Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Nemáte zahradu? Nezoufejte. Existují květiny i zelenina kompaktního růstu do nádob

Nemáte zahradu, zahrádku či alespoň malý záhon u domu? Nevadí, pomocí sortimentu zeleniny a květin, které jsou vhodné nejen do menších zahrad, ale i do nádob, osadíte i balkon či terasu.
Vydáno: 15.03.2017
Tumbling Tom RED je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek
Autor: iStock Tumbling Tom RED je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Před začátkem pěstování zeleniny, bylinek a květin na balkonech a terasách si připravte vhodný truhlík nebo nádobu. Můžete využít už hotové pěstební komplexy nebo si udělat vlastní sestavu ze zajímavých květináčů, a to buď plastových, kovových nebo keramických. Vhodné jsou i různé pěstební kapsy, které lze jednoduše pověsit na balkon.

Kam rostlinky umístit

Důležité je vhodné místo. Musí být světlé, prosluněné, ale chráněné před poledním sluncem. Na severním okně neuspějete. Ideální je východní.

Nádoba se substrátem musí být uzpůsobena tak, aby se nehromadila voda a substrát nezůstal trvale podmáčený. Ideální jsou hliněné nádoby, ale také samozavlažovací truhlíky. Na větší balkony a terasy lze osázet také koše. Začátečníci nemusí studovat půdní podmínky rostlin, stačí koupit již hotový nachystaný základ.

Teoreticky lze na balkoně pěstovat skoro všechno. Jestli nepatříte mezi zkušené zahrádkáře, držte se raději nabídky semenářských firem, které mají v sortimentu speciální odrůdy zeleniny, bylinek a květin pro pěstování v nádobách. Proto máte-li jen zahrádku jako dlaň, volte raději sortiment pro mini zahrádky. Jestli danou rostlinku vysadíte do zahrádky, její kořenový systém se rozroste o malinko víc, ale nikdy to nebude vzrostlá rostlina.

Užitečné pěstitelské rady najdete taky v naší Encyklopedii. Semínka nebo sazenice?

Semínka i sazenice se dají koupit ve specializovaných obchodech – semenářstvích, v některých zahradnictvích, v zahradnických prodejnách a centrech i v hobby marketech.

Koupíte-li semínka, přesvědčte se, zda se hodí pro pěstování v nádobách. Není-li to jasně označeno na obale, zjistěte si to u výrobce nebo taková semínka raději nekupujte.

Pokud si koupíte už hotové sazenice, nejdříve se přesvědčte, že jsou kořínky v pořádku, stejně tak i stonky a listy. Bělavý nebo našedlý povrch zeminy signalizuje plíseň, skvrny nebo povlaky na stonku či listech avizují chorobu nebo škůdce. Dobré je ihned, jakmile sazenice zakoupíte, preventivně je ošetřit postřikem proti mšicích.

Ideální rostlinky MINI

Kopr (Anethum graveolens)

Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina. Vyhovují mu lehčí půdy, nesnáší zamokření. Je citlivý na hnojiva obsahující chlór.

Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina
Autor: SEMO Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina

Compact – je to kompaktní odrůda určená pro pěstování v truhlících či jiných nádobách. Vyniká jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je nízká, v plném růstu 30 až 40 cm vysoká. Kopr sklízíme, když doroste výšky 15 až 20 cm.

Petržel zahradní (Petroselinum crispum)

Petržel vyžaduje vlhkou, lehčí, dobře zpracovanou půdu. Nesnáší čerstvé organické hnojení.

Marunka je odrůda naťové kadeřavé petržele typu Mooskrause. Rostliny jsou nízké, hustě olistěné, s polovzpřímenou středně zelenou, silně zkadeřenou natí
Autor: SEMO Marunka je odrůda naťové kadeřavé petržele typu Mooskrause. Rostliny jsou nízké, hustě olistěné, s polovzpřímenou středně zelenou, silně zkadeřenou natí

Marunka  je odrůda naťové kadeřavé petržele typu Mooskrause. Rostliny jsou nízké, hustě olistěné, s polovzpřímenou, středně zelenou a silně zkadeřenou natí. Nať má rychlý vývoj a sklizeň je možno několikrát opakovat. Listy jsou odolné proti napadení houbovými chorobami.

Paprika roční (Capsicum annuum)

Paprika je pěstitelsky vysoce náročná plodina vhodná do nejteplejších oblastí republiky. V ostatních oblastech je nutné pěstování v krytých nebo chráněných prostorech. Nejvhodnější jsou záhřevné, humózní a dostatečně vododržné půdy.

Hamík je odrůda lahůdkové „baby" Papriky s menšími, sytě oranžovými plody lahodné chuti
Autor: SEMO Hamík je odrůda lahůdkové „baby" Papriky s menšími, sytě oranžovými plody lahodné chuti

Hamík je odrůda lahůdkové „baby" papriky s menšími, sytě oranžovými plody lahodné chuti. Plody, které jsou téměř bez semen, se konzumují i sterilizují celé, zásadně v botanické zralosti. Při dostatečném zásobení živinami poskytují rostliny středního vzrůstu velký počet plodů.

