návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pokojovky v zimě: Manuál, jak je úspěšně pěstovat, aby vydržely do jara

skrivaa , Vydáno: 04.02.2018
Jak se starat o pokojovky v zimě?
Autor: iStock Jak se starat o pokojovky v zimě?
Zima je pro většinu pokojových rostlin obdobím, kdy přestávají růst a odpočívají. Víte, jak se ke květinám chovat, aby se v pořádku dočkaly jara?

reklama

V zimě se za naše okna dostává méně světla i slunečního záření, květinám většinou nesvědčí ani přetopené místnosti a suchý vzduch. Možná vám některé rostliny začínají právě teď dávat najevo, že nejsou zcela ve formě, objevujete u nich nepěkné protáhlé výhony, žloutnoucí či opadávající listy nebo jiné známky toho, že něco není v pořádku. Co s tím? Máme pro vás několik tipů, jak se o pokojové rostliny v zimních měsících postarat.

Omezte zálivku

Pokud pokojové rostliny zrovna nekvetou jako třeba fialky nebo azalky, omezte jim přísun vody. Obecně platí, že přemírou vody uškodíte květinám daleko více, než když občas na zálivku zapomenete. Většímu chladu a menším dávkám světla v místnosti odpovídá méně vody při zálivce. Nebojte se zálivku omezit i v případě, když květinám vadnou a opadávají listy. Může se jednat právě o signál, že se květina chystá k zimnímu klidu, případně jde o projev stárnutí rostliny. V přetopených místnostech zalévejte sice častěji, ale v menších dávkách, dbejte na to, aby voda nezůstávala stát v miskách.

Stop hnojivu

S horšími světelnými a tepelnými podmínkami omezujte i přihnojování rostlin. Rostliny přestávejte postupně vyživovat už během září. V období vegetačního klidu nehnojte vůbec.

Od topení dál

Nenechávejte květiny přímo u kamen nebo radiátoru. V létě možná stály na okenním parapetu, s počátkem topné sezóny ale může sálající teplo z radiátoru pod oknem rostlinám uškodit. Nejenže teplota přesahuje pro květiny v zimě ideálních 15 až 22 °C, ale navíc zemina v květináčích velice rychle vysychá. Pokud to půjde, nechte květiny na světlém místě u okna, ale pokuste se je od přílivu tepla odizolovat třeba tak, že parapet rozšíříte.

Důležité je správné rozmístění rostlin. Foto: Důležité je správné rozmístění rostlin. Foto: iStock

Rosíte?

V místnostech s ústředním topením dochází k poklesu vlhkosti vzduchu až na 30 procent. Suchý a teplý vzduch rostlinám nesvědčí, v zimním období bychom se tedy měli zaměřit i na zvýšení vlhkosti. Květiny můžeme rosit odraženou vodou z rozprašovače, daleko účinnější jsou ale pokojové fontánky nebo misky s vodou a roštem, na který květiny umístíme.

Pozor na průvan a škůdce

Nezapomeňte květiny chránit při větrání místnosti. Průvan narušuje mikroklima kolem nich, v proudu chladného vzduchu se navíc mohou nachladit. Před větráním květiny raději přeneste ven z místnosti. V zimním období jsou rostliny daleko ohroženější různými chorobami a škůdci. Květiny proto pravidelně prohlížejte, kontrolujte i spodní stranu listů a stonky. Při objevení škůdců okamžitě zasáhněte, zpočátku totiž postačí, když je mechanicky odstraníte, případně je z rostliny osprchujete nebo zlikvidujete napadenou část rostliny.

Dopřejte jim světlo

Občas květiny (ty, které zrovna nekvetou) pootočte kolem vlastní osy, aby rostly rovnoměrně a nezačaly se ve zhoršených světelných podmínkách vytahovat na jednu stranu za světlem.

Dopřejte rostlinám dostatek světla. Foto: Dopřejte rostlinám dostatek světla. Foto: iStock

Květy a ovoce nejdou k sobě

Pokud se chcete co nejdéle těšit z květů bramboříku nebo vánočního kaktusu, nenechávejte v jejich blízkosti mísu s ovocem. Látky, které vznikají při dozrávání plodů, totiž zároveň urychlují odkvétání rostlin.

I do moderního interiéru patří pokojové rostliny. Víte ale, co vlastně v zimě potřebují? Foto:
I do moderního interiéru patří pokojové rostliny. Víte ale, co vlastně v zimě potřebují? Foto: iStock

(br)

 

reklama

Článek je zařazen v: květiny , rady , pěstování , pokojové rostliny , manuál , pokojovky

reklama

Přečtěte si také