reklama

Nejdůležitější pravidla pěstování petúnií od jara do podzimu

Lenka Valjentová
21. února 2020
Petúnie, lidově petunky, jsou populární balkonové letničky, obzvláště se jim daří v teplém a suchém létě, které dá vyniknout kráse jejich květů. Petúnie jsou dekorativní ozdobou balkonů, teras, okenních parapetů i zahrad. Nabízejí kompletní škálu barev květů v mnoha vzorech, jednoduché, plné, třepenité, s hvězdou v květu či s bílým lemem po obvodu, převislé i kompaktní – prostě máte z čeho vybírat!
reklama

Období boomu pěstování petúnií (Petunia) začalo v polovině 20. století, když se objevily první hybridní odrůdy. Postupně se vyprofilovaly grandiflory – velkokvěté a multiflory – mnohokvěté petunie. Původní grandiflory měly velký květ, ale hůř odolávaly nepřízni počasí, multiflory měly sice menší květy, ale zasebyly odolnější. Dnesjsou rozdíly mezi oběma skupinami minimální a nové mnohokvěté petúnie se velikostí květů blíží velkokvětým.

Třetím do party jsou surfinie, petúnie s velkým převisem, běžně dosahujícím až 1,5 metru. Označení surfinie se vžilo, přestože se původně jednalo o obchodní název prvních petúnií tohoto typu. Petúnie typu surfinie jsou krásné a vděčné, košatí se a nevyhánějí do výšky. Jsou náročnější než velkokvěté a mnohokvěté petúnie, je nutné je jednou týdně hnojit avydatně a pravidelně zalévat!

Množení petúnií

Původně se petunkymnožily řízkováním, protože si tak prakticky stoprocentně uchovávají vlastnosti mateční rostliny. Řízkováním se ale přenášejí i houbové i virové choroby, jsou citlivější ke kvalitě substrátu a nedostatku železa vněm. Množení osivem je levnější, hlavní ale je, že semenáčky jsou zdravé!

Petúnie velkokvěté (grandiflory)

Pozdrav z Jaroměře

Bílé květy srůžovými afialovými skvrnami, třepenitý okraj květu, jsou jednoduché a plnokvěté.

Sophistica Lime Bicolor F1

Netradiční starorůžové květy spodélným žlutým panašováním různé intenzity. Kombinace i kresba u petúnií je výjimečná.

Star F1

Oblíbený druh petúnií svýraznou bílou hvězdou vkvětu.

Petúnie mnohokvěté (multiflory)

Sorchid hvězdou

Bohatě kvetoucí, světle modrofialové, růžové a světle fialové květy svýraznou hvězdicovitou kresbou.

Debonair Dusty Rose F1

Zajímavá barevná kombinace u petúnií. Starorůžová barva květů přechází do žlutě zbarveného středu.

Petúnie s velkým převisem (surfinie)

Velvet Salmon Shades F1

Květy vintenzivní růžově lososové barvě je asi 5 cm velký, vytváří bujný převis více než 1 metr.

Wonder Wave Blue F1

Atraktivní tmavě modré květy a efektní převis vás určitě zaujmou.

Pravidla výsevu semen petúnií

 1. Semínka petúnií jsou drobná, v1 g jich je kolem 10 000, a proto se prodávají tzv.peletované. Semeno je obalenéinertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička, peletka, o průměru 1 – 2 mm, která umožní přesný výsev.
 2. Osivo petúnií vysejte na přelomu únor a března. Lednové výsevy se vzhledem knižší intenzitě světla nedoporučují.
 3. Peletky vysejte na povrch jemně zpracovaného propařeného substrátu ajenom velice slabě zasypejte zeminou nebo je vůbec nezasypávejte
 4. První zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal zinertní hmoty obalující semeno praskl, raději zalijte pelety několikrát
 5. Na první týden přikryjte výsevní nádobu tabulkou skla nebo ji dejte celou do igelitového pytlíku. I vdomácích podmínkách tak zajistíte 100% vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení optimální.
 6. Výsevní substrát po celou dobu klíčení udržujte rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený. Peletky nesmí vprůběhu klíčení proschnout, aby nedošlo ke „spečení“ kaolinové hmoty.

Pravidla pěstování sadby petúnií

 1. Po dobu klíčení udržujte teplotu 20 – 22 °C a vysokou vzdušnou vlhkost.Po 10 – 14 dnech snižte teplotu na 16 - 18 °Ca zajistěte semenáčkům dostatek světla. Zabráníte tím vytahování rostlin, pomaleji rostoucí sazenice budou kompaktní a košaté.
 2. Po dvou týdnech, když jsou rostlinky dost silné kuchopení je přepíchejte, později přesaďte do malých květináčků.
 3. Substrát vkvětináči udržujte jen přiměřeně vlhký. Vyhnete se tak kořenovým chorobám, které se projevují na sazenicích žloutnutím spodních listů a hnědnutím kořenových špiček.
 4. Nižší teplota a krátký den podporují u petúnií větvení a kompaktní růst, oddalují ale kvetení. Proto jsou sazenice pěstované v brzkémjaru nižší, kompaktní a bohatěji větvené. Sprodlužujícím se dnem a nárůstem teploty se prodlužují a rychleji kvetou.

Pravidla letního pěstování petúnií

 1. Do truhlíků nebo větších nádob či na záhon vysazujte petúnie až vpolovině května, kdy pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků.
 2. Rostlinám dopřejte kvalitní substrát spH 6-6,5 a sdostatečným obsahem hořčíku a vápníku. Běžně prodávané substráty pro petúnie a surfínie tyto parametry splňují. U substrátů s příliš vysokým pH se můžou u rostlin objevit chlorózy (žloutnutí) vrchních listů způsobené nedostatečným příjmem železa.
 3. Zhruba 10 dní po výsadbě petúnie nepřihnojujte. Za tuto dobu kořeny prorostou až kokraji pěstební nádoby a rostliny se stabilizují.
 4. Pravidelné hnojení je podmínkou pěstování petunií. Plnosložková tekutá hnojiva nebo vodorozpustná krystalická hnojiva jsou pro petúnie ideální.
 5. Petúnie milují slunce. Zastínění rostlinám nesvědčí, protože se vytahují a málo kvetou.
 6. Odstraňování odkvetlých květů včetně semeníku podporuje bohatost kvetení.
 7. Déšť a vítr velkým a křehkým květům petúnií nesvědčí. Po déletrvajících deštích, pravidelně odstraňujte všechny rozmoklé, poškozené a uvadlé květy.
 8. Zkontrolujte, zda vtruhlících nestojí voda, kořeny petúnií nemůžou být dlouhodobě přemokřené, uhnily by.
 9. Když se vám petúnie příliš „vytáhnou“ a přestanou kvést, seřízněte je o dvě třetiny a přihnojte. Obnoví růst a opět pokvetou.
 10. Pro petúnie jsou vhodné samozavlažovací truhlíky, především pro surfínie, tedy petúnie svelkým převisem. Za chladných a vlhkých dní nezapomeňte omezit zálivku a snížit hladinu vody vtruhlíku.

O pěstování letniček by vás mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama