Astry čínské: Nejznámější a nejpěstovanější letničky pozdního léta
Jen co vykvetou na zahrádkách čínské astry, je jasné, že se léto pomalu chýlí ke svému závěru. Astry jsou však tak nádherné, že se na ně stejně každý rok všichni těšíme a onu předzvěst podzimu jim rádi odpouštíme.
Astra čínská (Callistephus chinensis)
Oblíbené letničky pocházejí zČíny a ve 30. letech 18. století byly přivezeny do Evropy. Byly to rostlinky skeřovitým vzrůstem, čistě bílé, ale ve své genetické výbavě měly zakódované i další barvy, a tak se postupem času přeměnily ve skupinu velmi rozmanitou a bohatou.
Astry dorůstají do výšky od 20 do 70 cm a i velikost a tvar květního úboru je velmi proměnlivá. Nižší odrůdy, které se hodí dokonce i do skalky, jsou bohatě větvené a kompaktnější, větší rostliny bývají větveny jednoduše a i olistění bývá řidší. Květní úbory mohou být jednoduché, poloplné i plné, jehlicovité nebo kulovité a v různých barvách. Od bílé přes jemně růžovou kvýrazně růžové, fialové až červené a vínové, a někdy můžeme vidět dokonce i téměř modré květní úbory. Nechybějí ani dvoubarevné kultivary. Zajímavostí jsou pak astry zeleně kvetoucí, odrůda ´Hulk´, které patří ke kuriozitám.
Astry většinou vykvétají, podle jednotlivé odrůdy, vdobě od Aničky po Václava, tedy od 26. července do 28. září.
Výsev a výsadba aster
Kapkovité semeno se vysévá od poloviny března do pařeniště nebo doma za oknem, ale vchladnější místnosti. Semeno nejlépe klíčí při teplotách 15–18 °C. I semenáčky je lepší uchovávat při podobné teplotě, při teplotách vyšších mají sklon kvytahování. Astry jsou velmi náchylné knapadení houbovitými chorobami, proto by se měly vysévat do propařené půdy. Velkým nepřítelem aster je právě houbovité onemocnění zvané fuzarióza, které napadá rostlinky ve všech stadiích vývoje a ty pak velmi rychle hynou.
Vzrostlé semenáčky se vpolovině května vysazují na záhony, neměly by však přijít na místo, kde rostly minulý rok, právě kvůli chorobám. Pokud se u vás vminulém roce objevila fuzarióza, pak byste neměli vysévat a vysazovat astry po několik let vůbec.
Astry se mohou pěstovat i zpřímého výsevu, a to od poloviny dubna. Takové rostliny pokvetou samozřejmě později, ale zase o to déle. V teplejších oblastech se astry množí i samovýsevem.
Jak a kde pěstovat astry
Astry mají rády slunné místo a výživnou, dobře propustnou a sušší půdou. Nesnášejí čerstvé organické hnojení. Vyšší odrůdy vyžadují také místo chráněné před větrem, protože mají sklon kpolehávání a vylamování. Astrám prospívá častější okopávání a provzdušňování půdy.
Text: Simona Bauer