návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pěťour není jen úporný plevel, ale také univerzální léčivka. Využijte jeho sílu

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 13.05.2021
Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)
Autor: istock.com Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora)
Pěťour maloúborný patří bezesporu k nejnenáviděnějším a nejšílenějším plevelům, protože je prakticky nezničitelný. Na druhou stranu mají mnohé z obtížných plevelů vynikající léčivé účinky, pěťour maloúborný nevyjímaje. Je to stará indiánská léčivka s univerzálními účinky na naše zdraví, zejména se osvědčil při chřipce a nachlazení, bolestech kloubů, hlavy a zubů, pomáhá při kožních chorobách a celkově posiluje organismus. Zkuste si z něj vyrobit domácí tinkturu na podporu imunity a na snížení horečky, nebo si udělejte z čerstvě utržené kvetoucí nati protirevmatický obklad.

reklama

Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora), jeden z nejúpornějších jednoletých plevelů, je jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky okolo 40 cm, má lysou lodyhu, řapíkaté, jemně zubaté listy a drobné bílé kvítky, které jsou tak trošku podobné sedmikrásce. Největšího rozvoje dosahuje v druhé polovině léta. Pěťour pochází z Jižní Ameriky, kde byl a je váženou léčivou bylinkou. Koncem 18. století byl jako exotická léčivka dovezen do Evropy a zanedlouho se stal obtížným plevelem. K nám byl údajně zavlečen za napoleonských válek, hodně rychle se přizpůsobil a cítí se tu jako doma.

 když peťour není příliš vysoký, překryje, zastíní a oslabí v krátké době všechny kulturní rostliny, které na zahradě pěstujeme
Autor: istock.com když peťour není příliš vysoký, překryje, zastíní a oslabí v krátké době všechny kulturní rostliny, které na zahradě pěstujeme

10 důvodů, proč je peťour tak obtížný plevel

 1. Pěťour je rostlina teplomilná, a tudíž nesnáší mráz. Přes zimu přežívají pouze jeho semena, ale ta si udržují vysokou klíčivost minimálně dva roky. A při každém kypření a rytí půdy se další a další semena dostávají na povrch a klíčí.
 2. I když pěťour nekoření hluboko a snadno se na rozdíl od jiných plevelů ze záhonu odstraňuje, jeho záludnost spočívá v téměř nepřetržitém množení.
 3. Má vskutku obdivuhodnou rozmnožovací schopnost – na jedné rostlince dozraje průměrně až 300 000 semen a každé z nich po vyklíčení vykvete za pouhé tři týdny.
 4. Všechna semena mají vysokou klíčivost, kterou si drží i v nepříznivých podmínkách okolo dvou let. Semena dokážou dozrát i na vytržené rostlině.
 5. Péťour vytváří i několik generací za rok. 
 6. Semena šíří vítr, roznášejí se vodou, kompostem a mnohdy je šíří také zvířata na své srsti. 
 7. Roste zejména v hlinité půdě s velkým množstvím dusíku.
 8. I když peťour není příliš vysoký, překryje, zastíní a oslabí v krátké době všechny kulturní rostliny, které na zahradě pěstujeme. Odebírá z půdy živiny a vodu.  
 9. Plevel je hostitelem svilušek, které napadají zejména okurky papriky či rajčata. Na listech se nejdříve objevují světle zelené až žlutavé skvrnky, které později splývají. Listy postupně dostávají bělavou barvu a zasychají. Silně poškozené rostliny jsou opředeny jemnou pavučinkou, po které svilušky pohybují. 
 10. Po sklizni se vyplatí nechat záhony ladem nebo zasít zelené hnojení.
Vratič obecný

Poznejte ty nejzákeřnější plevele a zatočte s nimi

Zelené hnojení

Zelené hnojení: Je čas vysít rostliny, které dostanou půdu do skvělé kondice

Pěťour je univerzální léčivá bylina

Jako léčivka se sbírá kvetoucí nať. Na zimu se můžeme pěťour nasušit. Celou kvetoucí nať, kterou je nejlepší natrhat za teplého a slunného dne, rozložíme v jedné vrstvě na sušicí plata a sušíme na vzdušném a suchém místě nebo při umělé teplotě max. 40 C. Uchováváme v tmavých uzavřených nádobách. Většinou se pěťour používá jako tinktura, nálev, odvar, obklad a koupel. A protože je pěťouru všude plno, je ideální na přípravu šťávy či smoothie. Ale protože chuť není nic moc, je dobré ho smíchat s mrkví, červenou řepou nebo jablky.

Pěťour maloúborný si můžeme na zimu nasušit
Autor: istock.com Pěťour maloúborný si můžeme na zimu nasušit

 

Lék proti horečce i paradentóze

Pěťour maloúborný obsahuje flavonoidy, bílkoviny, pryskyřičné látky, saponiny, vitamin C a další prospěšné látky. Je považovaný za univerzální léčivku s hlavně protizánětlivými , detoxikačními a dezinfekčními účinky. V lidové medicíně se využívá jako lék při horečce, chřipce a nachlazení, bolestech kloubů, kožních chorobách a na špatně se hojící rány (zejména bércové vředy). Žvýkání čerstvých listů je účinnou pomocí při paradentóze. Kašovité obklady z čerstvé kvetoucí natě působí protirevmaticky.

Otravuje vás na zahradě urputný plevel? Tak ho snězte! Bršlice i žabinec jsou delikatesa i lék

Plevel jako zelenina i léčivka. Bršlice, žabinec a pěťour mají na jaře sílu!

Ptačinec žabinec 2

Ptačinec žabinec: Úporný plevel, ale i první jarní salátek. Jak ho doma využít?

 

Indiánské afrodiziakum

Peťour detoxikuje organismus, posiluje imunitu, zrychluje metabolismus, snižuje krevní tlak, podporuje tvorbu mateřského mléka, pomáhá při chudokrevnosti, působí analgeticky při bolestech zubů a hlavy. Má i kardiovaskulární účinky, prospívá srdci i cévám a pomáhá při nemocech jater a zažívacích problémech. U jihoamerických indiánů bylo prý žvýkání pěťouru vyhledávaným afrodiziakem. 

Pěťour maloúbornýŽvýkání čerstvých listů je účinnou pomocí při paradentóze, kašovité obklady z čerstvé kvetoucí natě působí protirevmaticky
Autor: istock.com Pěťour maloúbornýŽvýkání čerstvých listů je účinnou pomocí při paradentóze, kašovité obklady z čerstvé kvetoucí natě působí protirevmaticky

Domácí tinktura na snížení horečky a posílení imunity

Ingredience

 • 1 díl pěťouru maloúborného
 • 4 díly vysokoprocentního alkoholu

Postup

Čerstvé byliny opatrně pokrájíme keramickým nožem nebo natrháme na kousky ručně. Volně vložíme do sklenice s uzávěrem a zalijeme alkoholem. Necháme nejméně 3 týdny macerovat, občas opatrně protřeme. Pak scedíme přes kávový filtr a uskladníme v tmavé lahvičce na chladném místě.

Použití

Na posílení imunity užíváme jako dvoutýdenní kúru 3x denně 15 kapek. Při horečce a chorobách z nachlazení dávkujeme podle tělesné hmotnost a rozdělíme do tří denních dávek: vážíme-li 75 kg, užíváme 3x denně 25 kapek.

Mohlo by vás taky zajímat:

Hluchavka bílá působí jinak na ženy, jinak na muže

Hluchavka bílá léčí jinak ženy, jinak muže. Naučte se správně sušit její květy

Popenec obecný, dříve břečťanolistý (Glechoma hederacea) roste jako plevel takřka všude

Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s únavou a hodí se do velikonoční nádivky

Zelená přeslička rolní prospívá zdraví jako čaj i koupel

Přeslička rolní posiluje imunitu a detoxikuje tělo. Nespleťte si ji ale s přesličkou bahenní!

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

reklama

Článek je zařazen v: Pěťour maloúborný (Galinsoga parviflora) , léčivý plevel , pěťour obtížný plevel , pěťour léčivá bylina , domácí tinktura proti horečce recept , pěťour sběr a sušení

reklama

Přečtěte si také