návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Lebeda je otravný plevel i chutná zelenina. Použijte ji do nádivky nebo do salátů

Simona Sedláčková , Vydáno: 26.03.2021
Lebeda má několik tváří
Autor: iStock Lebeda má několik tváří
Většina zahrádkářů zná lebedu jako rychle rostoucí plevel, který se objevuje snad na každém záhoně. Naštěstí se snadno vytrhává. Mladé listy této plevelné lebedy můžeme na jaře využít do nádivky nebo si je připravit jako špenát. Ale je tu ještě další druh lebedy, který se pro kuchyňské využití přímo pěstuje.

reklama

Lebeda rozkladitá (Atriplex patula)

Lebeda rozkladitá se vyskytuje snad na všech kontinentech, samozřejmě s výjimkou Antarktidy. U nás ji najdeme nejčastěji v nížinách a pahorkatinách, ale občas i vysoko v horách, kde roste jako plevel na všech výživných a vlhčích půdách, ale i na skládkách, rumištích, podél cest, a hlavně na polích a v zahradách, nikdy nechybí na kompostech. Dokáže se usadit na každém záhoně, ale má naštěstí kůlovitý a jen málo větvený kořen, který se dá poměrně snadno z půdy vytáhnout. Další výhodou lebedy jako plevele je, že se rozmnožuje pouze semeny a netvoří žádné odnože. Pokud tedy pečlivě odstraníte ze záhonů rostliny ještě před květem, dá se s lebedou celkem dobře bojovat.

Lebeda rozkladitá (Atriplex patula)
Autor: iStock Lebeda rozkladitá (Atriplex patula)

Lebedu můžete i sníst

Na druhou stranu se mladé rostliny mohou využívat jako listová zelenina stejným způsobem, jako špenát setý. Mladé listy jsou křehké, šťavnaté a téměř neobsahují kyselinu šťavelovou. Jsou vynikající do velikonoční nádivky. Ale vzhledem k tomu, že semena klíčí až ve sluncem vyhřáté půdě, nemůžeme si lebedu ve velikonoční nádivce dopřát každý rok. Jen když počasí dovolí.

Lebeda rozkladitá dorůstá do výšky 30–120 cm, V chudých a sušších půdách je většinou jen nízká, v půdách bohatých na živiny a vlhkost dokáže rychle vyrůst a zastínit pěstovanou zeleninu.

Lebeda rozkladitá (Atriplex patula)
Autor: iStock Lebeda rozkladitá (Atriplex patula)

Lebeda zahradní (Atriplex hortensis, Atriplex rubra)

U nás jen málo známá, velmi rychle rostoucí užitková i okrasná rostlina, která se semeny občas šíří i do volné přírody. Je to mohutná letnička, vysoká dokonce až 2 m.

Lebeda zahradní jako chutná zelenina

Lebeda zahradní byla vyšlechtěna do dvou variet. Jedna má listy světle zelené až zelenožluté a druhá vínové až do fialova. Semena se vysévají od března, ale pro kuchyňské využití můžete lebedu vysévat opakovaně, vždy v odstupu dvou týdnů, až do srpna. Sklízejí se mladé rostliny asi do výšky 40–50 cm, protože později už bývají listy tuhé a nezřídka i nahořklé. Také je dobré včas na rostlinách zalamovat tvořící se květenství.

Lebeda zahradní (Atriplex rubra)
Autor: iStock Lebeda zahradní (Atriplex rubra)

Ani lebeda zahradní stejně jako lebeda rozkladitá neobsahuje téměř žádnou kyselinu šťavelovou, zato může nabídnout poměrně vysoký obsah vitaminu C v listech. Můžete ji pěstovat i v podobě microgreens, kdy se konzumují už malé rostlinky vypěstované na speciálních miskách.

Lebeda, pěstovaná jako oblíbené microgreens
Autor: iStock Lebeda, pěstovaná jako oblíbené microgreens

Lebeda zahradní jako doplněk do okrasných záhonů

Lebedu zahradní můžete využívat i jako okrasnou letničku, výborně se hodí do všech smíšených kultur a přírodních zahrad. Jakmile ji do záhonu jednou vysejete, bude se vám každoročně objevovat sama, velmi snadno se množí samovýsevem a semen dokáže vytvořit opravdu neuvěřitelné množství.

Semena lebedy
Autor: iStock Semena lebedy

Lebeda zahradní dobře roste v téměř jakékoliv půdě, ale na vlhčích, osluněných a na živiny bohatých stanovištím dorůstá do větší výšky a má i větší a krásně vybarvené listy. Její sezona obvykle končí s prvním mrazíkem.

Některé rostliny známe především jako plevel, ale mají i své mnohem lepší stránky:

Ptačinec žabinec 2

Ptačinec žabinec: Úporný plevel, ale i první jarní salátek. Jak ho doma využít?

Teď na jaře je jí všude plno. Je to plevel nebo přírodní lék?

Nepřehlížejte pampelišky. Teď na jaře s nimi můžete vyzkoušet třeba léčivou čtrnáctidenní kúru

Pýr plazivý je agresivní plevel. Ovšem jako léčivá bylina je skvělý

Plevel pýr plazivý je skvělá léčivka! Posiluje organismus a má detoxikační účinky

Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha je noční můra všech zahrádkářů. Má ale své kladné stránky

reklama

Článek je zařazen v: Lebeda rozkladitá (Atriplex patula) , Lebeda zahradní (Atriplex hortensis) , plevel , netradiční , zelenina , pěstování

reklama

Přečtěte si také