Základní pravidla pěstování oblíbených petúnií od jara do podzimu
Petúnie, lidově petunky, jsou populární letničky, obzvláště se jim daří v teplém a suchém létě, které dá vyniknout kráse jejich květů. Petúnie jsou dekorativní ozdobou balkonů, teras, okenních parapetů i zahrad. Nabízejí kompletní škálu barev květů v mnoha vzorech, jednoduché, plné, třepenité, s hvězdou v květu či s bílým lemem po obvodu, převislé i kompaktní – prostě máte z čeho vybírat! Poradíme vám, jak petunky pěstovat od jara do podzimu.
Období boomu pěstování petúnií (Petunia) začalo v polovině 20. století, když se objevily první hybridní odrůdy. „Postupně se vyprofilovaly grandiflory – velkokvěté a multiflory – mnohokvěté petunie. Původní grandiflory měly velký květ, ale hůř odolávaly nepřízni počasí, multiflory měly sice menší květy, ale zase byly odolnější. Dnes jsou rozdíly mezi oběma skupinami minimální a nové mnohokvěté petúnie se velikostí květů blíží velkokvětým," vysvětluje šlechtitel Jan Prášil
NENECHTE SI UJÍT: Vypěstujte si něžné lobelky ze semínek. Když v únoru zasejete, už v květnu se můžete těšit z květů
Třetím do party jsou surfinie, petúnie s velkým převisem, běžně dosahujícím až 1,5 metru. Označení surfinie se vžilo, přestože se původně jednalo o obchodní název prvních petúnií tohoto typu. „Petúnie typu surfinie jsou krásné a vděčné, košatí se a nevyhánějí do výšky. Jsou náročnější než velkokvěté a mnohokvěté petúnie, je nutné je jednou týdně hnojit a vydatně a pravidelně zalévat," radí pěstitel.
Petúnie velkokvěté (grandiflory)
- Pozdrav z Jaroměře: Bílé květy s růžovými a fialovými skvrnami, třepenitý okraj květu, jsou jednoduché a plnokvěté.
- Sophistica Lime Bicolor F1: Netradiční starorůžové květy s podélným žlutým panašováním různé intenzity. Kombinace i kresba u petúnií je výjimečná.
- Star F1: Velice oblíbený druh petúnií s výraznou bílou hvězdou v květu.
PŘEČTĚTE SI : Vše, co potřebujete vědět o letničkách: Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…
Petúnie mnohokvěté (multiflory)
- S orchid hvězdou: Bohatě kvetoucí, světle modrofialové, růžové a světle fialové květy s výraznou hvězdicovitou kresbou.
- Debonair Dusty Rose F1: Zajímavá barevná kombinace u petúnií. Starorůžová barva květů přechází do žlutě zbarveného středu.
Petúnie mnohokvěté (multiflory): S orchid hvězdou - světle modrofialové, růžové a světle fialové květy s výraznou hvězdicovitou kresbou Zdroj: SEMO
Petúnie mnohokvěté (multiflory): S orchid hvězdou - světle modrofialové, růžové a světle fialové květy s výraznou hvězdicovitou kresbou Zdroj: SEMO
Petúnie s velkým převisem (surfinie)
- Velvet Salmon Shades F1: Květy v intenzivní růžově lososové barvě je asi 5 cm velký, vytváří bujný převis více než 1 metr.
- Wonder Wave Blue F1: Atraktivní tmavě modré květy a efektní převis vás určitě zaujmou.
Množení petúnií
„Původně se petunky množily řízkováním, protože si tak prakticky stoprocentně uchovávají vlastnosti mateční rostliny. Řízkováním se ale přenášejí i houbové i virové choroby, jsou citlivější ke kvalitě substrátu a nedostatku železa v něm. Množení osivem je levnější, hlavní ale je, že semenáčky jsou zdravé," doporučuje Jan Prášil
6 pravidel výsevu semen petúnií
- Semínka petúnií jsou drobná, v 1 g jich je kolem 10 000, a proto se prodávají tzv. peletované. Semeno je obalené inertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička, peletka, o průměru 1 – 2 mm, která umožní přesný výsev.
