Bílá hluchavka je léčivý plevel. Naučte se správně sušit její květy a připravit čaj nebo kapky
Hluchavka bílá je u nás všudypřítomná, takže tuhle nenápadnou bylinu, která se na první pohled podobá kopřivě, zná každý. Ačkoli je hluchavka plevel, nabízí mnohé zdravotní benefity, proto se určitě vyplatí její květy nasbírat a nasušit na zimu. Má protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky, blahodárně působí na pohlavní orgány žen i mužů.
Hluchavka bílá (Lamium album) je až 50 cm vysoká bylina s přímou a nevětvenou lodyhou, která je velmi podobná kopřivě dvoudomé. Na rozdíl od ní hluchavka kvete od konce dubna až do října bílými a smetanově bílými oboustrannými květy s korunou a hlavně nežahá a nepálí.
Hluchavka bílá je významná medonosná rostlina, nektar z květů je jedlý a má příjemnou vůní a nasládlou chuť. A mimo to se čerstvá hluchavková nať dá konzumovat i syrová. Zvláště na jaře její křehké lístky oceníte v salátech nebo polévkách.
Co se sbírá z hluchavky bílé
„Léčivé jsou zejména květy, resp. květní koruny bez kalichů, které se sbírají od května do září, ale pouze za suchého počasí, nejlépe kolem poledne. Sběr květů není zrovna snadný, jsou tak drobné, že než jich natrháte potřebné množství, dost se zapotíte. Na zhruba 500 g sušených květů potřebujeme natrhat asi 4 až 5 kg čerstvých! Květy se nesmějí pomačkat a zapařit, jinak zhnědnou,“ radí bylinkář Martin Kolár. I nať a listy obsahují podobné účinné látky jako květy, jenom méně koncentrované.
Sušení a skladování hluchavky
- Květní koruny hluchavky se suší co nejrychleji ve stínu, rozložené v tenkých vrstvách na suchém a vzdušném místě. Lepší je sušení umělým teplem do 35 °C. Po přirozeném sušení se doporučuje ještě krátké zahřátí umělým teplem. Nať a listy se suší ve stínu, celá nať ve svazečcích zavěšených na šňůře.
- Správně usušené květy hluchavky chrastí, mají bílou nebo nažloutlou barvu, mírně nahořklou chuť a jsou téměř bez pachu.
- Léčivku skladujte v hermeticky uzavřené tmavé sklenici, protože usušená hluchavka je velmi náchylná na navlhnutí. Pokud provlhne, ztrácí barvu i účinné látky.
Hluchavka bílá: I nať a listy obsahují podobné účinné látky jako květy, jen méně koncentrované. Suší se ve stínu, celá nať ve svazečcích zavěšených na šňůře. Zdroj: iStock
Léčivé účinky hluchavky bílé
Hluchavka bílá má výrazné protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky, obsahuje zejména éterické oleje, saponiny, flavonoidy, třísloviny, slizové látky, aminokyseliny, cholin, histamin a minerály zinek, křemík, železo a vápník.
Na co je dobrá bílá hluchavka
Hluchavka podporuje látkovou výměnu, pomáhá při onemocněních ledvin a močových cest. Blahodárně působí při žaludečních a střevních potížích, tlumí křeče. „Hluchavka bílá se osvědčila při onemocnění horních cest dýchacích, používá se na odkašlávání a k rozpouštění hlenů, pomáhá dokonce silným kuřákům. Proti kašli doporučuji kombinovat hluchavku s podbělem, černým bezem a diviznou. Podobně jako třeba meduňka, třezalka nebo kozlík pomáhá při nespavosti, problémech s usínáním, skvěle uklidňuje při nervozitě, splínu nebo stresu,“ uvádí bylinkář.
Hluchavka pro ženy, hluchavka pro muže
Hluchavka má příznivé účinky na pohlavní orgány mužů i žen, a protože jsou rozdílné, i její využití je různé.
„Ženám hluchavka výborně pomáhá léčit veškeré gynekologické problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků, uplatní se při bolestivé menstruaci a v období menopauzy. Proto je spolu s kontryhelem nejdůležitější bylinkou na ženské choroby,“ říká M. Kolár a dodává: „U mužů nad 40 let pomáhá redukovat problémy s prostatou a začínající inkontinencí, uvolňuje močové cesty a usnadňuje močení.“
Hluchavka hojí rány
Zevně hluchavka působí dezinfekčně, hojí vyrážky a rány. „Vlažný odvar jako kloktadlo pomáhá při bolestech v krku a zánětech v dutině ústní, ideální je směs se šalvějí a heřmánkem ve stejném poměru. Hluchavkové obklady slouží k urychlení hojení zánětlivých nebo mokvajících ran, špatně se hojících ran, ekzémů a vyrážek,“ říká Kolár. Čerstvé listy jako obklad pomáhají při hmyzím štípnutí a na drobná povrchová poranění.
Detoxikační hluchavkový čaj
Ingredience
- 1 lžička sušených květů hluchavky bílé nebo 2 čerstvých
- 250 ml vroucí vody
Postup
Bylinu přelijte vroucí vodou, zakryjte a nechte 10 až 15 minut vyluhovat. Sceďte. Hluchavkový čaj má zlatavou barvu, příjemně voní a dobře chutná.
Užívání
Jako podpora detoxikace se doporučuje pít vlažný čaj jako kúru třikrát denně po dobu tří týdnů, pak si dát dva týdny přestávku a pak pokračovat dva týdny. Při problémech s trávením pijte teplý čaj třikrát denně před jídlem.
Hluchavka bílá: Jako podpora detoxikace se doporučuje pít vlažný čaj jako kúru třikrát denně po dobu tří týdnů, pak si dát dva týdny přestávku a pak pokračovat dva týdny. Při problémech s trávením pijte teplý čaj třikrát denně před jídlem. Zdroj: iStock
Čaj proti kašli
Ingredience
- 1 lžička sušených květů hluchavky bílé
- 1 lžička sušených květů divizny velkokvěté
- 400 ml vody
- med podle chuti
Postup
Byliny promíchejte, přelijte vroucí vodou, zakryjte a nechte 10 minut vyluhovat. Sceďte. Podle chuti oslaďte medem, není to ale potřeba.
Užívání
Při kašli vypijte jeden hrníček teplého čaje dvakrát až třikrát denně mezi jídly.
Hluchavkový odvar pro muže
Ingredience
- 1 lžička sušených květů hluchavky bílé nebo 2 lžičky čerstvých
- 1 lžička sušeného vřesu obecného
- 500 ml vody
Postup
Bylinky smíchejte, zalijte studenou vodou, přiveďte pomalu k varu, asi 2 minuty povařte a zakryté nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte.
Užívání
Léčivý odvar pijte vlažný dvakrát denně ráno a večer po jídle. Vždy si připravte čaj čerstvý.
Hluchavkové kapky pro ženy
Ingredience
- 3 lžíce čerstvých květů hluchavky bílé nebo 1,5 lžic sušených
- 300 ml vodky
Postup
Květy zalijte kvalitním alkoholem a nechte nejméně 14 dní v uzavřené láhvi, občas směs protřepejte. Pak sceďte přes kávový filtr.
Užívání
Při ženských problémech pomáhá 3 x 8 kapek denně před jídlem, při nespavosti a psychických potížích užívejte každý večer 10 kapek ve vodě.
Chladivý protizánětlivý rosol
Ingredience
- 40 g sušených květů hluchavky
- 1 l vody
Postup
Květy zalijte studenou vodou, přiveďte k varu a asi 2 minuty povařte. Nechte vychladnout. Před použitím můžete dát rosol do ledničky
Použití
Chladivý rosol naneste na postižené místo a nechte působit, dokud nezíská teplotu vašeho těla. Pak ho smyjte studenou vodou. Postup můžete opakovat několikrát za den.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedia.org