Základní pravidla pěstování oblíbených petúnií od jara do podzimu

Petúnie, lidově petunky, jsou populární letničky, obzvláště se jim daří v teplém a suchém létě, které dá vyniknout kráse jejich květů. Petúnie jsou dekorativní ozdobou balkonů, teras, okenních parapetů i zahrad. Nabízejí kompletní škálu barev květů v mnoha vzorech, jednoduché, plné, třepenité, s hvězdou v květu či s bílým lemem po obvodu, převislé i kompaktní – prostě máte z čeho vybírat! Poradíme vám, jak petunky pěstovat od jara do podzimu.

Období boomu pěstování petúnií (Petunia) začalo v polovině 20. století, když se objevily první hybridní odrůdy. „Postupně se vyprofilovaly grandiflory – velkokvěté a multiflory – mnohokvěté petunie. Původní grandiflory měly velký květ, ale hůř odolávaly nepřízni počasí, multiflory měly sice menší květy, ale zase byly odolnější. Dnes jsou rozdíly mezi oběma skupinami minimální a nové mnohokvěté petúnie se velikostí květů blíží velkokvětým," vysvětluje šlechtitel Jan Prášil

NENECHTE SI UJÍT: Vypěstujte si něžné lobelky ze semínek. Když v únoru zasejete, už v květnu se můžete těšit z květů

Třetím do party jsou surfinie, petúnie s velkým převisem, běžně dosahujícím až 1,5 metru. Označení surfinie se vžilo, přestože se původně jednalo o obchodní název prvních petúnií tohoto typu. „Petúnie typu surfinie jsou krásné a vděčné, košatí se a nevyhánějí do výšky. Jsou náročnější než velkokvěté a mnohokvěté petúnie, je nutné je jednou týdně hnojit a vydatně a pravidelně zalévat," radí pěstitel.

Petúnie velkokvěté (grandiflory)

  • Pozdrav z Jaroměře: Bílé květy s růžovými a fialovými skvrnami, třepenitý okraj květu, jsou jednoduché a plnokvěté.
  • Sophistica Lime Bicolor F1: Netradiční starorůžové květy s podélným žlutým panašováním různé intenzity. Kombinace i kresba u petúnií je výjimečná.
  • Star F1: Velice oblíbený druh petúnií s výraznou bílou hvězdou v květu.

PŘEČTĚTE SI : Vše, co potřebujete vědět o letničkách: Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…

Petúnie mnohokvěté (multiflory)

  • S orchid hvězdou: Bohatě kvetoucí, světle modrofialové, růžové a světle fialové květy s výraznou hvězdicovitou kresbou.
  • Debonair Dusty Rose F1: Zajímavá barevná kombinace u petúnií. Starorůžová barva květů přechází do žlutě zbarveného středu.

Petúnie s velkým převisem (surfinie)

  • Velvet Salmon Shades F1: Květy v intenzivní růžově lososové barvě je asi 5 cm velký, vytváří bujný převis více než 1 metr.
  • Wonder Wave Blue F1: Atraktivní tmavě modré květy a efektní převis vás určitě zaujmou.

Množení petúnií

Původně se petunky množily řízkováním, protože si tak prakticky stoprocentně uchovávají vlastnosti mateční rostliny. Řízkováním se ale přenášejí i houbové i virové choroby, jsou citlivější ke kvalitě substrátu a nedostatku železa v něm. Množení osivem je levnější, hlavní ale je, že semenáčky jsou zdravé," doporučuje Jan Prášil

6 pravidel výsevu semen petúnií

  1. Semínka petúnií jsou drobná, v 1 g jich je kolem 10 000, a proto se prodávají tzv. peletované. Semeno je obalené inertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička, peletka, o průměru 1 – 2 mm, která umožní přesný výsev.
  2. Osivo petúnií vysejte na přelomu února a března. Dřívější výsevy se vzhledem k nižší intenzitě světla nedoporučují.
  3. Peletky vysejte na povrch jemně zpracovaného propařeného substrátu a jenom velice slabě zasypejte zeminou nebo je vůbec nezasypávejte
  4. První zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal z inertní hmoty obalující semeno praskl, raději zalijte pelety několikrát
  5. Na první týden přikryjte výsevní nádobu tabulkou skla nebo ji dejte celou do igelitového pytlíku. I v domácích podmínkách tak zajistíte 100% vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení optimální.
  6. Výsevní substrát po celou dobu klíčení udržujte rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený. Peletky nesmí v průběhu klíčení proschnout, aby nedošlo ke „spečení“ kaolinové hmoty.

4 pravidla pěstování sazenic petúnií

  1. Po dobu klíčení udržujte teplotu 20 – 22 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Po 10 – 14 dnech snižte teplotu na 16 - 18 °Ca zajistěte semenáčkům dostatek světla. Zabráníte tím vytahování rostlin, pomaleji rostoucí sazenice budou kompaktní a košaté.
  2. Po dvou týdnech, když jsou rostlinky dost silné kuchopení je přepíchejte, později přesaďte do malých květináčků.
  3. Substrát v květináči udržujte jen přiměřeně vlhký. Vyhnete se tak kořenovým chorobám, které se projevují na sazenicích žloutnutím spodních listů a hnědnutím kořenových špiček.
  4. Nižší teplota a krátký den podporují u petúnií větvení a kompaktní růst, oddalují ale kvetení. Proto jsou sazenice pěstované v brzkém jaru nižší, kompaktní a bohatěji větvené. S prodlužujícím se dnem a nárůstem teploty se prodlužují a rychleji kvetou.

10 pravidel letního pěstování petúnií

  1. Do truhlíků nebo větších nádob či na záhon vysazujte petúnie až v polovině května, kdy pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků.
  2. Rostlinám dopřejte kvalitní substrát s pH 6-6,5 a s dostatečným obsahem hořčíku a vápníku. Běžně prodávané substráty pro petúnie a surfínie tyto parametry splňují. U substrátů s příliš vysokým pH se můžou u rostlin objevit chlorózy (žloutnutí) vrchních listů způsobené nedostatečným příjmem železa.
  3. Zhruba 10 dní po výsadbě petúnie nepřihnojujte. Za tuto dobu kořeny prorostou až kokraji pěstební nádoby a rostliny se stabilizují.
  4. Pravidelné hnojení je podmínkou pěstování petunií. Plnosložková tekutá hnojiva nebo vodorozpustná krystalická hnojiva jsou pro petúnie ideální.
  5. Petúnie milují slunce. Zastínění rostlinám nesvědčí, protože se vytahují a málo kvetou.
  6. Odstraňování odkvetlých květů včetně semeníku podporuje bohatost kvetení.
  7. Déšť a vítr velkým a křehkým květům petúnií nesvědčí. Po déletrvajících deštích, pravidelně odstraňujte všechny rozmoklé, poškozené a uvadlé květy.
  8. Zkontrolujte, zda v truhlících nestojí voda, kořeny petúnií nemůžou být dlouhodobě přemokřené, uhnily by.
  9. Když se vám petúnie příliš „vytáhnou“ a přestanou kvést, seřízněte je o dvě třetiny a přihnojte. Obnoví růst a opět pokvetou.
  10. Pro petúnie jsou vhodné samozavlažovací truhlíky, především pro surfínie, tedy petúnie s velkým převisem. Za chladných a vlhkých dní nezapomeňte omezit zálivku a snížit hladinu vody v truhlíku.

Zdroje: leafyplace.com, gardeningsoul.com, pěstitel a šlechtitel Jan Prášil


Přečtěte si také