Pryšec (Euphorbia): Rod rostlin, ronících při poranění jedovatou mléčnou mízu, latex
Rod rostlin pryšcovitých zahrnuje jedince jednoleté i vytrvalé, s opadavými listy a jsou mezi nimi i rostliny sukulentní. Jedovatou mléčnou mízu však mají všechny společnou. Některé můžete potkat i na našich zahradách či doma za oknem.
Pryšec (Euphorbia)
Rod rostlin, který zahrnuje asi 2160 druhů, patřící do čeledi pryšcovité. Pryšce jsou velmi různorodé a vyskytují se od tropických a subtropických oblastí až po mírné pásmo. Do tohoto rodu patří jednoletky i rostliny vytrvalé, byliny, keře i stromy. Mnohé znich patří mezi sukulenty, některé mají trny, jiné jsou bez trnů, další patří mezi byliny. Všechny však při poranění roní žíravou, jedovatou mléčnou mízu, tedy latex.
Kčemu slouží latex
Rostliny jsou vybaveny latexem, aby odradil býložravce od spásání a také se latexem zacelují rány na rostlině při poranění. Složení latexu se u různých rostlin tohoto rodu liší. Některé mohou způsobit velmi bolestivé záněty. Proto je velmi důležité, pracovat stěmito rostlinami vrukavicích, případně zasaženou pokožku rychle omýt vodou. Při pěstování těchto rostlin je důležité zabránit kontaktu sdětmi i domácími zvířaty. Dříve se některé druhy pryšců, tedy jejich latex, využívaly na výrobu náplastí na kuří oka.
Některé druhy pryšců se pěstují i u nás jako zahradní či pokojové květiny, ale najdou se i druhy plané.
Pryšec obecný (Euphorbia esula)
Tato běžná rostlina patří mezi domácí plané druhy, jichž u nás roste asi 25. Dorůstá do výšky až 70 cm, má ráda slunné louky a lehké, neobdělávané půdy. I tato velmi rozšířená bylina dokáže při potřísnění kůže latexem vyvolat u citlivějších jedinců svědění až puchýřky a při zasažení oka vyvolat zánět rohovky.
Pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma purpurea)
Zahradní kultivar, jeden zmála opravdu vytrvalých pryšců vhodných do trvalkových záhonů a skalek. Upřednostňuje hlinitopísčitou půdu a slunečné i polostinné umístění. Je mrazuvzdorný až do –25 °C.
Pryšec křížmolistý, skočcový (Euphorbia lathyris)
Zástupce pryšců, který se velmi často vyskytuje na našich zahradách, neboť se o něm traduje, že odpuzuje krtky. Pryšec skočcový je nenáročný na půdu, ale vyhovuje mu slunné umístění. Rostlina prudce vystřeluje semena do okolí.
Pryšec vroubený (Euphorbia marginata)
Patří mezi velmi zajímavé letničky, původem ze severní Ameriky. Má zelené listy, které se vprůběhu léta zbarví na okrajích bíle. Vykvétá nenápadnými bílými kvítky. Velmi snadno se na zahradě šíří samovýsevem. Pryšec vroubený má rád lehké propustné půdy a slunné stanoviště, ale snese i polostín.
Pryšec nádherný, vánoční hvězda, poinsettia (Euphorbia pulcherrima)
Snad nejznámější vánoční květina, která pochází zMexika. Ve své domovině je to keřík či stromek, dosahující výšky až 4 m. Poinsettia roste divoce vlistnatých pralesích, vmírných výškách.
Pryšec trnová koruna (Euphorbia milii)
Druh pryšce, u nás pěstovaný jako pokojová rostlina. Má silný stonek, porostlý výraznými, silnými trny a drobnějšími, obvejčitými lístky. Vykvétá od března do října, drobnými červenými nebo růžovými květy sdvěma korunnými plátky. Miluje umístění na okně, na plném slunci, mírnou zálivku a výborně snáší suchý vzduch bytů vpanelových domech.
Euphorbia atropurpurea
Mnozí znají i nádherně kvetoucí pryšec, Euphorbia atropurpurea, ze svých dovolených na ostrově Tenerife. Tento druh je endemitem (rostlina, vyskytující se pouze na určitém území) ostrova Tenerife. Ani zde ale neroste nikterak hojně.Opravdovou ozdobou této rostliny jsou červená cyathia (květy), bohatá na nektar. Barva květenství tento druh spolehlivě odlišuje od veškerého příbuzenstva z rodu Euphorbia, mnohdy si i vzájemně dosti podobného.
Euphorbia canariensis
I tuto rostlinu můžete znát, pokud jste o dovolené navštívili Kanárské ostrovy, patří také mezi endemity. Je to kaktusu podobný sukulentní keř, rostoucí vsukulentovém buši na suchých skalách a útesech.
Text: Simona Bauer