Honzík pěstovaly už naše babičky. Tradiční balkonová rostlina je odolná a má stovky barev

Nejčastěji tuhle rostlinu všichni známe pod jménem honzík, ale říká se jí i křivůtka nebo bouloň. Dnes se většinou pěstuje pouze jako balkonová letnička, ale ve skutečnosti je to trvalka, která dokáže přečkat zimu zatažená v podzemních oddencích. A právě teď je nejvyšší čas probudit tuhle spící krásku k novému životu.

Honzík, křivůtka, bouloň (Achimenes)

Včasech našich babiček honzík nechyběl snad na žádném balkoně či parapetu okna. Pak se na chvíli trochu vytratil, aby se vsoučasné době zase vynořil vplné kráse nových kultivarů, kterých už je několik stovek.

Během dubna můžete zakoupit hlízovité oddenky honzíka, vzrostlé rostlinky se prodávají až později. Připravte si květináč, na dno nejprve nasypejte štěrk nebo kousky zhliněného květináče na drenáž, pak teprve dosypejte zeminu pro balkonové květiny, vložte hlízky a opět přisypte zeminu. Květináčky uložte na okenní parapet do místnosti steplotou mezi 18 až 20 °C a opatrně začněte zalévat. Během několika dní vyrostou mladé rostlinky, které můžete vpolovině května umístit na balkon nebo je nechat na parapetu okna.

Kam umístit honzíka a jak o něho pečovat

Honzík má rád umístění na světlém místě, ale nesnáší přímé sluneční paprsky a také průvan. Vyžaduje pravidelnou zálivku odstátou nebo ještě lépe dešťovou vodou a přihnojování asi jednou týdně. Rostlinka špatně snáší suchou zeminu, ale i přemokření, a na druhou stranu jí prospívá občasné rosení listů. Při dobré péči bude honzík kvést od května přes celé léto až do října. Krásně tvarované, trubkovité květy budou bílé, jemně i ostře růžové, červené nebo oranžové.

Na podzim, po odkvětu, omezte zálivku na minimum. Rostlina postupně shodí všechny listy a zatáhne. Hlízy ponechte vkvětináči a uložte je vmístnosti, klidně i bez přístupu světla, například ve sklepě. Vmístnosti by teplota neměla klesnout pod 10 °C.

Jak množit honzíka

Tuhle tradiční balkonovou květinu můžete množit semeny, ale mnohem jednodušší je dělení hlízovitých oddenků brzy na jaře.

Na balkonech můžete pěstovat letničky, trvalky, a dokonce bylinky i zeleninu:


Přečtěte si také