reklama

Hrachory jsou krásné popínavé letničky i trvalky. Ozdobí plot, rozzáří balkon, vyniknou ve váze

Lenka Valjentová
8. července 2020
Hrachor vonný je oblíbená popínavá letnička, která v létě zdobí nejednu zahradu a balkon. Květy hrachoru vonného příjemně sladce voní a hrají snad všemi barvami, nejčastěji odstíny od slabě růžové po temnou fialovou. Kvetou od června až do září, nejkrásnější jsou o prázdninách. Skvěle vypadají v menší vázičce a na týden provoní celou místnost.
reklama

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) se pěstoval už ve středověkých klášterních zahradách a dnes je asi nejvíc oblíbený vAnglii. U nás se nejvíc uplatňuje jako dekorativní popínavá letnička. Hrachory mohou dorůst do výšky okolo dvou metrů apotřebují oporu. Mají špičatélistysúponky, kterými se přichytí kplotu, pergole nebo konstrukcím z bambusu, vrbových větví, provázků či napnutých drátů apod. Přidostatečně husté výsadběhrachory vytvoří na opoře krásnou kvetoucí stěnu. Když hrachor dáte do závěsné nádoby, vytvoříte z něj převislou letničku. Jsou také hrachory keříčkové, nízké (okolo 25 cm), které jsou vhodné na záhon nebo do nádob na balkony, terasy a okenní parapety.

Květy hrachoru vonného

Květy hrachoru vonného připomínají květy hrachu setého, jsou ale mnohem větší, barevné a hlavně příjemně voní. Hrachor vonný nejvíc kvete od července do srpna. Vůně květů je podmanivě sladká, barevnost různorodá - od bílé po slabě růžové přes červenou a modrou až po temnou fialovou. Vsoučasnosti je kdostání velké množství hybridů, lišící se barvou i tvarem květů.

Hrachor širokolistý je trvalka

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius), příbuzný oblíbené letničky, je popínavá vysoká trvalka. Kvete hrozny růžových (některé vyšlechtěné kultivary bílých nebo červených) květů na dlouhých stopkách,následně se tyto květy mění na ozdobné lusky. Rychle a hustě se rozrůstají a kvetou skoro po celé léto. Vyžaduje plné slunce a humózní, úrodnou a dobře provzdušněnou půdu. Na podzim je vhodné pro bohaté kvetení v příštím roce půdu zkypřit a pohnojit, nedoporučuje se však přímé organické hnojení. Vletních horkých dnech je také nezbytná vydatná zálivka. Na rozdíl od jednoletých hrachorů, ty vytrvalé bohužel nevoní.

12 pravidel pěstování hrachoru vonného

 1. Hrachory potřebují slunné stanoviště, snese však imírné zastínění a výživné půdy bohaté na vápník, nesnáší těžké a přemokřené půdy.
 2. Potřebují přiměřenou zálivku, nesmí přeschnout. Hnojte je kvalitním kompostem.
 3. Hrachory dejte hned přivýsadběna správné místo, později již nebude možnéje bez poškození přesadit.
 4. Letničky vysévejte každým rokem na jinémísto, aby se jim dobře dařilo.
 5. Hrachor podobně jako hrách či fazole obohacuje půdu odusík.
 6. Hrachory vysévejte zásadně přímo na záhon v květnu. Ke klíčení vyžadují dostatek vláhy a nižší teploty. Vysévejte 3 až 5 semen do hnízda ve sponu 30 x 20 cm.
 7. Před výsevem je vhodné semena hrachorů namočit na noc do vlažné vody, čím urychlíte jejich nabobtnání. Tvrdé osemení můžete rovněž naškrábnout, a tím docílíte stejného efektu.
 8. Hrachory, zvláště mladé rostlinky,dobřechraňte před plzáky, protože jim hodně chutnají a můžou je zlikvidovat dřív, než vůbec zjistíte, že rostou.
 9. Mladé rostlinky zaštípněte za 2. až 4. párem listů, napomůžete tak rozvětvení rostlin a podpoříte jejich nakvétání. Současně můžete protrhat příliš husté výsevy.
 10. Zpočátku rostlinky vyvažte kopoře, postupně se budou pnout samy.
 11. Hrachory kvetou několik týdnů, obvykle rozkvétají začátkem července. Květy pravidelně po odkvetení odstraňujte, prodloužíte tím čas a bohatost kvetení. Semena, která se tvoří vluscích, brzdí nasazování dalších květů.
 12. Hrachory nebývají napadány škůdci a netrpí chorobami. Při nedostatku světla či přílišné vlhkosti se objevují houbové choroby, předevšímpadlí.

Kultivary hrachoru vonného

Hrachor vonný Spencer

Nejčastěji se pěstuje hrachor vonný pnoucí Spencer, tzv. Spencerovy hybridy je skupina velkokvětých kultivarů vyšlechtěných na začátku 20. století. Kvetou velkými květy (až 4 cm) vbílé, růžové, červené a fialové barvě. Pevné stopky květů dosahují kolem 20 cm, květy se výborně uplatní křezu, krásně voní.

Hrachor vonný Crimsson Ripple a Blue Ripple

Skupina Ripple má zajímavé panašované květy na bílém podkladu. Kultivary Blue Ripple (modrofialový) a Crimsson Ripple (karmínový) mají voňavé květy, které jsou oblíbené křezu, vyznačují se netradičním tmavým purpurovým a modrým žíháním na světlém podkladu. Semena ve směsi těchto dvou kultivarů jsou barevně rozlišena, barva semen odpovídá barvě květů rostlin, které znich vyrostou.

Hrachor vonný Mammoth Scarlet

Popínavý, velkokvětý jasně červený kultivar, vysoký okolo dvou metrů. Letnička používaná k výsadbám na záhony, balkony a terasy, na popínání plotů a pergol.

Hrachor vonný Cupidon

Keříčkovitě rostoucí letnička patří knízkým, kompaktním hrachorům, které nepotřebují kpěstování oporu. Rostliny dorůstají do výšky pouze 25 cm a skvěle se uplatní na okrajích smíšených letničkových záhonů, do nádob na balkóny a terasy, nesnáší těžké a přemokřené půdy.

Hrachory ve váze

Květy hrachoru vonného krásně voní a ve váze vytvoří sice menší, ale velice líbivou letní kytičku, která vydrží krásně svěží až týden a příijemně provoní celou místnost. Každý den vyměňujte vodu.

Tohle by vás mohlo taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama