Amsonie byla vyhlášena trvalkou sezony. Jak ji pěstovat?

Spolek českých perenářů, tedy pěstitelů trvalek, vyhlašuje každým rokem trvalku sezony. Letos tuto poctu získala květina, kterou zatím, stejně jako loňskou baptísii, mnoho zahrádkářů nezná. Je to škoda, protože to jsou trvalky dlouhověké, na půdu nenáročné a stejně skromné jsou některé druhy i na zálivku.

Říká se, že skutečně modrých květin je vrostlinné říši jen velmi málo. Jednou znich by mohla být amsonie, která vykvétá vbarvách od nebesky světle modré po tmavě modrou, podobnou barvě levandule. Modře ale kvetou i další rostliny, podívejte se na jejich seznam.

Amsonie (Amsonia)

Kouzelná trvalka, vzdálenější příbuzná našeho barvínku, pochází ve většině případů zvýchodní části Severní Ameriky, jeden druh najdeme ve východní Asii a jeden dokonce vEvropě, vŘecku a vTurecku.

Amsonie dorůstají do výšky 12–120 cm, mají přímé lodyhy se střídavými listy, které se na podzim barví do zlatožluta. Na jaře vykvétají modrými, někdy dokonce i bílými nebo růžovými květy. Květy vykvétají vmnohačetných vrcholových vrcholících. Při poranění amsonie roní bílou latexovou šťávu.

Jak pěstovat a množit amsonii

Amsonie jsou zatím u nás jen málo známé, což je veliká škoda. Vnašich podmínkách jsou totiž absolutně mrazuvzdorné, bez větších nároků na kvalitu půdy. Můžete je vysazovat na vlhčí (Amsonia tabernaemontana) i na sušší půdy (Amsonia hubrichtii). Velmi dobře snášejí plně osluněné stanoviště i světlý polostín. Amsonie jsou dlouhověké, a dokonce je nenapadají ani škůdci.

Amsonie se množí výsevem semen nebo bylinnými řízky, vobdobí časného léta. Semena se vysévají v průběhu zimy nebo v časném jaře a klíčí v chladu.

Nejčastěji se na našich zahradách objevuje Amsonia tabernaemontana, severoamerický druh, který dorůstá do výšky okolo 80 cm.

Jediný evropský druh, Amsonia orientalis, dorůstá do výšky jen okolo 40 cm a vykvétá tmavě modrými květy.

Víte, které další oblíbené trvalky byly vyhlášeny Českým spolkem perenářů trvalkami sezony? V loňském roce, tedy v roce 2019, to byla baptísie, v roce 2018 jarmanka a o rok dříve kakosty.


Přečtěte si také