Pěstujte perilu. Aromatická bylinka pomáhá při alergiích

Popularita léčivých a aromatických rostlin neustále roste, bylinky a koření nejsou jen ochucovalo, často mají léčivé a jiné blahodárné účinky. Jednou z nich je především v Asii velmi rozšířená a oblíbená perila. Jako léčivka snižuje hladinu cholesterolu, zmírňuje kašel, ale především je perila čistě přírodní antihistaminikum, a tak výrazně pomáhá alergikům. Svou citronově štiplavou chutí, kořenitým aroma a atraktivním vzhledem ozvláštní maso, ryby či s

Perila křovitá (Perilla frutescens), které se říká také černá kopřiva, japonská bazalka či purpurová máta, je teplomilná jednoletá bylina původem z oblastí východní a jihovýchodní Asie. Setkat se tak můžeme také s názem shiso.

Vzhledem je perila zhruba kombinací hluchavky, kopřivy, máty ameduňky, na rozdíl od nich ale dorůstá až do šedesáticentimetrové výšky i více. Je to bylina velice dekorativní, a tak je nejen ceněnou léčivkou a chutným kořením, ale i krásnou letničkou s výraznými zkadeřenými listy tmavě zelenými až tmavě fialovými.

Perila účinky

Perila je ceněnou rostlinou v čínské a japonské medicíně. Její listy obsahují flavonoidy, vitaminy A, B a C, minerály (železo, vápník, draslík), éterické oleje, vlákninu a esenciální mastné kyseliny.Perila snižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi a díky tomu i přirozeně reguluje příliš vysoký krevní tlak, pomáhá při onemocněních dýchacích cest, tlumí zahlenění, zmírňuje kašel, pomáhá při chřipce, nachlazení i astmatu. Osvědčila se při gynekologických problémech. Má prokazatelné antibakteriální, antiseptické a především výrazné antioxidační účinky.

Perila = antialergická bylina

Vědecké testy prokázaly, že perila má schopnost snižovat produkci histaminu, látky odpovědné za nepřiměřenou alergickou reakci organismu na venkovní podněty (senná rýma, potravinové alergie, atopická dermatitida atd.) Jedná se o čistěpřírodní antihistaminikum. Mnozí alergici tvrdí, že při užívání perily pociťují velkou úlevu.

Odvar z perily proti zlému cholesterolu

Ingredience

  1. 3 lžíce čerstvých (nebo 1 lžíce sušených) listů perily
  2. 750 ml vody

Postup

Bylinu zalijeme studenou vodou a pomalu přivedeme k varu, vaříme asi 10 minut, Sejmeme z plotýnky a necháme vychladnout. Scedíme.

Použití

Tohle množství odvaru z perily vypijeme během jednoho dne – vždy půl hodiny před jídlem.

Hojivá mast na alergické ekzémy

Ingredience

  1. 100 g čistého vepřového sádla
  2. asi 2 lžíce sušené perily
  3. 1 lžička měsíčku lékařského nebo heřmánku pravého

Postup

Sádlo rozehřejeme, sejmeme a vmícháme do něj postupně sušené byliny tak, aby byly do sádla ponořené – když tak množství upravíme. Necháme při pokojové teplotě nejméně 24 hodin macerovat. Pak opět rozehřejeme a přes plátno nebo husté síto scedíme do nádobky. Necháme ztuhnout. Skladujeme v chladu

Použití

Perilovou mastí obohacenou o ozklidňující měsíček nebo heřmánek potíráme postiženou pokožku jednou až dvakrát denně. Osvědčená jena různé alergické ekzémy.

Tinktura z perily mírní alergické reakce

Ingredience

  1. 50g čerstvých listů perily
  2. 150 ml minimálně 40% čirého alkoholu

Postup

Perilu zalijeme alkoholem, ve tmě a při pokojové teplotě necháme 3 týdny macerovat. Občas protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr.

Použití

Doporučené dávkování je třikrát denně 10–20 kapek do vody. Pomáhá zejména mírnit příznaky senné rýmy, zvláště pak slzení, svědění oči avodnaté rýmy.

Pravidla pěstování perily křovité

  • Pěstováníperily je poměrně snadné, v našich podmínkách je to typická jednoletá rostlina s rychlým růstem. Rostlinanaroste zhruba do šedesáticentimetrové výšky.
  • Perila se pěstuje v zelenolisté a červenolisté formě, oba typy jsou u nás prodávané ve směsi v jednom sáčku s osivem.
  • Perile se dobře dařína plném slunci i v mírném polostínu. Lze ji úspěšně pěstovat i vkvětináči o průměru 15 až 20 cm.
  • Hodí se pro pěstování v sousedství plodové zeleniny (zejména rajčat a okurek), protože odpuzuje nevítané škůdce a naopak přitahuje motýly a další opylovače.
  • Semena vyséváme na jaře na záhonaž po jarních mrazících,perilaje citlivá na mráz. Osivodoporučujeme přes noc namočit do vlažné vody a pak vysít na povrch substrátu, jen mělce zasypat a udržovat vysokou vzdušnou vlhkost. Vyklíčí za pár dnů.
  • Pro bohatý růst rostlina potřebuje dobře propustnou zeminu a pravidelnou zálivku. Vhodné je i přihnojování plnohodnotným hnojivem.
  • Jednotlivé listy sklízíme do podzimu probírkou vyštipováním. Čím víc perilu vyštipujeme, tím víc košatí do keříčku.
  • Do zásoby si perilu můžeme usušit, lístky nakrájíme na asi 1cm kousky, rozložíme na síto v jedné vrstvě a dáme na stinné a vzdušné místo.

Perila v kuchyni

Čerstvé listy perily se díky své příjemně štiplavé citronové chuti a svěží kořenité vůni staly součástí mnoha typických vietnamských pokrmů, nechybí v korejském kimchi, v Japonsku v sashimi a sushi. Výborně se hodí především k hovězímu, telecímu, vepřovému a drůbežímu masu, rybám a mořským plodům, jsou skvělé do rýže a rýžových nudlí. Dá se říct, že se dají použít všude tam, kam patří zejménakoriandr, bazalka nebo citronová tráva. Listy perilyjsou výtečné do zeleninových salátů, které zpestří nejen chuťově, ale i vizuálně. Přidat lze také do smoothie. Pokud chceme listy používat při vaření, přidáme je až na konci, aby neztratily chuť ani účinné látky.

Perilové smoothie s ananasem

Ingredience (dvě porce)

  1. 1 vrchovatá hrst čerstvých lístků perily
  2. 10 lístků meduňky
  3. 250 g nakrájeného ananasu
  4. 250 ml kefíru nebo bílého jogurtu
  5. 150 ml vody
  6. 1 vrchovatá lžíce pistácií
  7. 1 lžička medu
  8. ½ lžičky chia semínek

Postup

Dosmoothie mixérunejprve dámekefírči jogurt a vodu, přidáme perilové a bazalkové listy, ananas, pistácie, med achia semínka. Mixujeme dostatečně dlouho, aby vznikl jemný hladký nápoj. Nalijeme do sklenic, ozdobíme lístkem perily nebo meduňky a ihned vypijeme.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, pěstitel Jan Prášil, cs.wikipedia.org


Přečtěte si také