návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Hrachory jsou krásné popínavé letničky i trvalky. Ozdobí plot, rozzáří balkon, vyniknou ve váze

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 01.07.2021
Hrachory jsou krásné popínavé letničky i trvalky. Ozdobí plot, rozzáří balkon, vyniknou ve váze
Autor: istock.com Hrachory jsou krásné popínavé letničky i trvalky. Ozdobí plot, rozzáří balkon, vyniknou ve váze
Hrachor vonný je oblíbená popínavá letnička, která v létě zdobí nejednu zahradu a balkon. Květy hrachoru vonného příjemně sladce voní a hrají snad všemi barvami, nejčastěji odstíny od slabě růžové po temnou fialovou. Kvetou od června až do září, nejkrásnější jsou o prázdninách. Skvěle vypadají v menší vázičce a na týden provoní celou místnost. Hrachory dosahují výšky okolo dvou metrů, snadno se přichytí k plotu, pergole a různým konstrukcím a vytvoří atraktivní kvetoucí stěnu. Mezi hrachory jsou i trvalky, například hrachor širokolistý, který kvete celé léto, ale bohužel nevoní a většinou kvete „jen“ růžově. Poradíme, jak hrachory pěstovat, jak se o ně starat i po jakých kultivarech sáhnout.

reklama

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) se pěstoval už ve středověkých klášterních zahradách a dnes je asi nejvíc oblíbený v Anglii. U nás se nejvíc uplatňuje jako dekorativní popínavá letnička. Hrachory mohou dorůst do výšky okolo dvou metrů a potřebují oporu. Mají špičaté listy s úponky, kterými se přichytí k plotu, pergole nebo konstrukcím z bambusu, vrbových větví, provázků či napnutých drátů apod. Při dostatečně husté výsadbě hrachory  vytvoří na opoře krásnou kvetoucí stěnu. Když hrachor dáte do závěsné nádoby, vytvoříte z něj převislou letničku. Jsou také hrachory keříčkové, nízké (okolo 25 cm), které jsou vhodné na záhon nebo do nádob na balkony, terasy a okenní parapety.

Hrachory jsou krásné popínavé květiny: při husté výsadbě hrachory vytvoří na opoře krásnou  kvetoucí stěnu
Autor: istock.com Hrachory jsou krásné popínavé květiny: při husté výsadbě hrachory vytvoří na opoře krásnou  kvetoucí stěnu

Květy hrachoru vonného

Květy hrachoru vonného připomínají květy hrachu setého, jsou ale mnohem větší, barevné a hlavně příjemně voní. Hrachor vonný nejvíc kvete od července do srpna. Vůně květů je podmanivě sladká, barevnost různorodá - od bílé po slabě růžové přes červenou a modrou až po temnou fialovou. V současnosti je k dostání velké množství hybridů, lišící se barvou i tvarem květů. 

Hrachory jsou krásné popínavé květiny: květy hrachoru vonného připomínají květy hrachu setého, jsou ale mnohem větší, barevné a příjemně voní
Autor: Jan Prášil Hrachory jsou krásné popínavé květiny: květy hrachoru vonného připomínají květy hrachu setého, jsou ale mnohem větší, barevné a příjemně voní

Hrachor širokolistý je trvalka

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius), příbuzný oblíbené letničky, je popínavá vysoká trvalka. Kvete hrozny růžových (některé vyšlechtěné kultivary bílých nebo červených) květů na dlouhých stopkách, následně se tyto květy mění na ozdobné lusky. Rychle a hustě se rozrůstají a kvetou skoro po celé léto. Vyžaduje plné slunce a humózní, úrodnou a dobře provzdušněnou půdu. Na podzim je vhodné pro bohaté kvetení v příštím roce půdu zkypřit a pohnojit, nedoporučuje se však přímé organické hnojení. V letních horkých dnech je také nezbytná vydatná zálivka. Na rozdíl od jednoletých hrachorů, ty vytrvalé bohužel nevoní.

Hrachory jsou krásné popínavé květiny: hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je popínavá vysoká trvalka
Autor: istock.com Hrachory jsou krásné popínavé květiny: hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je popínavá vysoká trvalka

12 pravidel pěstování hrachoru vonného

 1. Hrachory potřebují slunné stanoviště, snese však i mírné zastínění a výživné půdy bohaté na vápník, nesnáší těžké a přemokřené půdy. 
 2. Potřebují přiměřenou zálivku, nesmí přeschnout. Hnojte je kvalitním kompostem.
 3. Hrachory dejte hned při výsadbě na správné místo, později již nebude možné je bez poškození přesadit.
 4. Letničky vysévejte každým rokem na jiné místo, aby se jim dobře dařilo.
 5. Hrachor podobně jako hrách či fazole obohacuje půdu o dusík.
 6. Hrachory vysévejte zásadně přímo na záhon v květnu. Ke klíčení vyžadují dostatek vláhy a nižší teploty. Vysévejte 3 až 5 semen do hnízda ve sponu 30 x 20 cm.
 7. Před výsevem je vhodné semena hrachorů namočit na noc do vlažné vody, čím urychlíte jejich nabobtnání. Tvrdé osemení můžete rovněž naškrábnout, a tím docílíte stejného efektu.
 8. Hrachory, zvláště mladé rostlinky, dobře chraňte před plzáky, protože jim hodně chutnají a můžou je zlikvidovat dřív, než vůbec zjistíte, že rostou.
 9. Mladé rostlinky zaštípněte za 2. až 4. párem listů, napomůžete tak rozvětvení rostlin a podpoříte jejich nakvétání. Současně můžete protrhat příliš husté výsevy.
 10. Zpočátku rostlinky vyvažte k opoře, postupně se budou pnout samy.
 11. Hrachory kvetou několik týdnů, obvykle rozkvétají začátkem července. Květy pravidelně po odkvetení odstraňujte, prodloužíte tím čas a bohatost kvetení. Semena, která se tvoří v luscích, brzdí nasazování dalších květů.
 12. Hrachory nebývají napadány škůdci a netrpí chorobami. Při nedostatku světla či přílišné vlhkosti se objevují houbové choroby, především padlí.

