemá žádné zvláštní nároky na pěstování.

Zdroj: Příjemný život s květinami, J. Brookes, 2004

wikipedia.org/wiki/Dracaena_fragrans

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama