reklama

Africká kopřiva je letnička s nejkrásnějšími listy. Pěstujte ji ze semen a květy zaštipujte

Simona Sedláčková
20. února 2021
Jen málokterá rostlina se může pyšnit tak nádherným zbarvením listů. Díky jejich pestrosti vám nebude vadit, že květ africké kopřivy je naopak drobný a naprosto nezajímavý. Alespoň se vám budou květy snadněji a bez lítosti vyštipovat, aby rostliny zůstaly dlouho krásné.
reklama

Africká kopřiva (Coleus x blumei)

Tuto nápadně vybarvenou rostlinu možná znáte i pod jinými jmény. Říká se jí i kopřivěnka, pochvatec nebo jednoduše koleus. Pochází ztropických a subtropických oblastí Afriky, ale i Austrálie a jihovýchodní Asie. Vnašich podmínkách ji můžete pěstovat jako letničku na balkoně i na záhonech vzahradě nebo i celoročně jako krátkověkou pokojovou rostlinu doma na parapetu.

Africká kopřiva, na rozdíl od většiny ostatních rostlin, vyniká množstvím barev na listech, ale květy jsou jen málo atraktivní. Květy jsou nenápadné, se zvonkovitým kalichem lehce nafialovělé barvy. Vyrůstají vdlouhých lichopřeslenech a vzáplavě barevných listů si jich skoro ani nevšimnete. Pro udržení kompaktního vzhledu rostliny je sice dobré celá květenství pravidelně zaštipovat, ale na druhou stranu tím ochuzujete užitečný hmyz o nektar. Je tedy jen na vás, čemu dáte přednost.

Listy africké kopřivy mají vejčitý, lehce zašpičatělý tvar spilovitým okrajem. Jejich zbarvení je velmi proměnlivé, Listová zeleň bývá nejčastěji bíle, žlutě, růžově nebo červeně panašovaná nebo je zcela zakrytá dalšími barvami, tedy hnědou, fialovou, oranžovou nebo červenou.

Dříve se pestrolisté africké kopřivy množily především řízkováním, aby zůstala zachována barevnost, vdnešní době už jsou na trhu nové kultivary, které se množí výsevem semen, aniž by došlo ke změnám vybarvení vdalších generacích.

Jak množit africkou kopřivu výsevem semen

Velmi drobná semena se vysévají již koncem února nebo počátkem března a pokládají se pouze na povrch výsevního substrátu. Nezasypávají se! Semínka se pouze přimáčknou kpovrchu.

Pro vyklíčení vyžadují semena vyšší teplotu, asi 20–26 °C a stálou, ale přiměřenou vlhkost. Vysetá semínka zavlažujte jemným rozprašovačem vody a pro udržení vlhkosti zakryjte výsevní misku fólií. Doba klíčení je asi 2 týdny.

Semenáčky se 2x přesazují a vzrostlá sadba se vysazuje na záhony nebo na balkon až vdruhé polovině května, protože africká kopřiva je velmi citlivá na ranní mrazíky.

Jak pečovat o africkou kopřivu

Africkým kopřivám se nejlépe daří při umístění vpolostínu a při mírné zálivce. Dlouhodobé přemokření rostlinám nesvědčí, nejsou ani příliš vhodné pro oblíbené samozavlažovací truhlíky.

Od poloviny března rostlinky asi jednou za dva týdny přihnojujte roztokem minerálních hnojiv pro rostliny sdekorativními listy. Během letní sezony můžete i častěji.

Víte, kterým dalším rostlinám se zjednodušeně říká kopřiva?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama