návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vypěstujte si medvědí česnek a udělejte z něj domácí pesto

Aktualizováno: 06.09.2021
Jak vypěstovat a sníst: Česnek medvědí
Autor: istock.com Jak vypěstovat a sníst: Česnek medvědí
Stále populárnější česnek medvědí roste volně v přírodě ve vlhkých lesích, ale můžeme si ho celkem snadno pěstovat na zahradě nebo i v květináči na balkoně. Svěže zelené listy česneku medvědího nám přirozeně pomáhají při detoxikaci a posilování imunity. Poradíme, jak tenhle malý jarní zázrak správně pěstovat a jak si na něm pochutnat. Na podzim je optimální doba pro jeho výsev. Můžeme využít místo, které leží ladem, nebo ho můžeme vyset přímo pod nějaký ovocný či okrasný listnatý strom, kterému na podzim opadává listí. Získáme tak zároveň i okrasnou rostlinu do míst, kde by kvůli stínu jiné byliny živořily.

reklama

Nejvhodnější čas sběru česneku medvědího (Allium ursinum) je březen až květen, v chladných oblastech ještě i červen. Nejlepší jsou čerstvé listy utržené před rozkvětem, kdy mají nejvyšší koncentraci účinných látek; sušením se vytrácí jak vůně, tak chuť a zejména léčivá síla.

Česnek medvědí účinky

Česnek medvědí obsahuje hlavně aminokyseliny allicin a alliin, vinylsulfid a esenciální oleje, které mají antibakteriální a antivirový účinek, užívá se jako přírodní antibiotikum. Je také bohatým zdrojem vitaminu C: 100 g ho obsahuje až 150 mg. Medvědí česnek významně přispívá k jarní detoxikaci, a protože má i antioxidační účinky, posiluje také imunitu organismu. Je to ideální jarní bylina, když potřebujeme po zimě přirozeně pročistit tělo.

Jak pěstovat česnek medvědí: rostliny se dají vypěstovat ze semen, z cibulek nebo množit sazeničkami.
Autor: istock.com Jak pěstovat česnek medvědí: rostliny se dají vypěstovat ze semen, z cibulek nebo množit sazeničkami.

8 pravidel pěstování česneku medvědího

  1. Vlastní pěstování česneku medvědího není příliš náročné. Rostliny se dají vypěstovat ze semen, z cibulek nebo množit sazeničkami. Česnek medvědí snadno zplaňuje.
  2. Semínka vyséváme od září do listopadu, výsev musí projít zimním obdobím, jinak vyseté osivo velmi špatně klíčí. Mladé listy sklízíme od druhého roku. Semena vyséváme hustě do hloubky 1 cm, klíčí zhruba měsíc.
  3. Na podzim můžeme zasadit cibulky v trsech po zhruba 8 kusech. Cibulky sázíme tak, aby nad jejich vrcholem bylo přibližně 5 cm půdy.
  4.  Na jaře je dobré obstarat si mladé rostliny česneku medvědího (nebo vyrýt shluk rostlin i s balem a rozdělit) a během dubna zasadit do řádků 10–20 cm od sebe. 
  5. Česneku medvědímu se na zahradě daří ve stínu až polostínu na severní straně, v blízkosti keřů, kde je stále vlhko. Můžeme využít místo, které leží ladem, nebo ho můžeme zasít přímo pod nějaký ovocný či okrasný listnatý strom, kterému na podzim opadává listí. 
  6. Vhodná půda na pěstování medvědího česneku je písčitohlinitá až jílovitá, kyprá, vlhká, spíše kyselá. Půdu pro pěstování česneku medvědího nehnojíme.
  7. Jako rostlina původních lužních lesů vyžaduje dostatečné a pravidelné zalévání.
  8.  Pokud nemáme zahradu, můžeme pěstovat medvědí česnek v nádobě na balkoně. Jen musíme počítat s poněkud skromnější sklizní.
Jak pěstovat česnek medvědí: na jaře se dobře množí sazeničkami
Autor: istock.com Jak pěstovat česnek medvědí: na jaře se dobře množí sazeničkami

Co děláme špatně, když medvědí česnek chřadne

Medvědí česnek v přírodě roste ve vlhkých lesích mezi stromy, ne na slunné pasece. A takové místo by měl mít i na zahradě. Pokud tomu tak není, bude rostlina postrádat přirozenou půdní vlhkost, kterou už nedoženeme ani sebevydatnější zálivkou.

Medvědí česnek je podobný konvalince, prozradí ho ale jeho vůně

Kde najít medvědí česnek a jak ho rozeznat od jedovaté konvalinky?

 Česnáček nahradí česnek medvědí

Česnáček nahradí medvědí česnek. Má podobnou chuť i vůni a taky léčí

Medvědí česnek v přírodě

Medvědí česnek je asi 30 cm vysoká vytrvalá bylina, která roste v trsech a listy mají zřetelný stonek. Jasně zelené podlouhle široké listy po odkvětu hynou. Rostlina kvete až uprostřed května a června drobnými bílými květy na delší stopce. Najít tuhle jarní bylinu ve vlhkých lužních lesích není nic těžkého, protože velké plochy svěžích zelených listů jsou nepřehlédnutelné a jejich příjemně česneková vůně se line celým lesem.

Léčivou sílu česneku medvědího(Allium ursinum); prý využívali už staří Slované, kteří ho hojně využívali a pěstovali, a proto se často vyskytuje v místech původního staroslovanského osídlení.

Z medvědího česneku uděláte tinkturu i med, který funguje jako přírodní antibiotikum

Nejlepší byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu: medvědí česnek, pampeliška a fialka

Byliny pro jarní detox sbíráme v dubnu. Využijte sílu medvědího česneku nebo fialek

Jediné, na co si při sběru v přírodě musíme dát pozor je, abychom česnek medvědí nezaměnili s konvalinkou. I když česnek medvěd není chráněnou rostlinou, je potřeba upozornit na možnost porušení zákonných ustanovení, a to především při jeho sběru v chráněných územích. Česnek medvědí sbíráme vždy šetrně k přírodě!

Česnek medvědí (Allium ursinum) v přírodě roste v trsech ve vlhkých lesích
Autor: pixabay.com Česnek medvědí (Allium ursinum) v přírodě roste v trsech ve vlhkých lesích

Medvědí česnek v kuchyni

Čerstvé listy česneku medvědího se nejčastěji používají podobně jako pažitka a cibulová nať. Potřebujeme-li listy uchovat pár dní, vydrží česnek medvědí v lednici zabalený ve vlhké utěrce nebo ve sklenici s  vodou. Mladé listy dobře umyjeme pod tekoucí vodou a jíme čerstvé nebo je můžeme připravit jako pikantní špenát – kratičce ho necháme spařit na páře, pak hned osolíme, opepříme a podáváme.

Z medvědího česneku je skvělé pesto
Autor: istock.com Z medvědího česneku je skvělé pesto

Receptů na využití česneku medvědího v kuchyni je spousta, můžeme ho přidat do bylinkového másla,  pomazánek, pesta, jarní polévky, salátů, nádivek nebo ho použít jako náplň do buchet či při zdobení jídel. Chutné jsou i cibulky česneku. Drobně nakrájené je přidáváme na chléb s máslem, sýrem, slouží také jako koření do polévek, omáček, na brambory a maso.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Jak uchovat medvědí česnek

Naučte se, jak nejšetrněji uchovat medvědí česnek

Jak udělat domácí bylinkový ocet

Jak udělat domácí bylinkový ocet? Postupujte podle snadného návodu

Pažitka čínská (Allium tuberosum) je vytrvalá rostlina s tvrdými podzemními cibulkami, ze kterých vyrůstají křehké ploché listy podobné trávě

Česneková pažitka má hodně vitaminu C a můžete z ní udělat pesto i pomazánku

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

4 plané byliny, kterých si můžeme užívat už v březnu

V březnu sbíráme první jarní byliny. Kopřiva, sedmikráska, popenec i plicník se hodí každému

Medvědí česnek: Neobyčejně zdravá a chutná bylinka, která vám na jaře dodá energii a vitamíny

Medvědí česnek: Populární jarní bylinka je nejen chutná, ale pomůže i s řadou zdravotních neduhů

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , pěstování medvědího česneku , Česnek medvědí (Allium ursinum) , česnek medvědí jako léčivka , česnek medvědí v kuchyni , česnek medvědí recepty , česnek medvědí v přírodě

reklama

Přečtěte si také