Péče o letničky uprostřed letní sezony

Letničky a balkonové květiny uprostřed sezony: Zalévejte a hnojte!

Oblíbené letničky

Vše, co potřebujete vědět o letničkách: Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…

Kultivary hrachoru vonného

Hrachor vonný Spencer

Nejčastěji se pěstuje hrachor vonný pnoucí Spencer, tzv. Spencerovy hybridy je skupina velkokvětých kultivarů vyšlechtěných na začátku 20. století. Kvetou velkými květy (až 4 cm) v bílé, růžové, červené a fialové barvě. Pevné stopky květů dosahují kolem 20 cm, květy se výborně uplatní k řezu, krásně voní.

Hrachory jsou krásné popínavé květiny: nejčastěji se pěstuje hrachor vonný pnoucí Spencer, tzv. Spencerovy hybridy
Autor: sortiment Semo Hrachory jsou krásné popínavé květiny: nejčastěji se pěstuje hrachor vonný pnoucí Spencer, tzv. Spencerovy hybridy

Hrachor vonný Crimsson Ripple a Blue Ripple

Skupina Ripple má zajímavé panašované květy na bílém podkladu. Kultivary Blue Ripple (modrofialový) a Crimsson Ripple (karmínový) mají voňavé květy, které jsou oblíbené k řezu, vyznačují se netradičním tmavým purpurovým a modrým žíháním na světlém podkladu. Semena ve směsi těchto dvou kultivarů jsou barevně rozlišena, barva semen odpovídá barvě květů rostlin, které z nich vyrostou.

Hrachory jsou krásné popínavé květiny: skupina Ripple má zajímavé panašované květy na bílém podkladu, kultivary Crimsson Ripple (karmínový) a Blue Ripple (modrofialový)
Autor: sortiment Semo Hrachory jsou krásné popínavé květiny: skupina Ripple má zajímavé panašované květy na bílém podkladu, kultivary Crimsson Ripple (karmínový) a Blue Ripple (modrofialový)

Hrachor vonný Mammoth Scarlet

Popínavý, velkokvětý jasně červený kultivar, vysoký okolo dvou metrů. Letnička používaná k výsadbám na záhony, balkony a terasy, na popínání plotů a pergol.

Hrachory jsou krásné popínavé květiny: hrachor vonný Mammoth Scarlet je červený kultivar
Autor: sortiment Semo Hrachory jsou krásné popínavé květiny: hrachor vonný Mammoth Scarlet je červený kultivar

Hrachor vonný Cupidon

Keříčkovitě rostoucí letnička patří k nízkým, kompaktním hrachorům, které nepotřebují k pěstování oporu. Rostliny dorůstají do výšky pouze 25 cm a skvěle se uplatní na okrajích smíšených letničkových záhonů, do nádob na balkóny a terasy, nesnáší těžké a přemokřené půdy.

Hrachory jsou krásné popínavé květiny, skvěle vypadají v menší vázičce a na týden provoní celou místnost
Autor: istock.com Hrachory jsou krásné popínavé květiny, skvěle vypadají v menší vázičce a na týden provoní celou místnost

Hrachory ve váze

Květy hrachoru vonného krásně voní a ve váze vytvoří sice menší, ale velice líbivou letní kytičku, která vydrží krásně svěží až týden a příijemně provoní celou místnost. Každý den vyměňujte vodu.

Tohle by vás mohlo taky zajímat:

23 tipů a rad, jak vyhnat slimáky ze zahrady

23 rad, tipů a triků, jak vyhnat slimáky ze zahrady

Seznamte se, plzák španělský aneb Proč se těmhle slimákům u nás tak dobře daří

Plzák španělský: Proč se tomuhle slimákovi u nás tak líbí?

Základní pravidla pěstování petúnií od jara do podzimu

Nejdůležitější pravidla pěstování petúnií od jara do podzimu

Jak pěstovat atraktivní celosii neboli nevadlec, letničku milující slunce a teplo

Nevadlec je exotická letnička, která miluje slunce, teplo a sucho

Letničky pro suchá a slunná místa

8 nejkrásnějších letniček pro suchá a slunná místa: Květiny, které si libují v horkém létě

Pnoucí letničky

Pnoucí letničky: Tyto krásky kvetou všemi barvami a zakryjí zeď, plot i nevzhledná zákoutí

reklama

Článek je zařazen v: hrachor , hrachory letiničky a trvalky , Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) , Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) , hrachor pnoucí letnička , hrachor do vázy , hrachor vonný kultivary

reklama

Přečtěte si také