Vypěstujte si něžné lobelky ze semínek. Když v únoru zasejete, už v květnu se můžete těšit z květů
Krásné lobelky jsou oblíbené letničky, přestože jsou poměrné náročné. Úžasně vypadají v truhlících na balkoně nebo okenním parapetu, sluší jim to v závěsných nádobách, uplatní se jako obruba květinových záhonů a skalek. Lobelka kvete od května do října v paletě odstínů modré, fialové, červené a bílé. Chcete-li vypěstovat vlastní lobelky ze semen, v únoru je ideální doba pro výsev, protože dlouho klíčí.
Lobelka drobná nebo taky modrá (Lobelia erinus) je na pěstování poměrně náročná polštářovitá letnička. Existuje přes 300 druhů lobelek, některé pocházejí z amerických tropů, jiné, mezi které patří i Lobelia erinus, pocházejí z jižní Afriky, kde rostou jako trvalky. Do Evropy byly dovezeny v 17. století. Rod lobelek dostal jméno podle vlámského botanika Matthiase de L’Obel.
NENECHTE SI UJÍT: Vše, co potřebujete vědět o letničkách: Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…
Jak vypadá lobelka
Lobelka je velice jemná, subtilní a křehká rostlinka. Kvete něžnými kvítky od jara do podzimu v celé paletě odstínů modré, fialové, bílé a červené barvy, některé květy mají tzv. bílé oko. Drobné lístky mohou mít světle i tmavě zelenou barvu. Rostlinky dosahují výšky od 10 do 30 cm, existují také převislé druhy.
Kde jsou lobelky nejkrásnější
Něžně kvetoucí barevné polštáře lobelek vypadají úžasně v truhlících a závěsných nádobách na balkonech, terasách, altánech a verandách, krásně zdobí okenní parapet, hodí se do květinových záhonů i skalek a k vytvoření různých ornamentů na zahradě.
Lobelka báječně vypadá a dobře roste ve společnosti hlavně s aromatickými afrikány neboli aksamitníky, skromnou verbenou (česky sporýš zkřížený), tařicovkou (kobercovka s bílými nebo narůžovělými květy), vitálkou poléhavou s drobnými žlutými kvítky, známou pod názvy sanvitálie či Aztécké zlato, nebo oblíbenými petúniemi, lidově petunkami.
Lobelky ze semínek
- Lobelky vyséváme v únoru jen na povrch kvalitního výsevního substrátu. Semínka pouze lehce přitlačíme k substrátu, aby dobře přijímala vlhkost, ale vůbec je nezasypáváme, necháme je na povrchu.
- Semínka lobelek jsou velmi jemná, miniaturní, proto je na předpěstování lobelek nejobtížnější výsev samotný. Zkušení pěstitelé zvládnou rovnoměrný výsev rovnou ze sáčku, ale mnohem snazší je vzít vždy několik semínek mezi prsty a jednotlivé „štipečky“ semen rozhazovat tak, aby substrát pokryly co možná nejrovnoměrněji.
- Povrch substrátu s vysetými semínky udržujeme stále mírně vlhký, nejlépe rosením. Pomocí rozprašovače zavlažujeme i drobounké vzcházející rostlinky. Vyhýbáme se prudkému zalévání, které by mohlo malé rostlinky zničit.
- Klíčení semínek uspíší mikroklima, které vytvoří pokojový miniskleník nebo sadbovač s krytem, jakých je v zahradnických potřebách velký výběr, nebo překrytí perforovanou fólií. Když se začnou objevovat první semenáčky, fólii odstraníme.
- Semenáčky lobelky jsou drobné a slabé. Pikýrují se v chomáčcích po 3 až 5 rostlinkách. Jen tak budeme mít silné a zdravé rostliny, vhodné pro výsadbu do nádob nebo na záhon.
Jak pěstovat lobelky
- Do nádob s drenážními otvory, ve kterých chceme pěstovat lobelky, nasypeme vrstvu keramzitu nebo agroperlitu a zasypeme substrátem pro balkonové květiny, který můžeme promíchat s trochou hrubého písku. Chtějí kyprou humózní půdu, bohatou na živiny.
- Zdravé a silné vzrostlé sazeničky sázíme do nádob nebo na záhon do sponu zhruba 15 x 20 cm.
- Ven lobelky dáme, když už nehrozí přízemní mrazíky, které by je mohly nenávratně poškodit. Zpravidla to je až v druhé polovině května.
- Lobelky mají rády světlo, ale dobře pokvetou i v polostínu, ideální místo je směrem na jih či jihovýchod. V létě potřebují teplotu optimálně okolo 20 °C a ochranu před silným větrem a průvanem. Kvetou až do zámrazu.
Něžně kvetoucí barevné polštáře lobelek vypadají úžasně v truhlících a závěsných nádobách na balkonech, terasách, altánech a verandách, krásně zdobí okenní parapet, hodí se do květinových záhonů i skalek Zdroj: iStock
Jak se starat o lobelky
- Substrát v truhlíku nesmí nikdy a zvláště v horkých letních dnech úplně proschnout, došlo by k nevratnému poškození rostlin. Pozor ale také na jeho trvalé přemokření, bude-li lobelka stále ve vlhku, může začít zahnívat. I proto nejsou pro její pěstování příliš vhodné samozavlažovací truhlíky.
- Lobelky v nádobách každý týden přihnojíme hnojivem pro balkonové květiny, které by mělo mít vyšší obsah železa. Nesmíme je přehnojit dusíkem, rostlinky pak pozdě a málo kvetou. Osvědčeným hnojivem pro lobelky je ředěná kopřivová jícha.
- Po odkvětu lobelky seřízneme. Tak zajistíme, že nám vydrží kvést až do podzimních měsíců, do prvních mrazíků.
Lobelky vzpřímené
Lobelky skupiny Compacta mají vzpřímený růst a výšku pouze 10 až 15 cm. Crystal Palace je tmavomodrá odrůda s bronzově zbarveným listem. Kultivar Lila má světle fialové květy a Bílá květy čistě bílé.
Lobelky s převislým růstem
Lobelky skupiny Pendula jsou letničky s převislým růstem. Využívají se nejčastěji do okenních truhlíků a návěsných nádob. Odrůda Cascade je dostupná ve směsi barev, Cascade Red je překrásná červená převisle rostoucí lobelka, délka výhonů (převisu) je okolo 20–25 cm.
Zdroje: šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, Encyklopedie pokojových rostlin (Nico Vermuelen), Encyklopedie záhonových rostlin (Hanneke van Dijkova), cs.wikipedia.org
O pěstování letniček by vás taky mohlo zajímat: