Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Amsonie byla vyhlášena trvalkou sezony. Jak ji pěstovat?

Spolek českých perenářů, tedy pěstitelů trvalek, vyhlašuje každým rokem trvalku sezony. Letos tuto poctu získala květina, kterou zatím, stejně jako loňskou baptísii, mnoho zahrádkářů nezná. Je to škoda, protože to jsou trvalky dlouhověké, na půdu nenáročné a stejně skromné jsou některé druhy i na zálivku.
Vydáno: 22.04.2020, Simona Sedláčková
Amsonie
Autor: istockphoto.com Amsonie

Říká se, že skutečně modrých květin je v rostlinné říši jen velmi málo. Jednou z nich by mohla být amsonie, která vykvétá v barvách od nebesky světle modré po tmavě modrou, podobnou barvě levandule.

Amsonie (Amsonia)

Kouzelná trvalka, vzdálenější příbuzná našeho barvínku, pochází ve většině případů z východní části Severní Ameriky, jeden druh najdeme ve východní Asii a jeden dokonce v Evropě, v Řecku a v Turecku.

Amsonie
Autor: istockphoto.com Amsonie

Amsonie dorůstají do výšky 12–120 cm, mají přímé lodyhy se střídavými listy, které se na podzim barví do zlatožluta. Na jaře vykvétají modrými, někdy dokonce i bílými nebo růžovými květy. Květy vykvétají v mnohačetných vrcholových vrcholících. Při poranění amsonie roní bílou latexovou šťávu.

Amsonie 'Blue star' ve společnosti okrasného česneku
Autor: istockphoto.com Amsonie 'Blue star' ve společnosti okrasného česneku

Jak pěstovat a množit amsonii

Amsonie jsou zatím u nás jen málo známé, což je veliká škoda. V našich podmínkách jsou totiž absolutně mrazuvzdorné, bez větších nároků na kvalitu půdy. Můžete je vysazovat na vlhčí (Amsonia tabernaemontana) i na sušší půdy (Amsonia hubrichtii). Velmi dobře snášejí plně osluněné stanoviště i světlý polostín. Amsonie jsou dlouhověké, a dokonce je nenapadají ani škůdci.

Amsonie se množí výsevem semen nebo bylinnými řízky, v období časného léta. Semena se vysévají v průběhu zimy nebo v časném jaře a klíčí v chladu.

Nejčastěji se na našich zahradách objevuje Amsonia tabernaemontana, severoamerický druh, který dorůstá do výšky okolo 80 cm.

Amsonia tabernaemontana
Autor: istockphoto.com Amsonia tabernaemontana

Jediný evropský druh, Amsonia orientalis, dorůstá do výšky jen okolo 40 cm a vykvétá tmavě modrými květy.

Amsonia orientalis
Autor: istockphoto.com Amsonia orientalis

Víte, které další oblíbené trvalky byly vyhlášeny Českým spolkem perenářů trvalkami sezony? V loňském roce, tedy v roce 2019, to byla baptísie, v roce 2018 jarmanka a o rok dříve kakosty.

Baptísie

Baptísie: Seznamte se s květinou, která byla letos vyhlášena trvalkou sezony. Jak se vám líbí?

Oblíbené kakosty

Kakosty, oblíbené květiny, najdete na zahradě i v lese, na slunci i ve stínu

Článek je zařazen v: Amsonie , trvalka sezony 2020 , Spolek českých perenářů , Amsonia tabernaemontana , Amsonia hubrichtii , Amsonia orientalis , mrazuvzdorná , dlouhověká , modré květy
Speciály: Jak pěstovat? , Nejkrásnější trvalky

reklama