reklama

Jak správně přesadit pokojové rostliny? Vyberte vhodný květináč a pusťte se do toho

Lenka Valjentová
13. ledna 2020
Koncem zimy a začátkem jara nastává správný čas k přesazování většiny pokojových rostlin. V této době začínají růst a potřebují nabrat energii. Mladé, rychle rostoucí rostliny vyžadují přesazení každý rok. Starším rostlinám stačí změna květináče po dvou až třech letech. Každá zdravá rostlina by měla být přesazena vždycky, když to potřebuje. Jasným signálem je špatné prospívání pokojovky – málo kvete, pomalu roste, její listy mění barvu.
reklama

Substrát pro pokojové květiny

Při výběru substrátu se je potřeba se řídit typem rostliny. Většinu pokojovek uspokojí univerzální substrát pro pokojové rostliny a občasné přihnojování. Sukulenty a kaktusy ale potřebují více propustnou zeminu, takže substrát pro pokojové rostliny smíchejte v poměru 2 : 1 s pískem. Zeminu pro pokojové rostliny koupíte v každém dobrém květinářství nebo hobby marketech.

Nikdy zbytečně neexperimentujte a nepřesazujte pokojové rostliny do obyčejné zeminy ze zahrady. Ta je pro pokojové květiny nevhodná a navíc si spolu sní do bytu můžete přenést i různé škůdce a choroby. Zeminu pro pokojové rostliny koupíte v každém dobrém květinářství nebo hobby marketech.

5 tipů, jaký vybrat květináč

 1. Květináč, do kterého plánujete pokojovku přesadit, by měl být maximálně o 3 až 4 cm větší než původní. U menších rostlin nic nezkazíte květináčem, který je větší pouze o 1 až 2 cm. Nemusíte být velkorysí za každou cenu, protože přesadíte-li rostlinu do příliš velkého květináče, tak místo květů bude pouze zapouštět kořeny.
 2. Tvar květináče vybírejte podle typu rostliny, některé mají rády mělčí nádoby (misky), jiné zase potřebují nádoby hluboké.
 3. Vždymyslete na to, že květináč musí mít otvor na odtok vody!!!
 4. Na přesazování nikdy nevyužívejte už použité plastové květináče, ale kupte nové! Plast totiž po určité době ztrácí pružnost a stává se nepoddajným, což může způsobit poškození či deformaci dužnatých kořenů a zpomalit růst.
 5. Spíše než plastové použijte použijte květináče z pálené hlíny, protože „dýchají“, a umožňují tak prostup vzduchu do kořenového systému rostliny a kořeny v nich jsou méně náchylné k zahnívání. Před přesazováním namočte hliněný květináč do vody, aby nebral vlhkost přesazeným rostlinám.

7 kroků, jak přesazovat pokojovky

 1. Několik hodin před přesazením rostlinu zalijte, aby šla lépe vyndat z květináče.
 2. Na odtokový otvor položte hliněný střep nebo kamínek a zasypejte trochou písku. Můžete použít i kousek polysterenu.
 3. U větších nádob je dobré přidat drenážní vrstvu keramzitu nebo agroperlitu. Tato vrstva zajišťuje dobrý odtok vody, protože pokojovky stát po kolena nebo až po krk ve vodě nepotřebují.
 4. Pokojovku, kterou chcete přesadit, opatrně vyjměte z původního obalu.
 5. U přesazované rostliny opatrně odstraňte starou zeminu a s citem odlomte suché nebo jinak poškozené kořeny.
 6. Rostlinu vložte do středu květináče a zhruba do stejné výšky, v jaké rostly ve staré nádobě, po stranách nasypejte novou zeminu. Substrát upěchujte.
 7. Nesypejte ho až po okraj, nechte nahoře zhruba 1 cm volný okraj, abyste mohli dobře zalévat, neboť jinak by všechna voda stekla a zemina by se odplavovala do podmisky.

Následná péče o přesazené pokojové rostliny

 • Přesazenou květinu důkladně zalijte tak, aby se v misce pod květináčem objevila voda. Tu pak všechnu vylijte.
 • Pak 10 až 14 dnů nezalévejte vůbec, což kořeny donutí, aby se při hledání vláhy začaly rozrůstat do nového prostoru.
 • Po přesazení dejte pokojovky na světlé místo bez výkyvů teplot a nevystavujte rostliny průvanu a přímému slunci.

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama