návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Fuchsie: Rozmarné krásky potřebují v polovině dubna přesadit a zastřihnout staré a neduživé výhony

Vydáno: 20.04.2019
Fuchsie
Autor: istockphoto.com Fuchsie
Nádherné fuchsie, jedny z nejoblíbenějších balkonových květin pro severní a zastíněná místa, se hlásí o svá práva. Čeká je řez, přesazení a pořádná jarní péče, za kterou se vám odmění bohatou záplavou květů. Ještě je nechte trochu rozkoukat a odpočinout doma na parapetu a nejpozději v polovině května je pošlete na letní pobyt na balkon. Ale opatrně! Rostlinky se musí postupně otužovat.

reklama

Zimní období trávily fuchsie většinou ve sklepě, nejlépe ve sklepě chladnějším, ale bezmrazém a přiměřeně vlhkém. Fuchsie mohou přezimovat i v garáži nebo na chodbě, teplota by však neměla být vyšší než 10 °C. Na jaře tak nebývají v nejlepší kondici. Nejprve je proto přesaďte.

Fuchsie
Autor: istockphoto.com Fuchsie

Jarní přesazení fuchsií

Fuchsie patří mezi květiny náročné na živiny a obsah vzduchu u kořenů, ale hnojením a zálivkou během vegetace dochází ke znehodnocení substrátu. Je tedy nutné fuchsie každým rokem na jaře přesadit. Nejlépe v polovině dubna, asi 14 dní pak bude trvat, než se rostliny vzpamatují a začnou růst. Odstraňte veškerý starý substrát, odumřelé kořeny, zkontrolujte, zda v kořenech nejsou škůdci. Pro přesazení použijte substrát pro fuchsie, který by měl být vzdušný, humózní a s kyselejším pH. Fuchsie se přesazují do stále stejně velkého květináče. Ideální je, aby rostlina během roku zcela vyplnila květináč kořeny. Tím, že každé jaro dostane nový substrát, stačí i poměrně malá velikost květináče. Vždy je lepší použít menší květináč než zbytečně velký. Ve velkém květináči snadno dojde k zahnívání kořenů. Velikost květináče nemá vliv na intenzitu růstu a bohatost kvetení. Neplatí tedy, že čím větší květináč, tím více fuchsie vyroste.

Po přesazení se fuchsie velice rychle proberou ze zazimování a začnou růst. Po přesazení je potřeba velice opatrně zalévat, vhodné je rosení rostlin.

Fuchsie
Autor: istockphoto.com Fuchsie

Jak ostříhat fuchsii

Z rostlin odstraňte odumřelé staré výhony i nové neduživé a slabé výhony, narostlé přes zimu. První výhony bývají vytáhlé a musí se odstranit. I nově narostlé výhony je ještě možné zaštípnout pro kompaktnější vzhled, je ale nutné si uvědomit, že fuchsii bude trvat 4–6 týdnů, než na zaštípnutém výhonu vykvete.

Kam umístit fuchsie přes léto

Fuchsie potřebují ke zdárnému růstu vzdušné světlé stanoviště, chráněné před přímým poledním sluncem. Vyhovuje jim umístění na východních, západních i severních balkonech. Místo na velmi osluněném jižním balkonu ponechte raději jiným květinám, například pelargoniím. Fuchsie potřebují ochranu před mrazem a na venkovní místa se umisťují v druhé polovině května. Pokud to však počasí dovolí, mohou se letnit i dříve. Jakmile nasadí na květ, měly by zůstat na jednom místě a před případnými mrazíky je můžete chránit netkanou textilií.

Fuchsie
Autor: istockphoto.com Fuchsie

Jak zalévat a hnojit

U fuchsií musíte dál velký pozor na přelévání rostlin, i když vyžadují zálivku vydatnou. Voda nesmí zůstat v podmisce. V přemokřeném substrátu dochází k zahnívání kořenů. Naopak při suchém substrátu rostliny shazují listy i květy. K zalévání je nejlepší dešťová voda, tvrdá voda fuchsiím nevyhovuje. Vedra snášejí fuchsie lépe, pokud jim dopřejete rosení listů. Pozor však na kapky vody na listech, pokud pálí slunce.

Fuchsie
Autor: istockphoto.com Fuchsie

Fuchsie vyžadují i pravidelné přihnojování, minimálně 2x týdně, od začátku dubna do konce srpna. Vybírejte hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Pokud jsou rostliny v plném květu, můžete je přihnojovat i každý den hnojivem se slabší koncentrací.

Text: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: fuchsie , balkonové květiny , balkonovky , do stínu , jarní střih , jarní řez , jarní péče , květiny pro severní balkony

reklama

Přečtěte si také