návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Africká kopřiva je letnička s nejkrásnějšími listy. Pěstujte ji ze semen a květy zaštipujte

Simona Sedláčková , Vydáno: 20.02.2021
Jen málokterá rostlina se může pyšnit tak nádherným zbarvením listů. Díky jejich pestrosti vám nebude vadit, že květ africké kopřivy je naopak drobný a naprosto nezajímavý. Alespoň se vám budou květy snadněji a bez lítosti vyštipovat, aby rostliny zůstaly dlouho krásné.

reklama

Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Tuto nápadně vybarvenou rostlinu možná znáte i pod jinými jmény. Říká se jí i kopřivěnka, pochvatec nebo jednoduše koleus. Pochází z tropických a subtropických oblastí Afriky, ale i Austrálie a jihovýchodní Asie. V našich podmínkách ji můžete pěstovat jako letničku na balkoně i na záhonech v zahradě nebo i celoročně jako krátkověkou pokojovou rostlinu doma na parapetu.

Africká kopřiva (Coleus x blumei)
Autor: istockphoto.com Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Africká kopřiva, na rozdíl od většiny ostatních rostlin, vyniká množstvím barev na listech, ale květy jsou jen málo atraktivní. Květy jsou nenápadné, se zvonkovitým kalichem lehce nafialovělé barvy. Vyrůstají v dlouhých lichopřeslenech a v záplavě barevných listů si jich skoro ani nevšimnete. Pro udržení kompaktního vzhledu rostliny je sice dobré celá květenství pravidelně zaštipovat, ale na druhou stranu tím ochuzujete užitečný hmyz o nektar. Je tedy jen na vás, čemu dáte přednost.

Africká kopřiva (Coleus x blumei)
Autor: istockphoto.com Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Listy africké kopřivy mají vejčitý, lehce zašpičatělý tvar s pilovitým okrajem. Jejich zbarvení je velmi proměnlivé, Listová zeleň bývá nejčastěji bíle, žlutě, růžově nebo červeně panašovaná nebo je zcela zakrytá dalšími barvami, tedy hnědou, fialovou, oranžovou nebo červenou.

Dříve se pestrolisté africké kopřivy množily především řízkováním, aby zůstala zachována barevnost, v dnešní době už jsou na trhu nové kultivary, které se množí výsevem semen, aniž by došlo ke změnám vybarvení v dalších generacích.

Africká kopřiva (Coleus x blumei)
Autor: istockphoto.com Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Jak množit africkou kopřivu výsevem semen

Velmi drobná semena se vysévají již koncem února nebo počátkem března a pokládají se pouze na povrch výsevního substrátu. Nezasypávají se! Semínka se pouze přimáčknou k povrchu.

Pro vyklíčení vyžadují semena vyšší teplotu, asi 20–26 °C a stálou, ale přiměřenou vlhkost. Vysetá semínka zavlažujte jemným rozprašovačem vody a pro udržení vlhkosti zakryjte výsevní misku fólií. Doba klíčení je asi 2 týdny.

Semenáčky se 2x přesazují a vzrostlá sadba se vysazuje na záhony nebo na balkon až v druhé polovině května, protože africká kopřiva je velmi citlivá na ranní mrazíky.

Africká kopřiva (Coleus x blumei)
Autor: istockphoto.com Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Jak pečovat o africkou kopřivu

Africkým kopřivám se nejlépe daří při umístění v polostínu a při mírné zálivce. Dlouhodobé přemokření rostlinám nesvědčí, nejsou ani příliš vhodné pro oblíbené samozavlažovací truhlíky.

Od poloviny března rostlinky asi jednou za dva týdny přihnojujte roztokem minerálních hnojiv pro rostliny s dekorativními listy. Během letní sezony můžete i častěji.

Africká kopřiva (Coleus x blumei)
Autor: istockphoto.com Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Víte, kterým dalším rostlinám se zjednodušeně říká kopřiva?

Trápí vás alergie? Máte rádi asijské jídlo? Perila je pro vás ta pravá bylina!

Jak vypěstovat perilu? Aromatická bylinka pomáhá při alergiích

Hluchavka bílá působí jinak na ženy, jinak na muže

Hluchavka bílá léčí jinak ženy, jinak muže. Naučte se správně sušit její květy

Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

Kopřivy

Kopřivová jícha je skvělé přírodní hnojivo. Vyrobíte ho snadno

reklama

Článek je zařazen v: africká kopřiva , Coleus x blumei , kopřivěnka , pochvatec , balkonová , truhlíková , rostlina , květina , balkonovka , výsev , semínka

reklama

Přečtěte si také