- Osivo petúnií vysejte na přelomu února a března. Dřívější výsevy se vzhledem k nižší intenzitě světla nedoporučují.
- Peletky vysejte na povrch jemně zpracovaného propařeného substrátu a jenom velice slabě zasypejte zeminou nebo je vůbec nezasypávejte
- První zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal z inertní hmoty obalující semeno praskl, raději zalijte pelety několikrát
- Na první týden přikryjte výsevní nádobu tabulkou skla nebo ji dejte celou do igelitového pytlíku. I v domácích podmínkách tak zajistíte 100% vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení optimální.
- Výsevní substrát po celou dobu klíčení udržujte rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený. Peletky nesmí v průběhu klíčení proschnout, aby nedošlo ke „spečení“ kaolinové hmoty.
Semínka petúnií jsou drobná, v 1 g jich je kolem 10 000, a proto se prodávají tzv. peletované. Semeno je obalené inertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička, peletka, o průměru 1 2 mm, která umožní přesný výsev. Zdroj: Jan Prášil
Semínka petúnií jsou drobná, v 1 g jich je kolem 10 000, a proto se prodávají tzv. peletované. Semeno je obalené inertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička, peletka, o průměru 1 2 mm, která umožní přesný výsev. Zdroj: Jan Prášil
4 pravidla pěstování sazenic petúnií
- Po dobu klíčení udržujte teplotu 20 – 22 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Po 10 – 14 dnech snižte teplotu na 16 - 18 °Ca zajistěte semenáčkům dostatek světla. Zabráníte tím vytahování rostlin, pomaleji rostoucí sazenice budou kompaktní a košaté.
- Po dvou týdnech, když jsou rostlinky dost silné kuchopení je přepíchejte, později přesaďte do malých květináčků.
- Substrát v květináči udržujte jen přiměřeně vlhký. Vyhnete se tak kořenovým chorobám, které se projevují na sazenicích žloutnutím spodních listů a hnědnutím kořenových špiček.
- Nižší teplota a krátký den podporují u petúnií větvení a kompaktní růst, oddalují ale kvetení. Proto jsou sazenice pěstované v brzkém jaru nižší, kompaktní a bohatěji větvené. S prodlužujícím se dnem a nárůstem teploty se prodlužují a rychleji kvetou.
10 pravidel letního pěstování petúnií
- Do truhlíků nebo větších nádob či na záhon vysazujte petúnie až v polovině května, kdy pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků.
- Rostlinám dopřejte kvalitní substrát s pH 6-6,5 a s dostatečným obsahem hořčíku a vápníku. Běžně prodávané substráty pro petúnie a surfínie tyto parametry splňují. U substrátů s příliš vysokým pH se můžou u rostlin objevit chlorózy (žloutnutí) vrchních listů způsobené nedostatečným příjmem železa.
- Zhruba 10 dní po výsadbě petúnie nepřihnojujte. Za tuto dobu kořeny prorostou až kokraji pěstební nádoby a rostliny se stabilizují.
- Pravidelné hnojení je podmínkou pěstování petunií. Plnosložková tekutá hnojiva nebo vodorozpustná krystalická hnojiva jsou pro petúnie ideální.
- Petúnie milují slunce. Zastínění rostlinám nesvědčí, protože se vytahují a málo kvetou.
- Odstraňování odkvetlých květů včetně semeníku podporuje bohatost kvetení.
- Déšť a vítr velkým a křehkým květům petúnií nesvědčí. Po déletrvajících deštích, pravidelně odstraňujte všechny rozmoklé, poškozené a uvadlé květy.
- Zkontrolujte, zda v truhlících nestojí voda, kořeny petúnií nemůžou být dlouhodobě přemokřené, uhnily by.
- Když se vám petúnie příliš „vytáhnou“ a přestanou kvést, seřízněte je o dvě třetiny a přihnojte. Obnoví růst a opět pokvetou.
- Pro petúnie jsou vhodné samozavlažovací truhlíky, především pro surfínie, tedy petúnie s velkým převisem. Za chladných a vlhkých dní nezapomeňte omezit zálivku a snížit hladinu vody v truhlíku.
Zdroje: leafyplace.com, gardeningsoul.com, pěstitel a šlechtitel Jan Prášil