návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat romantické lobelky: Semínka zasejte v únoru a pak se těšte na záplavu barevných květů

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 25.02.2021
Lobelky: Jak ze semínek vypěstovat záplavu barevných květů
Autor: archiv Semo Lobelky: Jak ze semínek vypěstovat záplavu barevných květů
Krásné něžné lobelky jsou v současné době velice oblíbené letničky, přestože jsou poměrné náročné. Úžasně vypadají v truhlících na balkoně nebo okenním parapetu, sluší jim to v závěsných nádobách, uplatní se jako obruba květinových záhonů a skalek. Lobelka kvete od května do října v paletě odstínů modré, fialové, červené a bílé. Chcete-li vypěstovat vlastní lobelky ze semen, teď v únoru je vhodná doba pro výsev, protože mají dlouhou dobu klíčení. Poradíme vám, jak se o romantické lobelky starat, abyste si mohli jejich nesporný půvab užívat celé léto.

reklama

Lobelka drobná (Lobelia erinus) je na pěstování poměrně náročná polštářovitá letnička. Existuje přes 300 druhů, některé pocházejí z amerických tropů, jiné, mezi které patří i Lobelia erinus, pocházejí z jižní Afriky, kde rostou jako trvalky. Do Evropy byly dovezeny v 17. století. Rod lobelek dostal jméno podle vlámského botanika Matthiase de L’Obel. 

Lobelky se uplatní v truhlících a závěsných nádobách, na obruby záhonů a k vytvoření různých ornamentů na zahradě
Autor: Jan Prášil Lobelky se uplatní v truhlících a závěsných nádobách, na obruby záhonů a k vytvoření různých ornamentů na zahradě

Jak lobelky vypadají

Lobelka je velice jemná, subtilní a křehká rostlina. Kvete od jara do podzimu v celé paletě odstínů modré, fialové, bílé a červené barvy, některé květy mají tzv. bílé oko. Drobné lístky mohou mít světle i tmavě zelenou barvu. Drobné rostlinky dosahují výšky od 10 do 30 cm, existují také převislé druhy.

Lobelce svědčí kombinace s afrikánem, verbenou, tařicovkou nebo vitálkou
Autor: Jan Prášil Lobelce svědčí kombinace s afrikánem, verbenou, tařicovkou nebo vitálkou

Jak na to, aby lobelky vynikly

Drobná lobelka se skvěle uplatní v truhlících a závěsných nádobách na balkonech, terasách, altánech a verandách, krásně zdobí okenní parapet, hodí se do květinových záhonů i skalek, a k vytvoření různých ornamentů na zahradě. Svědčí jí a také se dobře cítí ve společnosti s afrikány, verbenou, tařicovkou a vitálkou.

Vitálka poléhavá (Sanvitalia procumbens)

Vitálka poléhavá: Skromná letnička, která vydrží kvést po celou sezonu

Sporýš zkřížený, známá balkonová květina

Verbena, známá balkonová květina, se snadno pěstuje a má i několik zajímavých příbuzných

Tařicovka: Začíná kvést už jako malá sazenička a v kvetení vytrvá až do zámrazu

Tařicovka: Začíná kvést už jako malá sazenička a v kvetení vytrvá až do zámrazu

Afrikány by na zahradě neměly chybět

Afrikány by na zahradě neměly chybět: Dokážou odehnat komáry i ochránit zeleninu

5 pravidel, jak vypěstovat lobelky ze semínek 

 1. Lobelky vyséváme v únoru jen na povrch kvalitního výsevního substrátu. Semínka pouze lehce přitlačíme k substrátu, aby dobře přijímala vlhkost, ale vůbec je nezasypáváme, necháme je na povrchu.
 2. Semínka lobelek jsou velmi jemná, miniaturní, proto je na předpěstování lobelek nejobtížnější výsev samotný. Zkušení pěstitelé zvládnou rovnoměrný výsev rovnou ze sáčku, ale mnohem snazší je vzít vždy několik semínek mezi prsty a jednotlivé „štipečky“ semen rozhazovat tak, aby substrát pokryly co možná nejrovnoměrněji.
 3. Povrch substrátu s vysetými semínky udržujeme stále mírně vlhký, nejlépe rosením. Pomocí rozprašovače zavlažujeme i drobounké vzcházející rostlinky. Vyhýbáme se prudkému zalévání, které by mohlo malé rostlinky zničit.
 4. Klíčení semínek uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový miniskleník nebo sadbovač s krytem, jakých je v zahradnických potřebách velký výběr, nebo překrytí perforovanou fólií. Když se začnou objevovat první semenáčky, fólii odstraníme.
 5. Semenáčky lobelky jsou drobné a slabé. Pikýrují se v chomáčcích po 3 až 5 rostlinkách. Jen tak budeme mít silné a zdravé rostliny, vhodné pro výsadbu do nádob nebo na záhon. 
Lobelky kvetou od května do října v celé paletě odstínů modré, fialové a bílé barvy, některé mají tzv. bílé oko
Autor: Jan Prášil Lobelky kvetou od května do října v celé paletě odstínů modré, fialové a bílé barvy, některé mají tzv. bílé oko

7 rad, jak se o lobelky starat

 1. Do nádob s drenážními otvory, ve kterých chceme pěstovat lobelky, nasypeme vrstvu keramzitu nebo agropertlitu a zasypeme substrátem pro balkonové květiny, který můžeme promíchat s trochou hrubého písku. Chtějí kyprou humózní půdu, bohatou na živiny.
 2. Zdravé a silné vzrostlé sazeničky sázíme do nádob nebo na záhon do sponu zhruba 15 x 20 cm.
 3. Ven lobelky dáme, když už nehrozí přízemní mrazíky, které by je mohly nenávratně poškodit. Zpravidla to je až v druhé polovině května.
 4. Lobelky mají rády světlo, ale dobře pokvetou i v polostínu, ideální místo je směrem na jih či jihovýchod. V létě potřebují teplotu optimálně okolo 20 °C a ochranu před silným větrem a průvanem. Kvetou od června do zámrazu.
 5. Substrát v truhlíku nesmí nikdy, zvláště v horkých letních dnech úplně proschnout, došlo by k nevratnému poškození rostlin. Pozor ale také na jeho trvalé přemokření, bude-li lobelka stále ve vlhku, může začít zahnívat. I proto nejsou pro její pěstování příliš vhodné samozavlažovací truhlíky.
 6. Lobelky v nádobách každý týden přihnojíme hnojivem pro balkonové květiny, které by mělo mít vyšší obsah železa. Nesmíme je přehnojit dusíkem, rostlinky pak pozdě a málo kvetou. Osvědčeným hnojivem pro lobelky je ředěná kopřivová jícha
 7. Po odkvětu lobelky seřízneme. Tak zajistíme, že nám vydrží kvést až do podzimních měsíců, do prvních mrazíků.
Lobelka drobná (Lobelia erinus) je na pěstování poměrně náročná polštářovitá letnička
Autor: Jan Prášil Lobelka drobná (Lobelia erinus) je na pěstování poměrně náročná polštářovitá letnička

Jaké lobelky pěstovat

Lobelky vzpřímené

Lobelky skupiny Compacta mají vzpřímený růst a výšku pouze 10 až 15 cm. Crystal Palace je tmavomodrá odrůda s bronzově zbarveným listem. Lila má světle fialové květy a Bílá květy čistě bílé.

Lobelky skupiny Compacta mají vzpřímený růst a výšku pouze 10 až 15 cm
Autor: Jan Prášil Lobelky skupiny Compacta mají vzpřímený růst a výšku pouze 10 až 15 cm

Lobelky s převislým růstem

Lobelky skupiny Pendula jsou s převislým růstem. Využívají se nejčastěji do okenních truhlíků a návěsných nádob. Odrůda Cascade je dostupná ve směsi barev, Cascade Red je překrásná, červená převisle rostoucí lobelka, délka výhonů (převisu) je okolo 20–25 cm.

O pěstování letniček by vám ještě mohlo zajímat:

Jak pěstovat nestařec. Dekorativní modrá letnička vynikne na zahradě i na balkoně

Jak pěstovat nestařec? Dekorativní modrá letnička vynikne na zahradě i na balkoně

Vypěstujte si zářivé gazánie: brzký výsev semen vyžaduje i celá řada květin jako například kouzelná letnička jménem gazánie zářivá

Vypěstujte si zářivé gazánie. Předjaří je správný čas na výsev krásné letničky

Oblíbené letničky

Vše, co potřebujete vědět o letničkách: Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…

Osaďte závěsný koš letničkami

Osaďte závěsný koš letničkami: Tahle dekorace nebude na balkoně překážet

Letničky pro suchá a slunná místa

8 nejkrásnějších letniček pro suchá a slunná místa: Květiny, které si libují v horkém létě

11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce

11 nejkrásnějších letniček, které mohou zaplnit prázdná místa na skalce

reklama

Článek je zařazen v: jak pěstovat lobelky , Lobelka (Lobelia erinus) , lobelka výsev semen , lobelka odrůdy , letnička , rady a tipy , balkonové květiny

reklama

Přečtěte si také