Hrachory jsou popínavé letničky i trvalky. Ozdobí plot, provoní balkon, vyniknou ve váze
Hrachor vonný je oblíbená popínavá letnička, která v létě zdobí nejednu zahradu a balkon. Květy hrachoru vonného příjemně sladce voní a hrají snad všemi barvami, nejčastěji odstíny od slabě růžové po temnou fialovou. Kvetou od června až do září, nejkrásnější jsou o prázdninách. Skvěle vypadají v menší vázičce a na týden provoní celou místnost.
Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) se pěstoval už ve středověkých klášterních zahradách a dnes je asi nejvíc oblíbený v Anglii. U nás se nejvíc uplatňuje jako dekorativní popínavá letnička.
NENECHTE SI UJÍT: Zahrada zalitá sluncem: Více, než 40 druhů květin a keřů pro dobrou náladu
„Hrachory mohou dorůst do výšky okolo dvou metrů a potřebují oporu. Mají špičaté listy s úponky, kterými se přichytí k plotu, pergole nebo konstrukcím z bambusu, vrbových větví, provázků či napnutých drátů apod. Při dostatečně husté výsadbě hrachory vytvoří na opoře krásnou kvetoucí stěnu. Když hrachor dáte do závěsné nádoby, vytvoříte z něj převislou letničku. Jsou také hrachory keříčkové, nízké (okolo 25 cm), které jsou vhodné na záhon nebo do nádob na balkony, terasy a okenní parapety,“ uvádí šlechtitel a pěstitel Jan Prášil.
Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) se pěstoval už ve středověkých klášterních zahradách a dnes je asi nejvíc oblíbený v Anglii. U nás se nejvíc uplatňuje jako dekorativní popínavá letnička. Hrachory mohou dorůst do výšky okolo dvou metrů a potřebují oporu. Zdroj: iStock
Květy hrachoru vonného
Květy hrachoru vonného připomínají květy hrachu setého, jsou ale mnohem větší, barevné a hlavně příjemně voní. Hrachor vonný nejvíc kvete od července do srpna. Vůně květů je podmanivě sladká, barevnost různorodá – od bílé po slabě růžovou a přes červenou a modrou až po temnou fialovou. V současnosti je k dostání velké množství hybridů, lišících se barvou i tvarem květů.
Hrachor širokolistý je trvalka
Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius), příbuzný oblíbené letničky, je popínavá vysoká trvalka. Kvete hrozny růžových (některé vyšlechtěné kultivary bílých nebo červených) květů na dlouhých stopkách, následně se tyto květy mění na ozdobné lusky. Rychle a hustě se rozrůstají a kvetou skoro po celé léto. Na rozdíl od jednoletých hrachorů ty vytrvalé bohužel nevoní.
- Vyžaduje plné slunce a humózní, úrodnou a dobře provzdušněnou půdu.
- Na podzim je vhodné pro bohaté kvetení v příštím roce půdu zkypřit a pohnojit, nedoporučuje se však přímé organické hnojení.
- V letních horkých dnech je nezbytná vydatná zálivka.
INSPIRUJTE SE: Vše, co potřebujete vědět o letničkách. Odkud pochází, kdy a kam je sázet, které pěstovat na balkoně…
Pěstování hrachoru vonného
- Hrachory potřebují slunné stanoviště, snesou však i mírné zastínění, a výživné půdy bohaté na vápník, nesnášejí těžké a přemokřené půdy.
- Potřebují přiměřenou zálivku, nesmí přeschnout. Hnojte je kvalitním kompostem.
- Hrachory dejte hned při výsadbě na správné místo, později již nebude možné je bez poškození přesadit.
- Letničky vysévejte každým rokem na jiné místo, aby se jim dobře dařilo.
- Hrachor podobně jako hrách či fazole obohacuje půdu o dusík.
- Hrachory vysévejte zásadně přímo na záhon v květnu. Ke klíčení vyžadují dostatek vláhy a nižší teploty. Vysévejte 3 až 5 semen do hnízda ve sponu 30 x 20 cm.
- Před výsevem je vhodné semena hrachorů namočit na noc do vlažné vody, čímž urychlíte jejich nabobtnání. Tvrdé osemení můžete rovněž naškrábnout a tím docílíte stejného efektu.
- Hrachory, zvláště mladé rostlinky, dobře chraňte před slimáky a plzáky, protože jim hodně chutnají a můžou je zlikvidovat dřív, než vůbec zjistíte, že rostou.
- Mladé rostlinky zaštípněte za 2. až 4. párem listů, napomůžete tak rozvětvení rostlin a podpoříte jejich nakvétání. Současně můžete protrhat příliš husté výsevy.
- Zpočátku rostlinky vyvažte k opoře, postupně se budou pnout samy.
- Hrachory kvetou několik týdnů, obvykle rozkvétají začátkem července. Květy pravidelně po odkvetení odstraňujte, prodloužíte tím čas a bohatost kvetení. Semena, která se tvoří v luscích, brzdí nasazování dalších květů.
- Hrachory nebývají napadány škůdci a netrpí chorobami. Při nedostatku světla či přílišné vlhkosti se objevují houbové choroby, především padlí.
Kultivary hrachoru vonného
Nejčastěji se pěstuje hrachor vonný pnoucí Spencer, tzv. Spencerovy hybridy je skupina velkokvětých kultivarů vyšlechtěných na začátku 20. století. Zdroj: SEMO
Hrachor vonný Spencer
Nejčastěji se pěstuje hrachor vonný pnoucí Spencer, tzv. Spencerovy hybridy je skupina velkokvětých kultivarů vyšlechtěných na začátku 20. století. Kvetou velkými květy (až 4 cm) v bílé, růžové, červené a fialové barvě. Pevné stopky květů dosahují kolem 20 cm, květy se výborně uplatní k řezu, krásně voní.
Hrachor vonný Crimsson Ripple a Blue Ripple
Skupina Ripple má zajímavé panašované květy na bílém podkladu. Kultivary Blue Ripple (modrofialový) a Crimsson Ripple (karmínový) mají voňavé květy, které jsou oblíbené k řezu, vyznačují se netradičním tmavým purpurovým a modrým žíháním na světlém podkladu. Semena ve směsi těchto dvou kultivarů jsou barevně rozlišena, barva semen odpovídá barvě květů rostlin, které z nich vyrostou.
Hrachor vonný Mammoth Scarlet
Popínavý velkokvětý jasně červený kultivar Mammoth Scarlet vysoký okolo dvou metrů. Letnička používaná k výsadbám na záhony, balkony a terasy, na popínání plotů a pergol.
Hrachor vonný Cupidon
Keříčkovitě rostoucí letnička patří knízkým, kompaktním hrachorům, které nepotřebují k pěstování oporu. Rostliny dorůstají do výšky pouze 25 cm a skvěle se uplatní na okrajích smíšených letničkových záhonů, do nádob na balkony a terasy, nesnáší těžké a přemokřené půdy.
Hrachory ve váze
Květy hrachoru vonného krásně voní a ve váze vytvoří sice menší, ale velice líbivou letní kytičku, která vydrží krásně svěží až týden a příjemně provoní celou místnost. Každý den vyměňujte vodu.
Zdroje: cs.wikipedia.org, šlechtitel a pěstitel Jan Prášil, Encyklopedie záhonových rostlin (Hanneke van Dijková)