Jak pěstovat papriky na balkoně i za oknem. Máme nejvyšší čas začít!

Pěstování paprik není zase tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Některé druhy se mohou pěstovat i v truhlíku nebo květináči, a tak se v létě můžeme těšit z vlastní úrody, i když místo zahrady vlastníme jen balkon.

Všechny druhy paprik mají poměrně dlouhou vegetační dobu, a tak vyžadují časný výsev. Vyšší druhy vyséváme už od konce ledna do poloviny února, ty nižší můžeme vysévat až do první třetiny března. A právě na nižší odrůdy bychom se měli při pěstování paprik na balkonech zaměřit. Mezi vhodné odrůdy patří paprika snázvem ‚Balkonovka‘, která je raná, keřík je nízkého vzrůstu a plody červené a krásně sladké, dlouhé až 15 cm. Další odrůda, vhodná pro pěstování na balkonech je ‚Amadea‘, se žlutými a červenými plody jemné a sladké chuti nebo ‚Slovana F1‘ se zelenými plody.Krelativně méně náročným paprikám na pěstování patří tzv. kozí nebo beraní rohy, odrůdy ‚Artist‘, ‚Ohnivec‘ či ‚Saturn‘. Výborná je i drobná paprička ‚Korál‘ sdrobnými kulatými plody. Zajímavá je i převislá paprika ‚Volante Mild Yellow‘, vhodná do závěsných nádob.

Předpěstování sadby

Pro výsev paprik použijeme výsevní substrát spH 6-8. Důležitá je i sterilita substrátu, proto jej můžeme nejprve vypálit vtroubě, tím se zbavíme škůdců, plísní a hub. Semena vysejeme do truhlíku nebo výsevní misky, do hloubky 3–5 mm. Po výsevu misku zakryjeme průhlednou fólií a udržujeme stálou vlhkost a teplotu 26–30 °C. Zálivku provádíme pouze rozprašovačem, abychom drobná semínka nevyplavili. Asi za 14 dní až 3 týdny, až se objeví první rostlinky, fólii zmisky odstraníme a teplotu snížíme na 22 °C (vnoci postačí pouze 16 °C). Stále musíme hlídat povrch substrátu, aby se neobjevila plíseň.

Jak mile vyrostou první pravé listy, semenáčky papriky přesadíme po jednom, nanejvýš po dvou do sadbovačů nebo menších květináčů. Jednou týdně malé papričky přihnojujeme listovým hnojivem.

Na balkon či ven za okno papriky můžeme přenést až vpolovině května, kdy už nebudou hrozit mrazíky. Musíme počítat stím, že většina odrůd papriky potřebuje 6–9 měsíců na růst a dozrání plodů. Pokud jste pěstovali i kozí rohy, určitě vyzkoušejte tenhle skvělý návod, jak je naložit!


Přečtěte si také