Paznehtík, plesnivka i slizoplod: Rostliny s nejdivnějšími jmény překvapí svou krásou

Prapodivné jméno rostliny může sice naznačovat i nepěkné vlastnosti, ale často se pod divným jménem schovává neobyčejně půvabný květ, nebo dokonce léčivé schopnosti. Co si představíte, když se řekne pablen, kozí pysk, tupoušek nebo dokonce hadí mord?

Rostliny s divnými jmény, které můžete potkat v naší přírodě

Rostliny snejpodivnějšími názvy najdete i vnaší přírodě. Na první pohled nelichotivá jména si většinou vysloužily díky svým velmi bohulibým vlastnostem. Dost často se jedná o léčivky a jejich pojmenování odkazuje kneduhům, na které účinkují nebo které naopak mohou způsobit, pokud se užívají nesprávně. Ovšem u mnoha názvů můžeme jenom zapojit svou fantazii a kpravdě se asi stejně nedobereme. Jednoduše jsou jenom hodně zvláštní.

Pablen kraňský (Scopolia carniolica)

Léčivourostlinu původem zjižní Evropy najdetei vnaší přírodě ve světlých smíšených lesích, ale jen krátce, od dubna do června. Je to bylina silně toxická, působí jako halucinogen, blokuje paměť. Bývá využívána vlidovém lékařství i ve farmaceutickém průmyslu. Vmalých dávkách snižuje žaludeční nevolnost.

Tetlucha kozí pysk (Aethusa cynapium)

Vysoká jednoletá rostlina kvetoucí po celé léto. Bílé květy tvoří okolíky a díky nim i podobným listům si bylinu snadno spletete spetrželí. Bohužel je to však rostlina jedovatá, a to i pro zvířata, tedy i pro ten mlsný kozí pysk. Roste jako běžný plevel na zahradách, loukách i na polích.

Pipla osmahlá (Nonea pulla)

Proč pipla? Kdo ví… Ale osmahlá asi proto, že miluje suché a horké počasí. Tato u nás domácí jednoletka až krátkověká trvalka roste na světlých loukách a mezích, na okrajích polí lesů i cest. Vykvétá od května do srpna většinou tmavě fialovými květy, občas i zbarvenými bíle nebo žlutě.

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica)

Říká se mu i černý kořen a patří mezi kořenovou zeleninu. Plané druhyvzhledem kjeho odolnosti najdete po celé Evropě a Asii, ale pochází zjižní Evropy. Své jméno, hadí mord, získal podle pověsti, která praví, že had, kterému ho vložíte do tlamy, zahyne.

Blín černý (Hyoscyamus niger)

U nás dost běžně rostoucí bylina je silně jedovatá. Působí na nervovou soustavu, způsobuje zastavení dechu a utlumení srdeční činnosti. Po náhodném požití je potřeba rychle vyvolat přesně to, kčemu nabádá už samotný název rostliny a urychleně vyhledat lékaře.

Blín roste na pasekách i okrajích lesů a vytváří statné, až 150 cm vysoké, bohatě větvené keříky. Kvete od června do srpna a později se na rostlinách objevují tmavě fialové až černé bobule, které by bohužel mohly lákat děti kochutnání.

Které rostliny s podivným jménem nám rostou doma i na zahradě?

Další rostliny, které by si, kdyby mohly, určitě vybraly mnohem krásnější jméno, rostou vnašich zahradách i bytech. Pojmenování často odráží jejich podobnost sněčím méně pěkným jako například paznehtík, jehož květy skutečně vypadají jako paznehty zvířat. A jak je to snašedlými listy plesnivky, je asi také hned jasné.

Paznehtík (Acanthus mollis)

Trvalka snápadnými listy má ještě nápadnějšími květy. Od března do května tvoří válcovitý klas sdvoubarevnými květy. Pochází zjižní Evropy, ale i u nás můžete paznehtík súspěchem pěstovat na zahradě. Je to rostlina nenáročná, ale teplomilná a bude se jí líbit na přímém slunci avmírném polostínu.

Plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea)

Asi 80 cm vysoká trvalka pochází ze Severní Ameriky a Asie. Má našedlou barvu listů i stonků a bílé květy, které se na rostlině objevují od července do srpna. Pěstuje se křezu a sušení.

Slizoplod (Pittosporum tobira)

Stálezelený okrasný keřse vysazuje vteplejších oblastech do živých plotů nebo se pěstuje jako přenosná rostlina. Pochází zČíny, Japonska a Koreje. Jeho český název je jednoduše popisný. Plody slizoplodu jsou tobolky, obalené lepkavou pryskyřičnou hmotou. Ovšem nejdříve musí keř vykvést krémově bílými a po citronech vonícími květy. Slizoplod má rád slunné až polostinné stanoviště a vydatnější zálivku.

Tupoušek sloní neboli pyšný (Medinilla magnifica)

Nádherná pokojová rostlina původem zAfriky, Indie nebo Cejlonu, která se však nepěstuje zrovna snadno. Patří jen do rukou zkušených pěstitelů pokojovek. Navzdory nepěknému jméno je to rostlina snádhernými růžovými květy, která má být skutečně na co pyšná.

Mračňák podslunečník (Abutilon)

Pokojová rostlina původem zJižní Ameriky byla dříve velmi oblíbená. Své jméno nezískala proto, že by se na nás mračila. Naopak, má velmi krásné květy podobné ibišku. Jmenuje se mračňák spíš pro svou oblibu stínu apodmračeného počasí. Na sluníčko mračňák opravdu nepatří.


Přečtěte si také