Rajče (Lycopersicon esculentum)

Rajčata jsou náročnou kulturou vyžadující pečlivou agrotechniku. Vyžadují teplou a chráněnou lokalitu. Vyžadují pravidelnou zálivku v delších časových intervalech. Největší potřeba vody nastává v době tvorby plodů. Zaléváme vždy po sklizni, abychom snížili nebezpečí praskání plodů

Tumbling Tom RED je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek
Autor: SEMO Tumbling Tom RED je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek

Tumbling Tom Red je keříčková odrůda červených převislých třešňových rajčátek. Velice dobře se jí daří v závěsných nádobách nebo samozavlažovacích truhlících. Pravidelné přihnojování zvýší násadu plodů.

Tumbling Tom Yellow - žlutá varianta
Autor: SEMO Tumbling Tom Yellow - žlutá varianta

Aksamitník rozkladitý (Tagetest paluta)

Aksamitník je bohatě kvetoucí letnička s aromatickými listy určená na záhonové výsadby, obruby, do okenních truhlíků a ozdobných nádob. Vysazováním aksamitníku kolem citlivých rostlin nebo do skleníků se účinně odpuzují hmyzí škůdci zeleniny. Kořeny obsahují látky potlačující půdní háďátka. Nenáročná na pěstování, bohatě kvetoucí po celý rok.

Aksamitník rozkladitý (tagetes) - odrůda Mauglí je kompaktní keříčkovitý mini aksamitník nesoucí množství dvoubarevných knoflíkových květů. Ideální pro pěstování v truhlících
Autor: SEMO Aksamitník rozkladitý (tagetes) - odrůda Mauglí je kompaktní keříčkovitý mini aksamitník nesoucí množství dvoubarevných knoflíkových květů. Ideální pro pěstování v truhlících

Mauglí je kompaktní keříčkovitý mini aksamitník nesoucí množství dvoubarevných knoflíkových květů. Ideální pro pěstování v truhlících.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Rychle rostoucí letnička s okrouhlými štítovitými listy. Kvete krátce trubkovitými květy žluto-oranžových až jasně červených barev. Květy jsou známé i jako netradiční, velmi chutná ozdoba pokrmů a salátů. Díky obsahu baktericidních látek pomáhají při vnitřních infekcích, zejména močových cest a ledvin. Lichořeřišnice je vhodná na záhonové výsadby, do okenních truhlíků a ozdobných nádob. Nepřehnojujte dusíkem, podpořili byste vegetativní růst na úkor kvetení.

Lichořeřišnice větší - odrůda Bijou Double je plnokvětý kultivar ve směsi barev – červená, oranžová, žlutá a dosahuje výšky 30 cm
Autor: SEMO Lichořeřišnice větší - odrůda Bijou Double je plnokvětý kultivar ve směsi barev – červená, oranžová, žlutá a dosahuje výšky 30 cm

Bijou Double je plnokvětý kultivar ve směsi barev červená, oranžová, žlutá a dosahuje výšky 30 cm.

Kopretina (Leucanthemum maximum)

Kopretina je bohatě kvetoucí trvalka vhodná pro skupinové výsadby i pro řez květů. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště. V prvním roce je rostlinu nutno chránit před holomrazy.

Kopretina Silver Princess
Autor: SEMO Kopretina Silver Princess

Silver Princess je nízká kompaktní a nepoléhavá velkoúborová trvalka. Dosahuje výšky 35 cm. Vhodná odrůda na okraje záhonů, do nádob i do skalek.

Slunečnice roční (Helianthus annuus)

Slunečnice je rychle rostoucí letnička pro solitérní výsadby, na ucelené skupiny, ale i k řezu a na sušení. Vyžaduje slunné stanoviště, je náročná na vláhu. Do váz i k sušení řežeme květy na úplném počátku kvetení. Vyžaduje oporu.

Slunečnice Pacino
Autor: SEMO Slunečnice Pacino

Pacino mix – je nízká kompaktní odrůda vhodná do nádob a na okraje záhonů. Vyznačuje se bohatým olistěním a větvícím růstem. Narůstá do výšky 40 cm.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Na balkoně potřebují rostliny dostatek vláhy

Pět pravidel, jak mít krásné rostliny na balkoně

Gazánie má celou škálu odstínů

Vytvořte si na balkoně Středomoří. Rostliny, které snesou žár

Nalákat motýly můžete i na balkon. Například speciálním sprejem

Milujete něžné motýly? Osázejte pro ně balkon i zahradu

Článek je zařazen v: zelenina , pěstování , rajčata , bylinky , balkón
Speciály: Duben v zahradě
Reklama