Kdy a jak přesadit pokojové rostliny. Vyberte správný květináč i substrát a dejte se do toho
Správný čas k přesazování většiny pokojových rostlin nastává koncem zimy a začátkem jara, protože potřebují dodat novou energii. Zvláště když pomalu rostou, málo kvetou nebo jim žloutnou či hnědnou listy. Poradíme vám, jaký použít květináč i substrát a jak při přesazování pokojovek postupovat.
Kdy přesadit pokojovky
V předjaří se příroda probouzí nejen venku, i pokojové rostliny začínají více růst a potřebují dodat energii. Mladé, rychle rostoucí rostliny vyžadují přesazení každý rok. Starším rostlinám stačí změna květináče po dvou až třech letech. Každá zdravá rostlina by měla být přesazena vždycky, když to potřebuje.
- Jasným signálem, že je nejvyšší čas pokojovku přesadit, je, když rostlina špatné prospívá – především málo kvete, pomalu roste a její listy hnědnou, žloutnou či opadávají, kořeny vykukují z hlíny, nebo dokonce přerůstají květináč.
Koncem zimy a začátkem jara nastává správný čas k přesazování většiny pokojových rostlin Zdroj: istock.com
Substrát pro pokojové květiny
Většinu běžných pokojovek uspokojí univerzální substrát pro pokojové rostliny a občasné přihnojování. Vybrat si ale můžete ze speciálních substrátů, například pro palmy, zelené rostliny, orchideje, sukulenty, kaktusy nebo kvetoucí rostliny. Každý ze substrátů má jiné složení zeminy a jiné množství živin. Zeminu pro pokojové rostliny koupíte v květinářství nebo hobby marketech.
- Nikdy zbytečně neexperimentujte a nepřesazujte pokojové rostliny do zeminy ze zahrady. Ta je pro pokojové květiny nevhodná a navíc si spolu sní do bytu můžete přenést i různé škůdce a choroby.
5 tipů, jak vybrat vhodný květináč
- Květináč, do kterého plánujete pokojovku přesadit, by měl být maximálně o 3 až 4 cm větší než původní. U menších rostlin nic nezkazíte květináčem, který je větší pouze o 1 až 2 cm. Nemusíte být velkorysí za každou cenu, protože přesadíte-li rostlinu do příliš velkého květináče, tak místo květů bude pouze zapouštět kořeny.
- Tvar květináče vybírejte podle typu rostliny, některé mají rády mělčí nádoby (misky), jiné zase potřebují nádoby hluboké.
- Vždy myslete na to, že květináč musí mít otvor na odtok vody!!!
- Na přesazování nikdy nevyužívejte už použité plastové květináče, ale kupte nové! Plast totiž po určité době ztrácí pružnost a stává se nepoddajným, což může způsobit poškození či deformaci dužnatých kořenů a zpomalit růst.
- Spíše než plastové použijte použijte květináče z pálené hlíny, protože „dýchají“, a umožňují tak prostup vzduchu do kořenového systému rostliny a kořeny v nich jsou méně náchylné k zahnívání. Před přesazováním namočte hliněný květináč do vody, aby nebral vlhkost přesazeným rostlinám.
Při výběru substrátu se je potřeba se řídit typem rostliny. Většinu pokojovek uspokojí univerzální substrát pro pokojové rostliny. Zdroj: istock.com
Jak správně přesazovat pokojovky
- Několik hodin před přesazením rostlinu zalijte, aby šla lépe vyndat z květináče.
- Na odtokový otvor položte hliněný střep nebo kamínek a zasypejte trochou písku. Můžete použít i kousek polysterenu.
- U větších nádob je dobré přidat drenážní vrstvu keramzitu nebo agroperlitu. Tato vrstva zajišťuje dobrý odtok vody, protože pokojovky stát po kolena nebo až po krk ve vodě nepotřebují.
- Pokojovku, kterou chcete přesadit, opatrně vyjměte z původního obalu.
- U přesazované rostliny opatrně odstraňte starou zeminu a s citem odlomte suché nebo jinak poškozené kořeny.
- Rostlinu vložte do středu květináče a zhruba do stejné výšky, v jaké rostly ve staré nádobě, po stranách nasypejte novou zeminu. Substrát upěchujte.
- Nesypejte ho až po okraj, nechte nahoře zhruba 1 cm volný okraj, abyste mohli dobře zalévat, neboť jinak by všechna voda stekla a zemina by se odplavovala do podmisky.
Substrát nesypejte ho až po okraj, nechte nahoře zhruba 1 cm volný okraj, abyste mohli dobře zalévat, neboť jinak by všechna voda stekla a zemina by se odplavovala. Zdroj: iStock
Následná péče o přesazené pokojovky
- Přesazenou květinu důkladně zalijte tak, aby se v misce pod květináčem objevila voda. Tu pak všechnu vylijte.
- Pak 10 až 14 dnů nezalévejte vůbec, což kořeny donutí, aby se při hledání vláhy začaly rozrůstat do nového prostoru.
- Po přesazení dejte pokojovky na světlé místo bez výkyvů teplot a nevystavujte rostliny průvanu a přímému slunci.
Zdroje: Květiny moje záliba (M. Martišová a kol.), Encyklopedie pokojových rostlin (Nico Vermeulen)
O pěstování pokojových rostlin by vás taky mohlo zajímat: